3G ei lunasta odotuksia

hankinnat jäihin

Olen yhden melkoisen suuren IT firman työntekijä ja tein tänään osastollani päätöksen pitäytyä 2G (GPRS/EDGE)ja WiFi/WiMax teknologiassa. 3G:n jätämme ja odottelemme WiMax teknologian kypsymistä.

3G ei tule koskaan olemaan mielenkiintoinen media, joka melko varmasti tulee aiheuttamaan ongelmia Nokian tuotekehityksessä. Onhan ko. yritys investoinut 3G:n pohjattomaan kaivoon aivan turhaan satoja miljoonia.

3G hype on nyt sitten virallisesti kuollut ja kuopattu.

4

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PerttiP

      Joo joo... Sinähän nämä asiat tunnut tietävän :)

    • Makoileva stallari

      mobiilinettailuun kunhan vain Edge-verkko saadaan paremmin peittäväksi ...

    • verkoissa

      http://www.taloussanomat.fi/etusivu/6246416.asp

      JOS et uskalla linkkiä yllä klikata niin kopsasin linkin sisällön tähän alle.

      Nokia hävisi Ericssonille ison verkkokaupan Intiassa
      25.08.2006
      Kello 06:00

      Verkkolaitteiden valmistaja Ericsson on tehnyt Intiassa miljardin dollarin eli 780 miljoonan euron kaupan maan suurimpiin kuuluvan teleoperaattorin Bharti Airtelin kanssa.

      Sopimus sisältää gsm/gprs-verkkolaajennuksen ja verkon hallintapalvelut, joiden avulla Bharti Airtel voi laajentaa verkon toiminta-aluetta maaseudulle.

      – Sopimuksessa on kyse lähes yksinomaan laitekaupasta, sanoo Ericsson Intian toimitusjohtaja Mats Granryd.

      Taloussanomien haastattelemat investointipankki Nomuran analyytikko Richard Windsor ja investointipankki Öhmanin analyytikko Helena Nordman-Knutson pitävät täysin selvänä, että Nokia oli tarjouskilpailussa mukana.

      – Ei ole mikään ihme, että Ericsson voitti tämän tarjouskilpailun. Ericsson on verkoissa Nokiaa isompi, parempi ja kannattavampi. Ericssonin asema verkoissa on samanlainen kuin Nokialla kännyköissä, Windsor sanoo.

      Kaupan painottuminen laitteisiin merkitsee sitä, että sopimus on yksi suurimmista tänä vuonna tehdyistä verkkolaitekaupoista. Verkkolaitteissa katteet ovat korkeammat kuin paljon työvoimaa sitovissa palveluissa.

      Kauppaan kuuluva kolme vuoden palvelusopimus sisältää Bharti Airtelin matkapuhelinverkon teknisen suunnittelun, kehittämisen ja käyttöönoton.

      – Tämä on suurin yksittäinen sopimuksemme Intiassa. Bharti toimii Intiassa 23 alueella, joista meillä on 15. Ericssonin osuus Bhartin verkosta on siis noin 70 prosenttia.

      Nokian osuus Bhart Airtelin verkosta käsittää kahdeksan aluetta.

      Nokia teki operaattorin kanssa samankaltaisen sopimuksen kuin Ericsson nyt vuosi sitten elokuussa.

      Sen arvo oli 125 miljoonaa dollaria. Ericssonin nyt hankkima sopimus on siis laajuudeltaan ja arvoltaan selvästi suurempi.

      – Tämä sopimus on osoitus siitä, että tuotteemme ovat hyvin kilpailukykyisiä ja Bhartin kaltainen suuri operaattori luottaa Ericssonin teknologiaan, Granryd sanoo.

      – Se, että Bharti ostaa meiltä palveluja 70 prosentille verkostaan, on vahva osoitus menestymisestämme palveluliiketoiminnassa.

      Intian verkkomarkkinoilla on Granrydin mielestä odotettavissa paljon uusia verkkoinvestointeja.

      Matkapuhelintiheys on
      1,1 miljardin asukkaan Intiassa kymmenen prosentin luokkaa.

      – Kokemuksemme muilta markkina-alueilta osoittavat, että verkkolaitteiden kysyntä kasvaa vahvasti, kun liittymätiheys on hieman yli kymmenen prosenttia.

      – Arvioin, että vuonna 2011 Intiassa on 400–500 miljoonaa matkapuhelimen käyttäjää. Intiassa on siis todella suuria mahdollisuuksia.
      Petri Sajari

      TOINEN
      http://www.taloussanomat.fi/etusivu/6243793.asp

      Kurssit laskivat Nokian johdolla
      24.08.2006
      Kello 18:41

      Helsingissä kurssit painuivat Nokian johdolla, vaikka muulla Euroopassa oltiin myötätuulessa. Joidenkin arvioiden mukaan Nokiasta imi puhtia tutkimuslaitos Gartnerin raportti, jonka mukaan Motorola oli markkinoiden voittaja toisella vuosineljänneksellä. Tulosvaroitus painoi Exelin kurssia.

      Yleisindeksi OMXH painui 0,5 prosenttia miinukselle. Painorajoitettu OMXH Cap laski 0,3 prosenttia. Vaihtoa kertyi 840 miljoonaa euroa.

      Nokia luisui 0,9 prosenttia 16,30 euroon. Markkinatutkimusyhtiö Gartnerin mukaan amerikkalainen matkapuhelinvalmistaja Motorola oli toisen vuosineljänneksen suurin voittaja matkapuhelinmarkkinoilla. Gartnerin analyytikko Carolina Milanesi totesi Taloussanomien haastattelussa, ettei Nokia pärjää kilpailijoilleen muotipuhelimissa, joissa ohuus on kuluttajia eniten kiehtova ominaisuus.

      eQ Pankki laski Nokian suositusta. Uusi suositus on "vähennä", kun aiempi oli "lisää".

      - Näemme, että lisääntyvä kilpailu Motorolan taholta voi pitää Nokian marginaalit ja markkinaosuuden paineen alla, eQ Pankki totesi raportissaan.

      Komposiittituotteita valmistavan Exelin kurssi laski 3,3 prosenttia 10,73 euroon. Yhtiö aloittaa rajun kulukuurin ja yt-neuvottelut Sport-yksikössään. Sportin tuotteet eivät ole käyneet kaupaksi Saksassa, joten sen toiminta järjestellään kokonaan uudelleen ja henkilökuntaa vähennetään noin 20:llä. Exelin mukaan koko vuoden tulos putoaa kertaeristä johtuen tappiolle.

      Teollisuuden logistiikkapalveluja tarjoavan Aspon tulos ennen veroja yli puolittui alkuvuonna viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Yhtiön mukaan loppuvuoden näkymät ovat alkuvuotta paremmat. Aspo ilmoitti myös, että se aikoo vähentää noin 20 henkilöä huoltamoalan laitteita ja ylläpitopalveluja tarjoavassa Autotank-konsernissa. Kurssi peruutti 1,7 prosenttia vähäisellä vaihdolla.

      Elektroniikan sopimustuotekehitystä ja automaatiojärjestelmiä tuottava Elektrobit aikoo tehostaa toimintaansa ja aloittaa yt-neuvottelut noin 55 työpaikan vähentämisestä. Kurssi eteni 0,5 prosenttia.

      Navigaatioratkaisuja tarjoava Benefon ei saanut apua 10-12 miljoonan euron yhteistyösopimuksesta, jonka se teki metsästykseen sekä eläinten paikantamiseen suunniteltujen paikannusratkaisuihin erikoistuneen Geowellin kanssa. Kurssi painui 3,6 prosenttia.

      Vaihdetuimmista osakkeista Fortum laski 0,8 prosenttia ja Sampo 0,1 prosenttia. Outokumpu nousi 0,4 prosenttia. Finnair pomppasi 7,7 prosenttia pienehköllä vaihdolla.

      Metsäyhtiöistä Stora Enso painui 0,6 prosenttia, kun UPM eteni 0,7 prosenttia.

      - - Uutistoimisto Startel, Helsinki, Tuija Helenelund, 358-9-122 4157; [email protected]

    • Anonyymi

      3G lopetti toimintansa 2024 ja Wimax myös ajat sitten. Eli sulla menee kyllä huonosti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      112
      5427
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2987
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2844
    4. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      143
      2088
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      26
      1972
    6. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1936
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      174
      1829
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      116
      1657
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      98
      1648
    10. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      283
      1550
    Aihe