Osa tänne kirjoittajista väittää tunnistavansa transtaustaisen ihmisen ulkonäöstä ja osa väittää, ettei välttämättä ja useinkaan onnistu.
Molemmat on vakuuttuneita mielipiteistään. Itse tunnen muutaman transtaustaisen naisen ja voin sanoa, että jollen TIETÄISI en todellakaan tunnistaisi. He ovat vain kauniita naisia ja se siitä. Samoin tunnen muutaman transtaustaisen miehen...eikä heitäkään tunnista jollei tiedä.
Molemmat on vakuuttuneita mielipiteistään. Itse tunnen muutaman transtaustaisen naisen ja voin sanoa, että jollen TIETÄISI en todellakaan tunnistaisi. He ovat vain kauniita naisia ja se siitä. Samoin tunnen muutaman transtaustaisen miehen...eikä heitäkään tunnista jollei tiedä.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Todella yllättävää, miten mömmöt muuntaa ihmisen. Ei tietysti kaikkia, onhan poikkeuksiakin, mutta olen saanut hämmästyä miten perusmiehestä on muutaman vuoden prosessissa tullut perusnainen tai päinvastoin.
Kyse ei ole vain ulkonäöstä, vaan OLEMUKSESTA.
Uskon että aivojen rakenteella on tässä suuri merkitys sekä ihmisen motivaatiolla. Nimittäin vaikka tavismiehelle kuinka syötettäisiin naishormonia esim. eturauhasen syövän hoidon vuoksi, ei hänestä mitään naista tule. Hänen aivonsa eivät reagoi naishormoneihin eikä hänellä ole mitään kiinnostustakaan sosiaaliseen naiseuteen.
Tuo olemuksen muuttuminen on mielenkiintoista. Itse sitä ei nimittäin huomaa, mutta kauan erossa olleet ystävät siitä sanovat. Tai kampaajani, hän päivittelee joka kerta nähdessään minut taas 4 kuukauden tauon kuluttua.
Sosiaaliseen naiseuteen kuuluu myös koodisto. Sen teinitytöt imevät sukunsa naisilta. Olen itsekin huomannut ottavani kontaktia hymyllä. Naiset kuittaavat sen lyhyellä vastahymyllä ja niin edetään kuin HKL:n bussikuskit; lyhyt moikkaus että moikka sisko vaan tässä toinen. Mielenkiinto sammuu oitis.
En tiedä olenko hymyillyt sitten miehillekin, koska yksi ornitologi Herttoniemen metsistä tuli avautumaan minulle että tämä on elämämme kohtaaminen. Siitä säikähdin. Toinen hauskempi mies tuli Citymarketin parkkipaikalla kertomaan mersunsa myynnistä. Kehui autoani. Pitäisiköhän tässä koodia vähän hioa? :)
"En tiedä olenko hymyillyt sitten miehillekin, koska yksi ornitologi Herttoniemen metsistä tuli avautumaan minulle että tämä on elämämme kohtaaminen. Siitä säikähdin. "
Miks minulle ei tapahdu tuollaista vaikka kuinka olen Herttoniemen metsässä? Itikka vain kiinnostuuu ja mäkärä.
Ne kiltit nörttimiehetkään eivät ole ottaneet yhteyttä joita Sari_:n kautta peräänkuulutin.
Se olis ollut sun tyyppiäsi. Kyseli multa mitäs muuta olet saanut aikaan kuin hankkiutunut äidiksi. Sitten se pahoitteli ettei ollut opiskellut arkeologiksi.
Se olisi ollut just sulle se oikea. :) Oli just täyttänyt 50 vuotta.
Tää sattui kun valkovuokot kukkivat. Oikea vuodenaika?
Tässä maassa pahoinpidellään lällinaisia transtaustaisina naisina.
Olen nähnyt MtF ihmisiä, joita ei millään tunnistaisi entisiksi miehiksi, toisaalta olen nähnyt myös ihmisiä, joista suorastaan paistaa tausta. Se on ihan tapauskohtaista.
Joo täytyy myöntää, että vaihtelee aika paljon.
Jotkut joutuu tavallaan jopa selittelemään ulkonäköään tai nimeään eli outtaantuvat väkisinkin uuden ihmisen tavatessaan.
Riippuu myös tunnistajasta. Transsukupuolisena osaan hakea näitä pieniä paljastavia tekijöitä, joita tavallinen ihminen ei huomaa. Sekin edellyttää että on pitkään tekemisissä ao. henkilön kanssa ja pääsee esimerkiksi näkemään läheltä. Esimerkiksi eräästäkin transnaisesta löysin vain pari pientä tekijää, vaikka olen nähnyt hänet alastomanakin. Näitä ei tavallinen ihminen huomaa, mutta itse osasi katsoa koska samat löytyy minultakin.
Kyllähän joillakin voi olla on voimakkaitakin miehisiä merkkejä, mutta samoja on luomunaisillakin ja siksi jotkut ovatkin hyökänneet erehdyksessä luomunaisten kimppuun.
Joo...kropan koko, hartiat kontra vyötärö ynnä lantio, käsien koko, ääni...onhan näitä, mutta harvoin sattuu kaikki täsmäämään. Itse olen joskus kuvitellut tavisnaista transtaustaiseksi. Eli kyllä tässä itse kukin yliherkistyy...
Kyllä minä ainakin naisena tunnista feikkinaisen. Tiedän milloin kaikki ihmisessä ei täsmää. Sellaiseen ihmiseen on vaikea suhtautua, koska sukupuolella on niin suuri merkitys ihmisten välisissä suhteissa. Kropasta naisen tuntee, käsistä, jaloista ja siitä että on sinut ruumiinsa kanssa.
näen naistenkin feikkaamisen. Naiset skannaa kyllä toisiaan.
Mulla ystäväni sanoi että hän aina on ihmetellyt kykyäni erottaa aito epäaidosta. Erottaa ihmisten aikomukset. Selän takana paskaa puhuvat naiset näkyvät kuin liikennevalo.
Nyt vielä paremmin.
Usko jo että transnainen on nainen syntyjään. Pantu vaan vääriin raameihin.
Aito nainen on aina aito. Ja transnainen on aito siinä missä muutkin naiset. Eli menee kyllä täydestä, jos on sinut kroppansa kanssa.
Feikki on feikki, vaikka voissa paistais.
Mikä sellainen feikkinainen on? Minua ei kyllä kukaan luule mieheksi. Enkä olekaan. Vaikka olen pitkä ja minulla on pituuteeni sopivankokoiset kädet. Mutta niin on Uma Thurmankin minun kokoiseni, vähän kolsu muija, muttei epäillä mieheksi.
Tapaan paljon ihmisiä ammattini vuoksi, paljon ja erilaisia. Vaisto kertoo ihmisestä paljon asioita, mielenterveysongelmaiset, transihmiset, ja muuten vain epäluotettavat ihmiset paistaa kuin kuu tavallisten ihmisten joukosta. Katso ihmisen ulkomuotoa, liikkeitä, puhetta, käyttäytymistä ja koko olemusta yhdessä. Se sen paljastaa.
"Katso ihmisen ulkomuotoa, liikkeitä, puhetta, käyttäytymistä ja koko olemusta yhdessä. Se sen paljastaa."
Epäilen että paljastaako tuo transsukupuolista kovinkaan hyvin. Ainakin minulle aivan vieraatkin ihmiset ovat sanoneet että olen olemukseltani nainen. En ole käyttäytymistä mitenkään opetellut, vaan se on ollut minulla "selkäytimessä" ja nyt se saa ilmentyä vapaasti.
olet noidanhaistaja. Älä kuitenkaan mene pidemmälle kuin että kirjoitat havaintojasi mustaan vihkoosi. :)
Transihmisenä osaa tunnistaa ts-naisista noin 80% ja transmiehistä ehkä 30% (jos sitäkään). Kun menee transtapaamiseen, ja erehtyy pitämään transihmistä toisen luomupuolisona kunnes se ts:uus tulee keskustelussa esiin, silloin tietää tavanneensa 100% läpimenevän tapauksen. Toisaalta luomut eivät yleensä ole kovin hyviä erottamaan ts:iä luomuista, vaan poimivat joukosta ehkä n. 40%, elleivät erikseen etsi transihmisiä, missä tapauksessa taas poimivat joukosta myös luomuja kuviteltujen transtunnusmerkkien pohjalta. Normi-ihminen ei edes oleta tapaavansa ts:ää, eli läpimenevyys voi olla hämmästyttävää, eli androgyyni tapaus oletetaan naiseksi/mieheksi suunnilleen jonkin vaatekappaleen tai hiusten pituuden pohjalta, vaikka olisi vaaleaa sänkeä/pienet rinnat.
Sinun viestistäkin paistaa ilmiselvästi epäluotettavuus ja trollaajan mielenlaatu.
Mun pitää myöntää etten kyllä pysty tunnistamaan toista ts:ää, muuta kuin joitain erityistapauksia, jotka ovat yleensä ihan prosessin alkuvaiheessa. Juuri, koska ihminen ilmaisee omaa aitoa olemustaan, sisintään, ei tunnistaminen onnistu. Oli sitten vaikka mitä tuntomerkkejä. Niitä "tuntomerkkejä" oon loppujen lopuksi vähän joka toisella ihmisellä.
Sinun pitäisi ehdottomasti hakeutua joko HUS:n tai TAYS:n transtyöryhmään kliiniseksi asiantuntijaksi. Tällaista asiantuntevuutta, jota sinä edustat, ei kannata jättää käyttämättä. Varmasti transdiagnostiikkakin tarkentuisi. Olen ylpeä sinusta.
Tuollaisella noidanhaistajalla olisi ura poliisin huumekoirana!
Satutinko sinua heiveröinen, henkisesti pieni mies?
Tarkoitin tietysti samaa kirjoittajaa kuin sinäkin.
Minä en ole paranoidinen, vaan en usko tuon lipsahduksesi kertovan sinusta mitään ihmisenä.
>>> Kyllähän joillakin voi olla on voimakkaitakin miehisiä merkkejä, mutta samoja on luomunaisillakin ja siksi jotkut ovatkin hyökänneet erehdyksessä luomunaisten kimppuun. >>>
Missä ja kuka on hyökännyt? Kuulostaa huuhaalta.
Itsestäni paistaa läpi iloisesti eikä ole kuin kerran hyökätty ja sekin ulkomailla.
kaksi kertaa ulkomailla: Virossa (venäläiset) ja Ranskassa (arabit). (Ikävät asiat tuppaavat unohtumaan helposti.)
Kaiken lisäksi paukutettu uhria vasaralla päähän. Kavereille oli vielä sitten selvinnyt asioiden oikea tila, jonka jälkeen he olivat pyydelleet anteeksi.
TTP:n entisen sosiaalityöntekijän ekt:n kimppuun käytiin, hänen hiuksiaan revittiin irti kun sen arveltiin olevan peruukki.
Sitten minä olen lukenut yhdestä toimittajasta jonka rintoihin oli käyty kiinni.
Mutta Kokkolan ja Oulun tapaukset olivat selkeitä rikosuutisia.
Kun muutin nykyiseen taloyhtiöön niin hämmästelin miten rohkeasti eräs mies kulkee päivisinkin naisten vaatteissa. Isokokoinen körilys ja lärvi kuin kirveellä veistetty. Myöhemin selvisi että kyseessä on ihan ehta nainen, hiukan karkeasti veistelty vain.
nii herran jumala sanokaa se heti miehille jota meette iskeen.. se merkkaa aika monelle paljo et nainen jota on just pannu sanoo olleensa ennen mies..
Äijät hyvät, ennen kuin alatte tositoimiin, kysykää helvetissä muijalta ettei tämä vaan ole entinen mies :D :D :D
Ekaa yrittäjää kohtaa yllätyspalkinto :)
on se ihme ku tän saa kirjottaa aina vaa uudestaa. no kirjotetaan sitte. Transujen homma kertoo miehille et on ennen ollu mies koska ite ootte itteenne leikkonu.
tota mun pistämää kommenttii edellinen kommentti sisältä mm. kirosanan ja se halveksuu edellistä kommenttia. Silti mun viesti poistetaan vaikka vastaan edelliseen asiallisemmin.
Mut te miehethän tunnistatte transun aina, niin eihän sitä mitään tarvi kertoa...
ja nimenomaan transun :)