Miten saadaan virukseton Windows XP, ei siis ole tarkoitus vaihtaa käyttistä, vaan TEHDÄ töitä koneella ja se ei onnistu millään linux tahi vastaavalla käyttiksellä.
Tai kertokaa mistä ne virukset tulee, en käytä edes s-postia, koska vanha kunnon lanka puhelin on varsin kelpo peli asioitten kertomiseen, jos sattuu olemaan asiaa jollekulle.
Tai kertokaa mistä ne virukset tulee, en käytä edes s-postia, koska vanha kunnon lanka puhelin on varsin kelpo peli asioitten kertomiseen, jos sattuu olemaan asiaa jollekulle.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Älä kytke sitä nettiin äläkä laita mitään levykettä tai CD-romia asemaan.
nettiä.
Unohda koko juttu. Vaikka hankkisit siihen kaikenmaailman F-Sökeröt, niin ennemmin tai myöhemmin joku mato kuitenkin pääsee läpi.
Palomuuri virustorjuntaohjelma eikä ole mitään ongelmia ja uskaltaa aivan hyvin käyttää sähköpostia sekä surffata täysin vapaasti ilman virusongelmia. En tiedä mistä niitä viruksia saa koska en ole useiden Windows vuosieni aikana onnistunut niitä löytämään, ensimmäistäkään.
Se että virusskannerisi ei piippaa, ei tarkoita ettei sinulla voisi silti olla örkkejä. Ehkä olet juuri yksi netin roskapostipalvelimista.
Tarkastan koneen sillointällöin Hijackthis ohjelmalla joten tuskin on mittään ylimääräistä konehella.
on se kyllä niin että varmaan yli puolet virustartunnoista voitaisiin välttää pelkällä omalla järjellä. sen siitä saa kun menee avaamaan kaiken maailman online_poker.exet
Linux tietoturva
Palomuurit
- Astaro http://www.astaro.com/
- Gshield http://muse.linuxmafia.org/gshield/
- Firestarter http://www.fs-security.com/
- Guarddog http://www.simonzone.com/software/guarddog/
- RcFirewall http://projectfiles.com/firewall/
- Ipcop http://www.ipcop.org/modules.php?op=modload&name=News&file=articl...
- Smoothwall http://www.smoothwall.org/
- Iptables http://www.linuxguruz.com/iptables/
Virusohjelmat
- Fprot for linux http://www.f-prot.com/products/home_use/linux/
- Antivir http://www.free-av.com/
- Avast! http://www.avast.com/eng/avast_for_linux_serv.html
- ClamAv http://www.clamav.net/
- AMaViS (email skanneri) http://www.amavis.org/
- TkAntivir http://www.sebastian-geiges.de/cms_e/front_content.php?idcat=6
Noilla ohjelmilla ei tee mitään, päin vastoin, ne itsessään ovat tietoturvariskejä linuxissa.
Windowsissa tuonkaltaiset ohjelmat taas ovat elinehto. Että silleen, Windows-hihhuli. Mikä muuten saa ihmisen puolustamaan kynsin hampain amerikkalaisen riistofirman surkeita KAUPALLISIA tuotteita?
,helppous,YMS!!!
Käytettävyydessä ja helppoudessa nykylinuxit ja MacOSX juuri pesevätkin Windowsin, tietoturvan ohella.
Linux on sentään alunperin suomalaista tekoa ja juuri sinä siellä tuet jotain Bill Gatesia jolla ei ole omaa elämää?
Hieno kysymys. Kertokaa minullekkin.
siellä näkyy yksi
sivuilta viruksia?