Minulla on Canon 20d runko. Siinä Canon efs 17-85mm putki. Saakohan siihen sovittimilla tai muilla vanhempia putkia liitettyä? Minulla on esim.: tamron 80-210mm (putkessa on irrotettava sovitin Pentaxille), sigma 35-70mm (kiinteä Pentax sovite, ei varmaan saa irrallisia Canon sovittimia?), Pentax smc 5.6/400(ei luultavasti myöskään sovittimia saatavilla?) Jos jostain tällaisia sovittimia on saatavilla, niin mistä?!?
Ps. Jos näitä putkia ei pysty hyödyntämään, olisiko vaikka Canon ef 75-300mm/4-5.6 USM III hyvä hankinta?
Ps. Jos näitä putkia ei pysty hyödyntämään, olisiko vaikka Canon ef 75-300mm/4-5.6 USM III hyvä hankinta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
75-300 voisi olla ihan hyvä hankinta, jos tuohon tyydyt. Ei ihan linjassa rungon kanssa, itselläni on 350D runko, silti en tuota kelpuuttaisi, mutta jokainen asettaa vaatimuksensa oman mielensä ja budjettinsa mukaan.
Irtosovitteisen Tamronin saa helposti kiinni laittamalla siihen ensin Pentax kierresovittimen ja sitten päälle EOS-Pentax M42 sovitteen.
Toimii muuten, mutta ei himmenninautomatiikka.
Rungossa voi käyttää M tai AV-asetusta.
Pentaxin objektiivit on myös sovitettavissa, mutta se edellyttää bajonetin vaihtoa ja mahdollisesti himmenninvipujen poistoa, joten ei kustannussyistä kannata, ellei itse ole "metallimies".
Osoite:
http://www.teknofokus.fi/Foto/renkaat/rengasfoto.htm
Kiitos neuvoistasi!