Eli jos haluais lakata takavalot punasiksi, ei varmaan laki kiellä??? Miten mahtas parhaiten onnistua? Kokemuksia..mitä kestot sanoo?
Takavalojen lakkaus
orion
93062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
...ostin valmista duplicolor kuultomaalia, otin valot irti, putsasin jonka jälkeen monta ohkasta kerrosta maalia (niin paljon kun haluaa).
kannattaa pitää välillä taukoa maalauksessa ettei tule valumia!
itse maalasin valot todella punaisiksi, vilkku on aikas punanen, mutta näkyy hyvin, samoin pakkivalo on vaalean punainen.
monta kertaa on poliisit tullu perässä, mutta ei ole tullut sanomaan mitään vaikka laitontahan toi valojen maalailu on, katsastukseen vaihdan orkkisvalot varmuuden vuoksi.
parempi maalata punaiseksi kun mustaksi, näkyy meinaan huomattavasti paremmin!
Nimim. orion tarkoitti kaiketi ihan tavallista lakkausta. Täten lakka täyttäisi (pienemmät) naarmut ja pinta olisi tasaisen kiiltävä. Varsinainen väri tulisi yhä takavaloa suojaavasta (ja värjäävästä) muovista. Kun naarmut peitetään niin samean vaaleanpunainen muovi (sitähän ne useimmiten ovat) vaihtaa väriään kiiltävemmäksi punaiseksi.
Toki, jos aurinko on päässyt pahasti polttamaan muovin vaaleaksi (vaaleus ei siis johtuisi naarmuuntumisesta), niin ehkä hiomalla saisi kirkastettua. Ne hienokuvioinnithan (joita on valon sironnan luomiseksi) ovat sisäpinnalla, joten ulkopintaa voisi käsittääkseni kyllä kiillottaa ihan huoletta. Viimeinen hionta sitten todella hienolla vesihiomapaperilla. En tiedä miten hiomatahna toimisi muovilinssin kanssa sitten viimeisen hienon hionnan jälkeen. Ja voi siihen väritöntä lakkaa ainakin minun käsityksen mukaan laittaa (vaikka sitten viimeisen hionnan jälkeen... tai mahtaakohan pysyä kiinni edes, jos on hionut säihkyväksi).
...taisi tulla väärinkäsitys!
jos laittaa kirkaslakkaa niin pitäsiköhän pinta saada karheaksi että lakka pysyy siinä?
ja entä heijastin, heijastaako se yhtä hyvin jos siinä on lakkaa päällä? minunkin pitäisi tehdä jotain vakiovaloille kun joku on putsannut niitä tinnerillä tms. aineella ja nyt ne on ihan harmaat ja kamalan näköiset mitä kannattais tehdä?
Kysyin katsastusmieheltä lamppujen tummennuslakkauksesta.
Sanoi, että sen takia he eivät määrää uudelleenkatsastukseen, vaan merkitsevät rekisteriotteeseen, että tummennusmaalaukset poistettava kahden viikon kuluessa.
Yleensä on parempi, kun ei anna rekisteriotteeseen merkitä mitään, sillä muutoin joutuu joka ratsiassa jokaiselle poliisille erikseen tekemään selonteon ao. puutteesta.
Niissä sinun valoissa on saattanut olla tummennukset mutta about400 vesihiontaa ja tavallinen autolakka pintaan. En osaa sanoa mitä tapahtuu jos laittaa väritöntä muovipohjamaalia mutta lakalla saadaan ihan uuden näköisiksi ne valot. Kokeile!!
Rekisteriotteessa olevat huomautukset on yhtä tyhjän kanssa.
Kun sinne tulee jokin merkintä, laitetaan lappu farkkujen taskussa pesukoneeseen ja haetaan uusi lappu katsastusasemalta. Niitä ei sinne uudelleen kirjoitella...
Ville
Hio takavalonlasi 600:lla paperilla. Sitten akryylilakalla muutama kerros lakkaa pintaan niin hyvä tulee.
Kokeiltu on Xantian takavaloissa, jotka haalistuu vanhetessaan.
Hyvin toimi...kannattaa hioa kunnolla ja lakata ohuesti 2-3 krt
maalaa spreillä vaan umpeen....