Kertokaa mistä tulee nimi ristiinkytkentä!!!!

Uuno ja vähän uteliaskin

Kertokaaps mistä tulee nimi ristiinkytkentä. Tiedän, että peräkärryn valojen kytkentää sanotaan ristiinkytkennäksi ja puhelinmiesten termistössä tuota sanaa kuulee. On vaan alkanut kiinnostaa, että miten tuo sana on saanut alkunsa. Nimittäin maalaisjärjellä ajatellen eihän siellä peräkärryn valoissakaan mikään oikeasti mene "ristiin". Jos joku viitsisi vastata tällaiselle pähkäilijälle, että mistä tuo sana on saanut alkunsa.

9

13920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ristiinkytkennän" tarkoittavan sitä että kärryn valot toimii joka auton perässä samalla tavalla.
      Eli napojen kytkentäjärjestys on standartoitu.

      Joskus aikoinaanhan kytkentäjärjestyksen ja pistokkeen mallin sai jokainen tehdä kuten haluaa.

      • riisseli

        Minun kokemuksieni mukaan ristiinkytkentä tarkoittaa sitä, että vilkkujohdot on kytketty ristiin. Silloin kun vetoauto vilkuttaa oikealle, niin perävaunun vilkku osoittaa vasemmalle ja päinvastoin. Tämä tuottaa perässäajan elämään mukavaa jännitystä varsinkin silloin, kun vetoauton vilkut sattuvat peittymään perävaunun taakse.

        Tosipuheissa nämä "ristiinkytkennät" ovat viime vuosina vähentyneet ja niitä tapaa vain muutaman harvan kerran vuosittain. Mutta siinäkin on muutama kerta liikaa.


      • Anonyymi

        Ja ennen ristiinkytkentä aikaa peräkärry merkittiin rekisteriinin vain yhden, määrätyn auton vedettäväksi. peräkärry siin rekisteröintikatsastettiin juuri sen auton perässä jonka kanssa sitä oli tarkoitus käyttää.


    • jos vähän miettii

      Valot toimivat, kytkipä minkä tahansa kärryn ristiin tai rastiin minkä tahansa auton kanssa.

      Olen tosin nähnyt edelleenkin kärryjä, joissa vilkut on kytketty vielä erikseen ristiin, eli auton ja kärryn vilkut toimivat eri suuntiin. Hauska yllätys perässäajajalle, kun kuorma peittää vetoauton vilkut.

      • Sami L

        Ja tämä ristiinkytkentä ei koske ainoastaan valoja, vaan myös vetokuulan korkeutta. Eli mitä hyvänsä ristiinkytkentäkärryä voi käyttää painorajojen salliessa minkä hyvänsä ristiinkytkentävarusteisen vetoauton kanssa.


      • katsastusinsinööri
        Sami L kirjoitti:

        Ja tämä ristiinkytkentä ei koske ainoastaan valoja, vaan myös vetokuulan korkeutta. Eli mitä hyvänsä ristiinkytkentäkärryä voi käyttää painorajojen salliessa minkä hyvänsä ristiinkytkentävarusteisen vetoauton kanssa.

        1970-luvulla ei ollut ristiinkytkentää. Silti valot toimivat perävaunuissa samalla tavalla kuin nytkin. Autolle sai perävaunukirjan, johon merkittiin yksilökytkentänä kukin perävaunu, joka oli kytkentäkatsastettu kyseiselle autolle.

        Ristiinkytkentä keksittiin helpottamaan tilannetta. Riitti, että tietyt standardit (jarrut, sähkölaitteet, vetokoukut, kytkinlaitteet yms,) pelittivät.

        Henkilö- ja pakettiautoissa piti vielä huolehtia, ettei perävaunu ollut yli 50 cm leveämpi kuin vetoauto tai massa ylittänyt sallittua. Muuten Fiat 600 ja Mersu saivat vetää samaa pientä kärryä.

        Sittemmin suurin sallittu pv:n leveys kasvoi 260 cm:iin vetoauton leveydestä huolimatta.

        Ajatelkaa, mikä helpotus rekkafirmalle, jolla oli vaikka 40 veturia ja 40 puoliperävaunua, kun kaikilla sai vetää kaikkia yhden katsastuksen perusteella entisen vaihtoehdon sijasta (jokainen vaunu, jota halusi vetää, piti käyttää erikseen vetoauton kanssa konttorilla)


    • terminologiaa

      Puhelinmiehet puhuvat ristikytkennästä, peräkärryilijät ristiinkytkennästä. Käsitteillä ei ole keskenään mitään tekemistä.

      • Anonyymi

        Puhuvatko puhelinmiehet ristikytkennästä peräkärryjen yhteydessä. Ei kai? Se tarkoittanee puhelinlinjojen kytkentää.


    • harrylin

      Ennenvanhaan, muistaakseni vielä 60-luvullakin jokainen asensi omaan peräkärryynsä valot, miten parhaaksi näki. Valot eivät tällöin toimineen toisella veturilla vaunua vedettäessä. Kun peräkärryjen tehdasvalmistus alkoi, haluttiin niistä samalla tehdä sellaisia, joita voi vetää millä autoilla halusi. Luotiin yhteinen standardi, kaikki peräkärryt sähköistettiin saman kaavan mukaan. Kärryjä saattoi siis tämän jälkeen vaihtaa ristiin rastiin keskenään. Tästä ristiinvaihtomahdollisuudesta tulee nimitys ristiinkytkentä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4310
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      135
      4069
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3726
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      88
      3562
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3537
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      65
      3351
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2626
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2334
    Aihe