Olen kirjoittanut tänne aikaisemminkin. Mitä teen koiranpennulle joka hyökkää minun kimppuun puremaan. Mulla kädet ihan puremajälkiä täynnä :( Mies käyttää väkivaltaa koiraamme kohtaan. Onko tää merkki siitä, että pentu kostaa mulle sen, että mies sellainen? Miten saada pentu kuriin? Olen kokeillut maahan laittoa, ei tehoa. Samoin kun kiellän, silloin hyökkää kans kimppuun ja alkaa murisemaan, haukkumaan ja puremaan. Mulle tää kauhea tilanne :( Mies eikun nauraa asialle! Koiramme ei myöskään tottele minua ulkona ollessa. Vetää kovasti. Enkä jaksa sitä kohta pitää, kun isommaksi kasvaa. Rotu saksanseisoja. Tuleeko siitä vihainen? Pelottaa, kun isommaksi kasvaa, et käy vielä kunnolla minuun kiinni. Naurettavaa, mutta pelkään kun se hyökkäilee noin kimppuuni. Koira pelko oli minulla jo ennestään ja tämä koira tietysti vaistoaa senkin minusta? Ulkona ollessa olen yrittänyt, että vedän koiran vierelleni tai pysähdymme hetkeksi ja sitten jatkamme matkaa. Ei vaan tehoa. Ja silloin kun pahojaan tekemäs niin ottanu niskasta kiinni ja sanonut ei tai maahan laittanut. Mutta ei vaan millään tehoa. Onko teillä kokemusta samasta? Pelkään et tuosta koirasta tulee vihainen ja että se puree minua vielä kunnolla yhen kerran. Auttakaa! Kiitos!
Apua
peace..
9529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vielä se, että koiramme tekee pissit lattialle, vaikka kuitenkin tietää mihin pitää tehdä. Vessassa sanomalehtiä meillä. Tänään teki siten, kun käytin ulkona niin sisälle tultaessa teki pissit sanomalehdelle. Tekeekö koira tahallista?
Vielä se, että ulos lähtiessä on hankaluuksia pannan kaulaan laittamisessa. Sekään ei onnistu.
Kun minulla oli pentukoira, joka kerran yritti käydä päälle "kokeillessaan" kumpi on pomo, niin nostin sen reilusti kaulasta seinälle. Kerta riitti, eikä koira sen jälkeen ikinä kokeillut ottaa johtajuutta. Eläin vaistoaa pelon, ihmettelee, alkaa pelkäämään itsekin ja voi puolustautua hyökkäämällä. Sinun on yksinkertaisesti pakko "alistaa" koira ja näyttää että sinä olet johtaja! Muuten se luultavasti jatkaa käytöstä loputtomiin. Ellei kyse oole vain pennun leikkimisestä, missä tapauksessa sille pitäisi ainoastaan opettaan, että niin ei saa toimia. Tosin jos miehesi kohtelee koiraanne väkivaltaisesti, on suuri todennäköisyys, että koira käy kunnolla päälle joku päivä, varsinkin jos jo pentuna osoittaa aggressiivisuutta.
nyt otat topakasti homman hanskaan. kun pentu puree, kiellät ja käännät selälleen jossa pidät paikallaan kunnes alistuu. kun olet päättäny ttehdä jotain ,oli se sitten pannan laitto tai kynsien leikkuu, teet sen juuri silloin kun haluat etkä anna koiran määrätä sille sopivaa hetkeä koska sitä ei tule. väkivalta ei ole ratkaisu, pennusta tulee vain agressiivinen, eli voi olla syy siihen miten suhtautuu sinuun. lempeä keino on ottaa sanomalehti rullalle ja kun koira hyökkää,pamautat tassujen eteen (ei siis tassuille!!!). tai poskista kiinni ja tiivis tuijotus kunnes luovuttaa.
pääpointti on se että sinä ääräät, ei koira. kun koira huomaa että saa tahtonsa periksi on peli menetetty.
siis kirjoitusvirheet...vauhdissa kun naputtelee...
juttusille koirasi kanssa joka osaa "lukea" koirasi viestejä. Samalla käytte läpi näitä juttuja, jotka toit esiin. Saat kädestä pitäen neuvoja koiran kanssa olemiseen. Miehestäsi ei ole apua, eikä netistä. Onhan niitä hyvä täällä pähkäillä, mutta koirapelkoisena et saa otetta koiraan ilman apua. Koiran kunnioituksen saaminen on vaikea juttu varsinkin jos on valmiiksi ongelmia sen kanssa.
Jos ei ole tuttavapiirissä koiraihmisiä, mene jonkun paikallisen koiraharrastusporukan juttusille. Tsemppiä!
Sanomalehdet sisätiloista pois. Oppii nopeammin sisäsiistiksi ilman niitä.
Kiitos teille neuvoista. Pakko yrittää saada koira kuriin. Muuten tulee todella hankaluuksia isompana. Kyllä se ukkoa uskoo, kun se siihen väkivaltaa käyttää. Mut suuri kiitos teille!
sanoa että KOIRAAN EI SAA KÄYTTÄÄ VÄKIVALTAA!!!!!!! >:/
Joko laumanjohtaja (miehesi) tukee sinua tai koiraa. Muita vaihtoehtoja ei ole. Tai sitten sinä pistät molemmat kuriin! Koira kokee miehesi naurun palkitsevana ja jatkaa sinun pomottamistasi. Tee asia puolisollesi selväksi, ennen kuin menetät mielenterveytesi. Jos puolisosi ei sitä ymmärrä, hän on sadisti. Tämä on tyypillinen esimerkki siitä, miten koiran käyttäytyminen on seurausta ihmisten käytöksestä.