Tällä keskustelupalstalla ihmeteltiin jo aiemmin tässä kuussa , miksi satoa ei korjata kun olisi aika.Siihen on selvä selitys.
Viljeliät erilaisten edusmiehiensä kanssa ovat suorittaneet tuotto laskelman , mikä osoittaa että tämänvuotista satoa ei kannata korjata , vaan on edullisempaa antaa sen tuhoutua ja nostaa katokorvaukksia tästä ilmaisesta lannoitteesta joka tuhoutuneen sadon myötä jää peltoon.Tämä tuotantolakko myös nostaa viljakasvien hintaa , joten yhtälö on sama kuin paperiteollisuudessa.Ainut ero on se että viljeliän tili ei pienene.Miljoonien innvestoinnit koneisiin pysyvät halleissaan ja korjauskulut on nolla.Maanomistaja kirjoittelee taas lisää tukihakemuksia Espanjasta.Ja kansa maksaa.Tämä taas osoittaa miten tärkeää on saada riippumattomia , mieluiten ulkomaalaisia tukitarkastajia valvomaan toimintaa.Johan EU:ssa ihmetellään tätä suomen leväperäisyyttä.
Viljeliät erilaisten edusmiehiensä kanssa ovat suorittaneet tuotto laskelman , mikä osoittaa että tämänvuotista satoa ei kannata korjata , vaan on edullisempaa antaa sen tuhoutua ja nostaa katokorvaukksia tästä ilmaisesta lannoitteesta joka tuhoutuneen sadon myötä jää peltoon.Tämä tuotantolakko myös nostaa viljakasvien hintaa , joten yhtälö on sama kuin paperiteollisuudessa.Ainut ero on se että viljeliän tili ei pienene.Miljoonien innvestoinnit koneisiin pysyvät halleissaan ja korjauskulut on nolla.Maanomistaja kirjoittelee taas lisää tukihakemuksia Espanjasta.Ja kansa maksaa.Tämä taas osoittaa miten tärkeää on saada riippumattomia , mieluiten ulkomaalaisia tukitarkastajia valvomaan toimintaa.Johan EU:ssa ihmetellään tätä suomen leväperäisyyttä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Paljon ajavana olen tehnyt saman havainnon.Kukaan ei ole pelloilla töissä , vaikka aurinko paistaa ja on kuiva keli.Maatalouden asiantuntija en ole , mutta ennen oli toisin , hyvällä kelillä puitiin.
ettette kumpikaan ole asiantuntijoita:D
Te näette milloin jyvä on riittävän kova puitavaksi maantieltä käsin, minä joudun ottamaan jyviä tähkästä eri puolilta peltoa ja katsomaan onko vilja kypsää.
Ja jos pellolla ei kukaan ole töissä, töissä voidaan olla toisella pellolla joka ei näy tielle.
Kauppamatkustajan rehellisyys ja moraali on laajalti tunnettu käsite ja mielipide sen mukainen.
Kauppamatkusta ajaa kelillä kuin kelillä naamaan katsomatta.
Kelillä ja valtio maksaa ruokot,niinhän se kai on.
No jos sato on niin pieni että sillä ei saa korjuukustannuksia katettua niin onko siinä mitään järkeä niitä korjata? Tekisitkö sinä töitä ilman palkkaa?
Satovahingot on aika kiven takana tämmöisenäkin vuotena. On aika suuri omavastuu ja melko monimutkainen organisaatio tukien takana.
Käykäähän ihmiset tutustumassa ulkomaalaiseen viljelykseen ja tarkastusorganisaatioon ja tulkaa sitten takaisin kirjoittelemaan. Saattaa mieli muuttua monessa asiassa...
Lopettakaa hyvät ihmiset valittaminen ja katsokaa kalenteria. On puintiaikaa vielä rutkasti jäljelklä. Käydään nämä keskustelut uudelleen marraskuussa, ja haukutaan sitten jos on vielä puimattomia peltoja.
Joopa joo , ns.maanomistustuki tuottaa jo niin paljon rahaa maanomistajalle , että satoa ei tarvitse korjata.Ja lopusta pitää huolen satokorvaukset.Ilman palkkaa ovat köyhistä perheistä lähteneet opiskelijat.PS. Olen kuullut joskus maatalousyrittäjyydestä , onko se jo historiaa?
ja tule takaisin kun olet itse hankkinut elämänkokemusta.
P.s olen joskus kuullut opiskelumotivaatiosta mitä se tarkoittaa? Sitä että kerrotaan alasta josta ei tiedetä muuta mutua.
No jos maanomistajuus on sellainen rahasampo, niin miksi ihmeessä maanviljelijät vähenevät vuosi vuodelta? Eikö ne älyä vai mikä siinä on?
Tämä on juuri tätä asiasta mitään tietämättömien huutelua kun ovat kuulleet isältään/ tykaveriltaan tms. miten rikkaita maanviljelijät on...
on näitä maatalouden "asiantuntijoita", jotka ovat kuulleet milloin mitäkin ja nähneet kulloin kutakin, tosin ohi ajavasta autosta. Voi pyhä yksinkertaisuus!! Nämä nykyiset "opiskelijat" ovat, ainakin näillä palstoilla sitä mieltä, että heille kuuluisi lähes sama elintaso, kuin vuosia tai vuosikymmeniä töitä tehneille.EI SE VAAN MEE NIIN. Olen muutaman kerran talvessa käynyt lähimmän opiskelijakaupungin eri ravintoloissa ja tullut siihen tulokseen, että ainakin kohtuullisen iso porukka opiskelijoista pärjää ihan hyvin, koskapa viinaan rahaa näyttää kyllä riittävän.
Kannattaisi vielä jatkaa opiskelua. Oikeinkirjoituksesi on edelleen puutteellista. Haukkumasi ammattiryhmän edustajan nimike kirjoitetaan Maanviljelijä, ei maanviljeliä.
Niin, hehän pärjäävät ihan hyvin. Heidän asuntonsa maksetaan ja saa opintotuet. Ongelmissa on hieman parempituloisten lapset. Vanhempien tulot rajaa pois kaiken tuen piiristä mutta vanhemmilla ei ole varaa maksaa opiskeluasuntoja ja kuluja. Tässä yhteiskunnassa kannattaa olla yrittämättä mitään, kyllä sossuntäti pitää sitten huolen.
Toisaalta juuri niistä tulee menestyjät tähän maailmaan, jotka on joutuneet näkemään vaivaa. Jos vanhemmat ovat alempaa keskiluokkaa, on lasten käytävä töissä jo lukion käydäkseen, toisin kuin köyhien lasten.
Sana maanviljelijä kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella, ellei sitten tarkoiteta Matti Maanviljelijää, tai hänen vaimoaan Maija Maanviljelijää.
Vai kirjoitatko poliisin ja palomiehenkin aina isolla?
Ei kannata esittää fiksua, jos ei siihen ei ole kanttia.
Kyllä,kyllä ja vielä kerran kyllä.On se niin väärin,en ole ymmärtänyt ennen kirjoittajan vinkkiä mennä Espanjaan täyttelemään niinsanottuja tukilappuja.Tässähän tulikin monta hyvää ohjetta.viljan korjaamata jättämisestä voi tulla kylläkin ongelma,sinulle rakas Eu kun edellyttää korjuuta.Eikä viljan pellolle jättö sovi minulle,olkoon sato mikä tahansa ja olosuhteet miten vaikeat,yritän loppuun asti.Kirjoittajan moraali tässäkin asiassa poikkeaa omasatani.Toivottavasti en ole joutunut käyttämään kirjoittajan työn tuloksia jos ne on tehty tuolla asenteella.Mitä tulee mainitsemaasi viljan hinnan nousuun,se onesimerkiksi vain 3% leivän hinnasta.Koskahan nuo muut alentavat omaa % osuuttaan.
Mitään korvauksia ei kyllä saa jos jättää puimatta, eikä pidäkkään saada.
Toisaalta kun viljan hinta on minimaalinen ja öljyn hinta on hirveän ylhäällä, on optimoitava todella tarkkaan koska pui. Vilja näyttää samalta tiellepäin oli jyvien kosteus 13 tai 22. Kosteus ei ole kiinni palkästään kauniista kuivasta säästä vaan viljan tuleentuminen on ratkaisevaa. Tuleentumisastetta ei näe laihon väristä.
Ennen vilja oli arvokasta ja öljy halpaa, puida kannatti vaikka kovin märkänäkin ja kuivattaa pitkään. Jos sato jäi ennen peltoon, ei saanut mitään rahaa mistään, nyt puolet liikevaíhdosta tulee pinta-ala tukina vaikka sato jäisi säiden pakottamana peltoonkin. Mutta kenenkään ei kannata jättää satoa peltoon, kannattavampaa on kitenkin korjata sato kuin jättää korjaamatta.
Jos puit liian märkää viljaa saattaa kuivauksen energiakulut olla todella isot, jopa niin isot, että ne puinnin kulujen kanssa ylittää jossain tilanteissa sadon arvon. Toisaalta, jos odottaa parasta mahdollista viljan puintikuivuutta ja tuleekin pitkät sateet, saattaa sato olla kokonaan menetetty. Siitä ei todellakaan saa sitten mitään korvauksia, se on yrittäjä riskiä.
Mutta kyllä viljelijän on pakko yrittää saada sato talteen mahdollisimman kuivana, mielellään alle 14% kosteudessa, joka on kauppakelpoisen viljan ylin sallittu kosteus.
Olet tehnyt terävän havainnon, enää ei monikaan pui kosteaa viljaa hyvälläkään puintisäällä.
Joo, jos saisi vaikka niitä italialaisia. Kreikkakin kelpaisi. Kyllä olisi kiva jos täälläkin olisi yhtä helppoa ja joustavaa tarkastuksien kanssa.
Saisiko vielä toivoa naistarkastajia, olisi nimittäin emännän paikka auki.
aurinko olisi paistanut kuukauden yhtäpäätä vaan silloin kun sato on valmista ja tarpeeksi kuivaa.Vähän sama asia kun viljelijät ihmettelisivät miksei laivaa lasketa vesille kun se näyttää niin valmiilta, ai niin siitähän puuttuu pohja.
Täysin älytön väite, paljastaa kirjoittajan täydellisen tietämättömyyden asioista. Suosittelen kirjoittajaa perehtymään viljelyn tukiehtoihin, tuet jää takuuvarmasti saamatta jos jättää sadon korjaamatta, samoinkuin jos laiminlyö muitakin viljelytoimenpiteitä.
Omalla tilalla ei viljellä viljaa, kaikki pellot ovat heinällä ja tarkoitus on tehdä aiv-rehua. Itse teimme sellaisen päätöksen, ettemme tehneet rehua niiden helvetillisten poutien aikana, vaikka kelihän oli kuiva ja monen mielestä mitä oivallisin rehuntekoon. Syyt tähän päätökseen olivat nämä meillä: 1. Keli oli liian kuiva. Meillä on 2 henkeä tekemässä rehua, eli jos toinen niittää ison alan aamulla luo´olle, ei rehua keretä kerätä ajoissa pellolta pois noukinvaunulla (kun toinen ajaa noukinvaunua, toisen on oltava siilossa levittelemässä/polkemassa rehua. eli niittäminen ja noukkiminen ei onnistu samaan aikaan). Jos rehu menee liian kuivaksi, laatu on huonoa eikä se säily. tarkoitus ei ole tehdä kuivaaheinää.
2. syy oli se, että koska pellot olivat jo niin kuivat ja heinäkin melkein pystyyn kuivanutta, pelkäsimme, että kovilla helteillä niitetyt pellot ja lyhyt heinän sänki palavat entistä enemmän karrelle (naapurilla tapahtui tämä) ja pellot menee pilalle.
Eilen saatiin meidän talossa rehunteko loppumaan. Sadekkaan ei olisi ollut pahitteeksi vaikka kesken rehunteon, sen verran oli kuivaa heinä. Laadulleen meille ei tullut hyvä heinä, mutta määrällisesti ihan kohtalainen. Sinällään olemme siis onnellisessa tilanteessa. Nyt vain odotellaan sadetta, ei poutia. :)
Vai olet sitä mieltä, että tukia vaan nostellaan ja viljat lojuu pellolla...et näytä tietävän asioista yhtään mitään.Navetassa huutaa lauma lehmiä ruokaa rutikuivan kesän jäljiltä.Viljat ovat epätasaisesti tuleentuneita ja vihantaa on runsaasti joukossa (vihanta=kypsymätöntä viljaa, jos et satu tietämään)Kyllä kaikki korjattaisi, jos olisi korjattavaa, viljaa ei saa ostettua, koska sitä ei ole muillakaan.Satokorvaukset eivät auta lehmien ruokapulaan, teurastamo kylläkin.Tätä työtä tekee jokainen elääkseen, kukaan ei haluaisi tukirahaa nostella, vaan asiallisen tuotteenhinnan kaupalta, teurastamoilta ja meijereiltä.Niin oli ennen EU:ta.Veronmaksajat ne hyötyy tukirahoista, saavat ostaa halpaa ruokaa kaupasta.Otetaan tuet pois ja laitetaan tuotteelle oikea hinta, jonka kuluttaja saa itse kauppaan maksaa.Se olisi oikea vaihtoehto!! Vai mitä sanoo tuottajat? Tuet pois ja asialliset korvaukset niiltä tahoilta, mihin tuotteita myydään!
Suurin osa jututtamistani maajusseista on aivan samaa mieltä.Ikävä vain,että meitä "määrää" tuo suuri ja byrokraattinen Eu, tässäkin asiassa.Maataloutta koskevissa asioissa "tahdin" Eu:ssa määrää Ranska , joka on erittäin suuri maatalousmaa, eikä ole laisinkaan valmis tukien poistoon. Päätökset vaativat yksimielisyyttä, jota ei ole näkyvissä.Me Suomalaiset olemme n.1 prosentti Eu:n väkimäärästä, joten meidän tuet tai tuettomuus on kuin kärpäsen paska tässä kokonaisuudessa.
asiaa. tuet pois ja tuotteille oikea hinta niin se pitäisi mennä. Mikähän jengiä vaivaa kun ennen eu.ta h.ssa ja lehdissä yleensäkin luki kissankokoisilla kirjaimilla miten KALLISTA ruoka on Suomessa ja nyt purnataan tuista koko ajan vaikka sen tarkoitus on pitää ruuan hinta alhaalla mitä se onkin Suomessa verrattuna moniin muihin maihin vrt. Norja mm.
Olen tullut siihen tulokseen että joillekin ei mikään ole hyvä.
perehdy asiaan josta kijoitat ymärän kyllä haluat ärsytää.... toimii vain autavasti
Vieläkös ne on puimatta? **tun mäntti.