Oltais lähössä syyskuussa, mutta uskaltaako sinne lähteä terrorismiuhan takia?
Erityisen kiitollinen olisin vastauksista niiltä jotka joko asuvat siellä tai ovat vastikään käyneet.
Erityisen kiitollinen olisin vastauksista niiltä jotka joko asuvat siellä tai ovat vastikään käyneet.
Vastaukset 9
Vanhimmat
uskaltaa lahtea. toki riskeja on mutta lontoo on nin suuri kaupunki etta jos jotain kay, on taytta sattumaa jos itse sattuu paikalle.
terveisia taalta sateesta!
Suurempi todennakoisyys sulla on joutua auton alle Suomessa kuin pommin tielle taalla. Eika muutenkaan voi alkaa pelata kaikkea, ei tule elamasta muuten mitaan:)
Tervetuloa vaan, hauskaa lomaa:)
olin itse lasteni kanssa Aquariumissa toisen iskun aikana. Emme tienneet tapahtumasta mitään ennen kuin Suomesta alkoi tulla t-viestejä ja soittoja meidän voinnista yms. Sillä kertaa näimme sitten enemmän poliiseja kaduilla ja turvatarkastuksia oli useammassa paikassa, niin myös tänä vuonna. Nuo iskut eivät kuitenkaan meitä säikäyttäneet, ja kesällä olimme "keskustassa" jälleen viikon. Itselläni ei yhdestikään n. 15 käyntikerran aikana ole tapahtunut mitään uhkaavaa eikä pelottavaa kenenkään aiheuttamana. Eihän Lontoossa ole pakko mennä "laitakaupungille" eikä liikkua yöaikaan, jos vähänkään huolettaa. Ilman muuta menen Englantiin ensi kesänäkin, jos vain saan matkarahat kasaan.
Enpä usko, että Lontoossa on sen vaarallisempaa, kuin muuallakaan. Tulin Lontoosta juuri ennen tätä viimeisintä terroriuhkaa. Metroasemilla oli silloinkin jatkuvasti kuulutuksia, joissa kehoitetaan ilmoittamaan kaikki epäilyttävät esineet virkailijoille, mutta muuten kaikki oli ok.
Kiitokset kaikille asiallisista vastauksista
Kaippa sinne sitte uskaltaapi lähteä. Ja pakkohan se on ku matkatki äsken maksettiin :)
millin olet lähdössä? me lähdetään ukon kans 15.9. vähän kyl kans pelottaa toi matka. varsinkin kun töllöstä tulee koko ajan terroristidokkareita
Sen verran vielä aiheesta; kävin työmatkalla alkuviikosta Lontoossa - ja harvoin matkoillaan joutuu lentokoneeseen päästäkseen jonottamaan niin kauan ja moneen kertaan kuin nyt Heathrow:lla, varaudu siis paluulennolle ajan kanssa kentälle!
Lontosta lähdettäessä kannattaa varata aikaa, monessakin mielessä. Julkiset (metro tai bussit) eivät välttämättä kulje odotusten mukaisesti, lentokenttäbussi täynnä - joten odotettava seuraavaa, lentokentällä ruuhkaa turvatarkastuksissa ja muissakin. VARAA SIIS AIKAA TODELLA RIITTÄVÄSTI - PALUULENNOLLE EHTIÄKSESI.
olin viime kesänä Lontoossa heti pommi iskujen jälkeen ja tein uuden reissun taas kesällä lontooseen, ei siellä tarvitse pelätä, päin vastoin siellä on turvallista kun joka kadun kulmassa näkee poliiseja.