Sakumme nahka kutisee,ja hän nälvää yhtä kohtaa niin kauan,että saa ihon näkyviin.Sen jälkeen nuolee sitä niin usein,että iho tulee verille.Tätyy kokeilla ruokamuutosta.Vehnää ei saa.Onko kellään vastaavaa,tai tietoa?
koira kirputtaa
7
1089
Vastaukset
- pirikurre
meidän koiralla oli sama juttu mutta ruokavalion muutos auttoi asiaa. eli ei yhtää vehnää.
- pirikurre
tuleepa sählättyä näin aamusta :) eli vehnäpitoinen ruoka lopetettiin meidän haukulta ja siirryttiin kokonaan eläinlääkärin suosittelemaan ruokaan. paljon kalliimmaksi tulee mutta mitäpä sitä ei koiransa eteen tekisi :) jos et eläinlääkärille asti koiraasi viä suosittelen että kävisit eläinkaupassa kysymyssä. he tietävät yllättävän paljon :) tsemppiä teille ja toivottavasti vaiva on pian pois pyyhkäisty :)
- Nuusku
Meillä kirputukseen oli syynä koiran naudanliha-allergia. Kun koiran ruokavaliosta jätettiin naudanliha pois, hävisivät kutinatkin.
(Nutron lammasriisi-kuivaruoka on käynyt meidän koirulle tosi hyvin. Siinä ei ole naudanlihaa eikä vehnää.) - mnb
Voi olla juuri sitä allergiaa jollekin, mutta myös esim. loisia, sieni tai kipuilua/särkyä jossain muualla. Toivottavasti saatte pian selville mikä vaivaa ja iho paranee :).
No onko koira satuttannu paikkaa johonkin? Meillä satuttii kylkensä riehuessaan viime syksynä ja söi karvat kylestä siltä kohtaa pois. Allergia tuskin oli, kun sama ruokavalio ja oireita ei oo ollu. Ja samoin tassukarvat kutittaa ja, kun ajaa karvat anturoiden välistä niin antaa tassut olla rauhassa.
- jytä
Kiitokset kakille vastauksista.Vaihdoin eilen kalliiseen Nutron lammasriisiin ja vien tänään lääkäriin,että varmistaa iholoisten mahdollisuuden.Kuten sanottu,mitäpä ei parhaan kaverinsa puolesta tekisi.
- Nuusku
Nutron hinnassa voi olla hintaeroja eri lemmikkiliikkeiden välillä (joissakin maksaa noin 49 euroa, joissakin 45 euroa jne.). Hintoja kannattaa vertailla! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024782Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493232Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852969- 811727
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411500450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071322- 161039
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj106981Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah29973Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40971