Pojalle, Tuomon ja Markon veljelle, on siis ajateltu nimeksi Jarkkoa. Mitäs tykkäätte? Ei ehkä enää niin yleinen nimi pienillä pojilla:)
Toisena vaihtoehtona on ollut Mikko. Kertokaapas mielipiteenne ja lisää o-loppuisia nimiä saa ehdotella ihan vapaasti! Kuitenkin nimet ihan suomalaisia ja suht perinteisiä. Toiseksi nimeksi Samuel tai Mikael.
Toisena vaihtoehtona on ollut Mikko. Kertokaapas mielipiteenne ja lisää o-loppuisia nimiä saa ehdotella ihan vapaasti! Kuitenkin nimet ihan suomalaisia ja suht perinteisiä. Toiseksi nimeksi Samuel tai Mikael.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pekko, Jalo, Valo, Aaro, Eero, Timo, Touko, Tarmo, Taito, Valto, Jaakko
Valto Samuel on hyvä..hyvä hyvä täti
Hyvä nimi, mutta taitaa olla vain aika harvinainen nykylapsilla.
O-loppuisia pojannimiä on tosi paljon esimerkiksi: Aatto, Alpo, Antto, Arho, Arjo, Arto, Asmo, Atro, Eeno, Eero, Erjo, Erno, Hanno, Harto, Ilmo, Ilo, Ilpo, Ismo, Isto, Jaakko, Jarmo, Jarno, Juho, Juuso, Kaarlo, Kauko, Kauno, Kelpo, Kimmo, Kipro, Kunto, Kuuno, Launo, Leo, Liimo, Lippo, Mainio, Markko, (Marko), Mauno, Mikko, Miko, Miro, Mitjo, Mitro, Niilo, Niikko, Niko, Ohto, Ohvo, Okko, Osmo, Oso, Otso, Otto, Paavo, Pekko, Petro, Raimo, Rauno, Reino, Reko, Riiko, Risto, Runo, Salomo, Sauvo, Sampo, Seppo, Sero, Simo, Siro, Sisso, Sulo, Taisto, Tapio, Tauno, Teijo, Teino, Teivo, Teo, Teppo, Terho, Tero, Teuvo, Tiiho, Timo, Tito, Toivo, Tommo, (Tuomo), Turo, Tuulo, Tyko, Unto, Urpo, Usko, Uuno, Vaito, Valio, Valo, Valto, Veijo, Veikko, Vello, Vilho, Viljo, Vilkko ja Voitto.
Pidän itse perinteisitä nimistä kuten esim Jaakko, Juho, Hanno, Timo tai Simo, mutta mikseivät esim Taito, Toivo, Sulo, Valo ja Valtokin olisi hyviä nimiä?
Jarkko on hyvä nimi Tuomon ja Markon veljelle.
Risto
Jarno
Sampo
Erno
Ismo
Pekko
Kimmo
Paavo
Matti Kasperi on hyvä nimi.
Paljon lisää o-nimiä olitte keksineet! Liisa-Marian listaa käyn vähän läpi.
Eli suoraan pois liian erikoisina Arjo, Eeno, Kauno, Kelpo, Kipro,Kuuno,Kunto,Launo,Liimo, Lippo,Markko,Mitjo, Mitro,Niikko,Ohvo, Okko,Oso, Petro,Riiko,Runo, Salomo, Sauvo,Siro, Sisso,Sero, Teijo, Teino, Teivo, Teo,Tiiho,Tito,Tommo,Tuulo, Tyko,Vaito,Vilkko, Vello,
Sitten nimet joista emme vain pidä: Aatto, Alpo, Arho, Arto, Asmo, Atro, Erno Ilpo, Ismo, Isto, Juho,Jaakko,Jarmo,Kaarlo, Kauko, Kimmo, Leo, Mainio, Mauno, Miko, Miro,Niilo, Niko, Ohto, Osmo,Otso,Otto, Paavo, Pekko, Raimo, Rauno,Reino, Reko, Seppo, Simo, Sulo, Taisto, Tapio, Tauno,Teppo, Terho, Teuvo, Toivo, Turo, Unto, Urpo, Usko, Uuno, Valio, Valo, Valto, Veijo, Veikko, Vilho, Viljo, ja Voitto.
Olemme myös ajatelleet, että olisi kiva jos poikien nimet eivät alkaisi samalla kirjaimella, joten alunperin ajattelemamme Mikko sekä Tero ja Timo olisivat pois laskuista.
Jäljelle jäivät siis Antto, Eero, Jarkko, Jarno, Juuso,Risto, Sampo.
Juuso ei ehkä vain sovi Tuomoon ja Markoon kovin hyvin... Mielipiteitä jäljelle jääneistä nimistä! Jarkko ehkä omasta mielestä edelleen paras, mutta myös Sampo voisi kuulostaa kivalta!
Onneksi olkoon vain! Ihan hyvä nimi se on -ja tulihan tässä mietittyä muitakin vaihtoehtoja.
Siitä puuttuivat ainakin Armo, Arvo, Ensio ja Orvo. Nämä kaikki lienevät nykyään aika harvinaisia nimiä. Kuka muistaa vielä lisää nimiä?
Minusta ettei voi valita väärin, jos valitsette Jarkon tai Sammon. Oikein komeita nimiä kumpikin ja oivat Tuomon ja Markon kaveriksi. Itse valitsisin ehkä Sammon, kalevalalaisen taustan vuoksi.
Sammon kanssa sopisi paremmin Mikael (Sampo Samuelissa on liikaa toistoa), Jarkkoa Samuel pehmentäisi kivasti.
Se, ettei nimi ole yleinen, on vain plussaa. Poikien nimet ovat kuitenkin varsin perinteisiä ja tuttuja jokaiselle suomalaiselle.
Hyvä nimi tuo Jarkko :) Meidän Jarkko täytti juuri 1v :)
Poika sai eilen nimen Jarkko Samuel. Kiitos kaikille avustaneille!
Kastajaisissa kävi vielä hauska juttu, kun jääkiekosta innostunut kummisetä totesi, että pojille on nyt sitten ruutujen nimet. Itse vähän siinä äimistelin, kunnes hän sanoi että jääkiekkoilijat Jarkko ja Tuomo Ruutu, jolloin tajusin. Ja jääkiekkoilija Jarkon toinen nimi on kuulemma Samuli... Että sellaiset kaimat midän pojilla:)
Jaakko on parempi kuin Jarkko. R on turha.
kiitos mielipiteestäsi, mutta Jarkon nimessä r on todella tarpeellinen:)
Jarkko on todellakin parempi kuin Jaakko!
Jarkko kuulostaa reippaalta nimeltä, kun taas Jaakko on jotenkin vätysmäinen nimi.
On tyhmää arvostella jo annettua nimeä.