Moiph..!
No tässä ensimmäinen: Voiko 4kk vanhalle kissalle antaa salattia?Ja toinen kysymys: Entä rairuohoa? Kolmas: Onko kissoille sellaisia "omia" sivuja?
Esim. kun koirille on http://www.koirat.com niin onko vähän sen tyylisiä sivuja kissoillekkin????
No tässä ensimmäinen: Voiko 4kk vanhalle kissalle antaa salattia?Ja toinen kysymys: Entä rairuohoa? Kolmas: Onko kissoille sellaisia "omia" sivuja?
Esim. kun koirille on http://www.koirat.com niin onko vähän sen tyylisiä sivuja kissoillekkin????
Vastaukset 6
Vanhimmat
muihin en osaa sanoa mitään mut käy tsekkaamassa nää sivut.
http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/palsta/forumdisplay.cgi?ohje=aiheet&forum=Kissanpäivät&number=24
Kissalle ei ole mitään hyötyä salaatista, joten sitä on turha sille antaa. Kissa on lihansyöjä eikä pysty hyödyntämään kasviksia kuten me ihmiset. Suosittelen rairuohon sijasta kasvattamaan vaikka kissanruohoa tai kauraa, tuota kissanruohoa myydään esim. ruokakaupoissa. Ja kissojen sivuja kannattaa hakea vaikka hakukoneilla. (www.google.com)
Kauran idut lienevät suosituinta kissanruohoa ollen sopivan karheaa suolen puhdistamiseksi pesun yhteydessä tulleista karvoista.
Ellet ole käyttänyt hakukonetta, niin tässä muutama linkki joilla pääset alkuun:
http://www.kotikissa.sgic.fi/
http://www.netsonic.fi/~tuomoh/linkit.html
http://www.kolumbus.fi/mainecoon/
http://www.surok.fi/index.html
http://www.incatsuomi.fi/
http://www.kissaliitto.fi/
1. Voihan kissalle salaattia antaa, mutta kissa ei siitä juuri hyödy, koska on lihansyöjä. Pennulle kannattaa antaa esim. vauvojen purkkiruokia, keitettyä seitä, sardiineja (houkuttelevat syömään) ja tietysti lihaa, kuten jauhelihaa tai vaikka kananpoikaa. Kanoista ei tietystikään luita pidä antaa. Mutta suoraan ei ruokavaliota voi muuttaa, se sekoittaa pennun vatsan, vaan ensin tulee antaa ruokaa, mitä pentu on synnyinkodissaan syönyt ja vähitellen sekoittaa uuteen ruokaan.
Kissoille ei ole suoraan samantapaisia sivuja olemassa, mutta rotutietoutta saa www.kissaliitto.fi
tai jos etsii hyviä keskustelupalstoja
www.lemmikkipalstat.net
Ai niin ja sisäkissalle tulisi kasvattaa ruukkuun ruohoa, siitä kissa saa kasvisosuutensa ja poistettua suolistoon kertyneitä karvapalloja. Eläinkaupoissa myydään näitä.
Käykääpä kaikki katsomassa www.makupalat.fi, sieltä lemmikit ja vielä kissat. On varmasti kattavin kotimainen kissasivuluettelo. Ulkomaisia on taas aivan mielettömästi, löytyy Google haulla parhaiten.
En ole ihan varma mutta kissoillehan on omaa ruohoa joka on pussissa siemeninä. ne pitää vain kasvattaa.