Onko kellään muulla ongelmia koiransa vatsan kanssa?Meillä on reilu 1 vuotias uros...ja on ripuloinu koko helv. kesän...tai no onhan sillä nyt välillä ollu maha ok, mutta välillä aivan löysällä...ollaan kokeiltu kaiken maailman ruokia tuloksetta...nyt ollaan annettu ruuan yhteydessä maitohappo bakteereja ja toimii, mutta ei kai niitä voi koko loppu elämää syöttää, että onko muilla tämän kaltaisia ongelmia? Voiko helteet vaikuttaa mahan toimintaan?
Vatsa vaivanen
!!!!!!!
8474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Maitohappobakteereja voi kyllä antaa vaikka kuinka kauan, mutta ongelman laatu kannattaa selvittää. Valitettavasti sakemanneilla on taipumusta vatsaongelmiin. Kannattaa kokeilla ruokavalion muutosta sekä varmistaa haima-arvot, näitä haimavikaisiakin kun on niin tiuhassa.
matoja ? En ole huomannut , että helle asiaan vaikuttaisi mutta yhdellä entisistä sakuistani löytyi matoinfektio , jonka hoitamiseen tarvittiinkin sitten lukuisia matokuureja. Eli vie näyte eläinlääkärille, jos sitä kautta selviäisi jotain. Syitähän voi olla lukuisia.
mahd.pian lääkärille kuvattavaksi. Edesmenneellä koirallani oli sama vaiva. Omaa hölmöyttäni luulin että on muuten vaan herkkävatsainen ja pelasin monien ruokien välillä. Meillä kuvissa näkyi ilmaa keuhkoissa ja suolistossa. En jaksa koko tarinaa kirjoittaa, mutta vie ihmeessä kuviin.
mulle koko tarina, olen kiinnostunut....ja olen myös todella pahoillani:(
Päivälenkin jälkeen koiran vointi huononi äkillisesti ja soitin lääkärille. Peräpäästä alkoi tiputtaa verta. Sai kaiken mahdollisen ea:n, muutei selvinnyt yön yli.En halunnut ruumiinavausta, koska se ei koiraa olisi tuonut takaisin. Nyt kaduttaa kun en tajunnut vaatia kuvauksia ajoissa.Ehkä vaiva oli synnynnäinen?? Vie tosiaankin koirasi lääkärille ja toivottavasti vaiva on vaan ohimenevää. Tsemppiä. Nyt meillä terve 6kk pentu.
kun kirjotit!Olipa ikävä tapaus!Soitin eläin lääkärille ja oli sitä mieltä, että ripulointi johtuu vaan ruuasta ettei oikeaa ruokaa ole vielä löytynyt...no, kokeiltiin kana riisi ruokaa(kuivaruokaa),ei pitäis sisältää viljaa eikä muitakaan lisukkeita...no, ehkä oli taas muutama päivä maha ok...ripulointi jatkuu taas!Koiralla on aika maanantaina lääkäriin kokeisiin...saapa nähdä kuinka käy...
ongelmat johdu kuin ruoasta. Tsemppiä lekurille ja pysy lujana siellä. Ilmoittele kuinka kävi.
Että meillä kokeiltiin virpacin ruokaa eläinlääkäriltä. On erityisesti herkkävatsaisille koirille tarkoitettua sapuskaa.