Arvosta

lasiroinaa joka nurkalla

Ei täällä kukaan mitään tiedä. Lasitavaraa on Suomi täynnä ja kaikki niiden arvoa kyselee. Hinnan saat selville kun ryhdyt myymään aktiivisesti, et ikinä muuten. Ja koskaan et voi olla varma tulitko kusetetuksi. Arvo on se hinta, jolla se myydään. Ei ole muuta arvoa.

1

322

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hyväntekijä

      ... silloin kun on viemässä mielestään rumaa isoäidin vanhaa maljakkoa kirpparille 3 eurolla myytäväksi ja joku uskomattoman ystävällinen henkilö tavaraa purkaessa ilmoittaa, että tuon alkuperää kannattaisi hieman kysellä ja kyseinen minulle arvoton, jopa ruma, "lasiroina" selviääkin vanhaksi ja arvokkaaksi design-tuotteeksi, niin johan on tultua selvitettyä loppujen tavaroiden "yhteiskunnallinen arvostus" loppuun asti sen jälkeen! Tulipa pitkä lause ;)
      Mutta totta, kaikenlaista lasia ym. on liikkeellä, mutta toisaalta moni niitä keräileekin. Eikä opiskelijan lompakolle tee huonoa saada kyseisistä laseista paras mahdollinen hinta. Joku pultsari sen maljakonkin varmasti olisi heti 3 eurolla ostanut, ja myynyt satakertaisesti suuremmalla rahalla eteenpäin. Eli siis mun mielestä kaikki foorumit kannattaa kokeilla arvon selville saamiseksi. Niistä sitten voi löytää kultaisen keskitien hinnaksi ;) Totta kyllä, että kaupatessa arvo vasta lopullisesti määräytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 64
      1012
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      60
      989
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      52
      764
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      41
      659
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      630
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      568
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      560
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      555
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      553
    Aihe