Miten voin asentaa XP:n tilalle Windows 98:n?
Herjaa, ettei voi asentaa 98:aa, koska NT on käynnissä. Eli miten voin ensin poistaa XP:n ja sitten asentaa tilalle 98:n?
Herjaa, ettei voi asentaa 98:aa, koska NT on käynnissä. Eli miten voin ensin poistaa XP:n ja sitten asentaa tilalle 98:n?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli älä ainakaan käynnistä konetta kiintolevyltä, vaan käynnistä se vaikka Win98-cd:ltä tai buuttilevykkeeltä (jos koneessasi vielä on levykeasema).
Sitten aja Fdisk jotta saat poistettua kaikki XP:n käytössä olevat NTFS-osiot.
Sitten osioi uudestaan levy Fdiskillä, jos teet isoja osioita niin kannattaa käyttää sitä valintaa joka onkin oletuksena eli kun Fdisk kysyy "otetaanko isojen levyjen tuki käyttöön" niin kannattaa vastata että kyllä, niin saat sitten FAT32-osioita käyttöön.
1. eli ensisijainen osio, käynnistyvä (aina C-asema)
2. jatko-osio jolle voidaan tehdä loogisia levyasemia
3. loogiset asemat alkaa D-stä
** HUOM! ** kannattaa osioida levy niin että C-asemalle käyttis, D-osiolle ohjelmat, E-stä eteenpäin sitten vaikka omia juttuja (kuvia, tekstejä sähköpostit jne)
Kun olet osioinut levyn, niin sun pitää vielä formatoida ne osiot, C-aseman/osion formatointi tehdään käskyllä Format C: /U /S mutta muut osiot formatoidaan Format d: /u , format e: /u jne.
Tuota U-käskyä ei monikaan käytä, se on jäänne MSdos 6.22-ajoilta. Itse käytän sitä, ei siitä haittaakaan ole vaikka sitä ei enää olisikaan format-ohjelman ominaisuudessa. Alunperinhän ilman /U-valitsinta tehty formatointi pystyttiin kumoamaan Unformat-käskyllä, kun taas /U-format tyhjensi koko tiedostojärjestelmän ja loi sen uudestaan niin ettei palautusta enää pystytä tekemään.
Noin. ja sitten kun osiointi ja formatointi on tehty niin boottaat koneen ja alat asentaa Win98:a.
Kiitos vaivannäöstä!
neuvoista on apua.