Minä olen yksi niistä jotka ihmettelivät sitä punaista kytkintä tietokonen takana ja liipaisivat sitä. Eli poks ja käryä. Jännite oli liian suuri. Eli kone on Hewlett-Packard sinisen värinen, enempää en osaa kertoa nyt. Tietääkö kukaan mikä osa on rikki ja voiko sen korjata? Vakutuus korvaa vain puolet joten pa*ka homma. KOne oli vielä parempi koneeni ja nyt on matti kukkarossa muutenkin. Eli tietääkö kukaan paljonko osa että korjaus tulee maksamaan? Tietysti hinnat vaihtelevat liikkeittäin ja täällä on Mikrohai ainoa compuutteri liike, mutta kuitenkin. Alan olla jo pikkasen hermona.
Se pieni punainen pirullinen kytkin
jännite pulassa
3347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli virtalähde siellä vain kärähti. Hommaa uusi.
nimim. itsekkin tuohon nuorempana langennut
oletattavasti se pieni punainen kytkin jota tarkoitat on tulevan jännitteen valitsin 110v/230v joten napasuttamalla kytkintä heitit muuntajaan ylijännitettä.
Jos sinulla on onnea, olet onnistunut käräyttämään vain virtalähteen. hinta jotain 30-50 euroa. Purat kotelon, irroitat virtalähteen, otat vanhan mukaan ja käyt atk shopista ostamassa uuden. tökit kaapelit kiinni ja siinä se.
Jos on käynyt huonommin, virtapiikki on voinut vaurioittaa emolevyä, prosessoria, äänikorttia, verkkokorttia ja mitä muita hiluja koneesi sisällä nyt sitten onkin.
No toivottavasti ei hajonnut enempää, sillä muuten on hanskat tiskissä. Purampa tuon haisevan osan ja vien Mikrohaihin. Kiitos vastaajille, mutta tänne voi vielä laittaa jotain tietoa jos joku jotain keksii.