sylissä makaa aivan ihana vauveli mutta yksin jääminen on vaikeaa

oliivi

tämä meidän suloinen 9viikkoinen vauveli ei osaa olla yksin. Pelottaa että jos tää yksinolon opettaminen menee mönkään.

osaako teidän dobberit olla yksin?
onko jotain hyviä vinkkejä mitä vois kokeilla?

6

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Aloitettiin silleen että koira jäi vähäksi aikaa yksin ja annettiin sille siksi aikaa jotain tekemistä vaikka puruluu ja sitten pidennettiin yksin olo aikaa.Nyt on jo aikuinen ja osaa olla yksin ilman että tekee pahojaan. Ainoastaan jos yöllä joutuu olemaan yksin niin haukkuu vissiin pimeä pelottaa mutta harvoin joutuu silloin yksin olemaan.

    • PoliceGirl82

      Dobberille on todella tarkeaa osata olla yksin, koska niille syntyy kokolailla helpolla eroahdistusta muistuttavaa kaytosta jos eivat totu pentuna.

      Harjoittele yksinoloa paivittain hieman, useita kertoja. Mene viemaan roskat tai muuten piipahtamassa pihalla. Pue kaikki ulkovaatteet mutta kay ulkona vain kaantymassa. Ota avaimet ja laita ne takaisin poydalle. Tee ulosmenoon liittyvia eleita ja asioita, mutta istahda kuitenkin sitten alas ja ryhdy lukemaan kirjaa. Nain koira ei ryhdy yhdistelemaan poislahdon aikeita mihinkaan ikavaan. Harjoittele varsinaista poissaoloa lyhyita aikoja kerralla, mutta tee nain ainakin kolme, nelja kertaa paivassa. Ala huomioi koiraasi heti tultuasi, edes silmiin ei tarvitse katsoa pieneen hetkeen. Jos alat innoissasi tervehtia pentua heti kun palaat, se pitaa kotona oloasi aina vain tarkeampana. Muoskaan lahtiessa ei koiraan tarvitse luoda "tunnelmaa" vaan lahde neutraalisti, hyvastelematta.

      Koiranpennulle on jatettava touhuamista joa se jaa yksin pitkaksi aikaa. Iso (turvallinen) luu tai puuhapallo, nameilla taytetty muovipullo jnejnejne... Kongin voi tayttaa tahnalla tai pehmitetyilla nappuloilla. Pahvilaatioikta on kiva repia aikansa kuluksi. Dobberia ei kuitenkaan kannata lietsoa riehumaan yksin ollessaan (esim, juuri noiden pahvilaatiokoiden repimisen kanssa), koska tama voi pahentaa yksinoloa ja turhautumista.

      Noin pieni pentu ei viela osaa olla yksin, eika sen tarvitsekaan, mutta hitaasti opettelemalla se on pian kylla siihen kykeneva.

    • Doberlady

      9-viikkoisena pennun tulee oppia olemaan yksin.
      Se on toki vielä kovin riippuvainen laumastaan, eli teistä, mutta sille on heti tässä vaiheessa opetettava että yksinolo on normaali asia eikä siinä ole mitään ihmeellistä.

      Sääntö numero 1 on että kun koira yksin jäädessään alkaa vinkua, haukkua tms. EI SIIHEN KOSKAAN SAA REAGOIDA MILLÄÄN TAVALLA!!!

      Aluksi pentu jätetään yksin hetkeksi ja sen luo mennään aina vasta sitten kun se on hiljaa.

      Yksinkertaista.
      Jos menet koiran luo kun se vinkuu tai haukkuu, se oppii että ääntelehtimällä saa sinut takaisin.
      Koira tekee asioita joista sille itselleen on hyötyä. Niin yksinkertainen on koirien ajatusmaailma.

      Tuon ikäinen pentu ei vielä vinkumisellaan järkytä koko naapurustoa ja kun opetat pennulle määrätietoisesti että hiljaa olo = mamma saapuu kotiin hetkellä millä hyvänsä homma hoituu hienosti.
      Jätä pennulle tekemistä (esim. ydinluu jota ei järsitä muulloin, toisin sanoen jotain extra-herkkua joka otetaan esiin vain erikoistilanteissa, eli kiinnostus säilyy) kun jätät sen ja pidä huoli että se on saanut purkaa pahimmat energiansa.
      9-viikkoinen pentu nukkuu vielä paljon, joten ei pitäisi olla vaikeaa jättää koira yksin niin, että se nukkuu vielä tullessasi.

      Kun tulet kotiin, ole niin kun et olisikaan. Eli ei mitään "mitä mamman kulta, miten olet täällä yksin pärjännyt"- tervetuloseremonioita, vaan käyttäydyt itse juuri niin, ettei tilanteessa ole mitään ihmeellistä.

      Kun et reagoi alussa ääntelyyn ja pidät huolen että aktivoit koiraasi riittävästi sen kasvaessa, ei ongelmia tule!

    • sinnikästä harjoittelua

      Kun meidän tyttönen oli pieni, toimimme seuraavasti(aloitimme kun tyttönen oli 11vkoa vanha):

      VKO 1.

      Aloitettiin ensin menemällä ulko-oven ulkopuolelle laitettiin ovi kiinni, odotettiin pieni hetki (tepasteltiin vaikka vähän rapussa) ja tultiin takaisin sisälle(näitä joka päivä parin päivän ajan n.4 kertaa päivässä).

      Seuraavaksi vietiin roskikset/muuten vaan seisottiin naapureiden iloksi pihalla muutama minuutti(näitä pari kertaa päivässä).

      Käytiin nopeasti kaupassa (n.20 min) viikon kahtena viimeisenä päivänä.

      VKO 2.

      Oltiin kaupassa 1h.

      Kävin tanssitunneilla 1,5h.

      Olin kaverin luona kylässä 3h.

      VKO 3.

      Jatkoin kaverin luona kylässä käyntiä, kesto nyt 3-5h.

      Viikon viimeisenä päivänä poissa 7h.

      VKO 4.

      Poissa max. 8h (työpäivän verran)

      Näin se toimi ja hyvin toimikin!
      Nykyään on tyytyväisenä kotona pitkiäkin aikoja.

      Meidän haukku reagoi mielellään asunnon ulkopuolelta kuuluviin ääniin ja sen ratkaisin laittamalla rauhallista musiikkia taustalle(volyymi ensin normaalille ja vähitellen volyymia pienentäen).
      Kun pitemmän aikaa olin poissa, jätin myös pienelle aina kestäviä leluja, sekä luun.

      Toivottavasti tuosta on jotain apua. Meillä ainakin toimi.

      Onnea matkaan! Kärsivällisyys palkitaan kyllä! :)

    • sinnikkyys palkitaan

      ..ja piti vielä mainita, että doberladylla on hyvä pointti. Kannattaa jättää vinkuminen huomiotta.

      Haukkumisesta sen verran, että asumme kerrostalossa ja naapurit ovat hieman yliherkkiä koirien suhteen. Kun ensimmäisiä kertoja jätin tyttömme yksin alkoi ininä. Kun sitä ei huomioinut ja meni sisälle vasta kun ininä lakkasi, ei ininää parin päivän päästä enää kuulunutkaan.

      Ensimmäisen kerran kun tyttömme alkoi haukkumaan jätettyäni hänet yksin, avasin oven, kielsin "EI!" ja lähdin takaisin ulos ja haukkuminen loppui siihen paikkaan. Sen jälkeen ei ole haukuttu.

      Että näin.

    • telli 5v.

      Meidän, huomenna 9-viikkoa täyttävä, dopperivauva osaa olla jo 3-4h yksin. Ei vikise (ainakaan niin että oven taakse kuuluisi) eikä hauku(ainkaan vielä toistaiseksi). Aluksi vain n. 5min yksin, sitten vartti, puolituntia, tunti...
      Kun alusta opettaa yksinoloon, niin pärjää. Ja kun lähtee pennun nukkuessa niin ei ole moksiskaan kun tulee takaisin, vaikka pentu olisi herännyt poissaolon aikana.

      Ensi viikolla varmasti menee vielä pidempi aika yksin. Miinuksena vain, että kun koira yksin, ei kukaan vie sitä heti pihalle herättyään ja niin siisteyskasvatus "hidastuu" hieman. Mutta kotonaolo aikana kun on aktiivinen sen suhteen, niin homma rullaa...

      Pärjäilyjä teille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe