kyynelkanavan leikkaus

patti

Olen pitkään (9 vko) sairastanut silmäkanavan tulehdusta ja nyt tulehdus on rauhoittunut sen verran, että voitiin tutkia lisää. Tuloksena oli, että kanava tulee leikata! On niin tukossa, että neste ei kulje. Mätäpatti on vieläkin olemassa ja nyt odotellaan mahd. kuukausia leikkaukseen. Toivottavasti ei tarvi aloittaa uutta antibioottikuuriputkea ennen leikkausta. Takana jo 8 vko:a antibioottia. Onko kenelläkään kokemuksia kyynelkanavan leikkauksesta?

5

8395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osku1337

      Minulla oli joskus alle puolenvuoden ikäisenä tuo leikkaus edessä joten en sitä muista eikä sitä minulle ole kukaan kuvaillukkaan.
      Tuskin siitä mitään pahempaa vaaraa ainakaan ole, koska en tarvinnut laseja kahteentoista vuoteen.
      Mutta niinkun sanoin olin alle vuoden joten en tiedä paljoa itse leikkauksesta!

    • lusina

      Menen huomenna kyynelkanavan leikkaukseen,olen sairastanut tätä tautia 3,5 vuotta.Ensin tehtiin kahdesti kyynelkanava punktio,siitä ei ollut muuta apua kuin jatkuva silmätulehdus.
      Minua pelottaa ja jännittää aika lailla,mutta menen kuitenkin.
      Kerron sinulle leikkauksen jälkeen minkälainen toimenpide oli.palataan asiaan

    • lusina

      Kävin eilen kyynelkanavan leikkauksessa.Toimenpide kesti tunnin,en tuntenut minkäänlaista kipua koko aikana,kovia rusahduksia kuului,kun nenän sivulle tehtiin sormen mentävä reikä ja silmä kulmaan tehtiin pieni viilto.Puudutusaineet ovat erinomaiset,nenään työnnettiin puudute tupot,silmään puudute tipat ja lopuksi vielä nenän ulkopuolelle pistettiin 4 puudutuspiikkiä.
      Silloin ainoastaan oli kipua jonkin verran,kun puudutusaineen vaikutus lakkasi.

      • kiitos tiedosta

        hei, kiitos tiedoista, olen itse menossa samaan operaatioon huomenna.
        Tieto helpotti kun olen jo viikon jännittänyt


    • Anonyymi00005

      Olen menossa viikon kuluttua DCR-leikkaukseen. Minua pelottaa ja jännittää kovasti. Mutta päätin mennä, koska silmä vuotaa tauotta vettä eikä siihen muuta konstia ole löytynyt. Myöskin nukutus pelottaa koska vanhempana (75 v) nukutusaineet voivat heikentää muistia ja muutenkin mikä on lopputulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      210
      3935
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2117
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      93
      2102
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      49
      2055
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      96
      1976
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      68
      1714
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1124
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      303
      1065
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      79
      986
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      101
      880
    Aihe