Hei palstalaiset!
Kuusi vuotta on lapsen yritystä takana. Muutama vuosi mua tutkittiin (ei isää) ja silloin ei mitään kummoista löytynyt. Vastikään todettiin, että kärsin kilpirauhasen vajaatoiminnasta, joka aiheuttaa lapsettomuutta.
Löytyisikö täältä joku, joka on ollut samassa tilanteessa? Aloititko tyroksiinin oton ja kuinka nopeasti tärppäsi?
--kiitos paljon!
Kuusi vuotta on lapsen yritystä takana. Muutama vuosi mua tutkittiin (ei isää) ja silloin ei mitään kummoista löytynyt. Vastikään todettiin, että kärsin kilpirauhasen vajaatoiminnasta, joka aiheuttaa lapsettomuutta.
Löytyisikö täältä joku, joka on ollut samassa tilanteessa? Aloititko tyroksiinin oton ja kuinka nopeasti tärppäsi?
--kiitos paljon!
Vastaukset 12
Vanhimmat
oireita sulla on ollut. vai onko selviä oireita ollut ylipäätään? epäilen itsellä samaa vikaa... Kiitos jos jaksat vastata :)
Siis vasta jokin aika sitten tajusin olevani kipeä. Koko ajan väsynyt, passivoitunut ja aikaansaamattomuus on vaivannut. Olen aina ollut hyvässä kunnossa, liikkunnut ja syönyt hyvin, joten en pohjimmiltani ole patalaiska. Olen syönyt rautaa, vitamiineja ja juonut kahvia eikä mikään auta.
Koska opiskelen, olen huomannut muistini huonontuneen. En ymmärrä lukemaani enkä muista mitä juuri olen lukenut. Nimet eivät jää mieleen ja vieraan kielen opiskelu on lähes mahdotonta. Pitkään luulin olevani vain kertakaikkisesti TYHMÄ mutta onneksi en ollutkaan =).
Päätä on särkenyt tosi paljon. Se on sellaista koko pään särkyä, ei esim ohimoiden jyskytystä.
Nämä olivat oireet, joihin lähdin etsimään apua. Pelkäsin jo jotain aivokasvaintakin, koska tuntuivat niin hulluilta oireilta.
Lisäksi asiat, joista olen "kärsinyt" tietämättä niiden liittyvän sairauteen ovat olleet ummetus, hiusten lähtö, nenän tukkoisuus ja lapsettomuus tietenkin. Toivottavasti kaikki nämä paranevat lääkityksen myötä.
Lääkärit leimaavat potilaan todella helposti masentuneeksi, joten kannattaa vaatia verikokeisiin pääsyä.
Tsemppiä sulle!
on kilpirauhasen vajaatoiminta ja vauvaa yritetty vuosi tuloksetta.ei olla vielä käyty tutkimuksissa,kun sain just lääkityksen noston.itte oon epäilly tota kilpirauhasta syyks siihe ettei oo tärpänny,toki voi se johtua muistaki syistä.googleta kilpirauhasen vajaatoiminta,sieltä löytyy paljon hyviä sivuja!
Multakin lähtee hiuksia ja on väsymystä. Olen epäillyt kanssa kilpirauhasen vajaa toimintaa, asiaa tutkittu moneen kertaan, ei ole sitä havaittu. Miten sulta sitte toi huomattiin noin monen vuoden jälkeen? Oliko sua aikasemmin testattu?Ellei tää johdu sit pco;sta jota on kans mulla..
Itse hain tietoa oireisiin ja sitten testeihin. Luulin olevani "normaali" kaikkine oireineni, mutten ollutkaan :/
Ei ole normaalia olla koko ajan väsy.
Mulla on ollut myös samanlaisia oireita ja nyt kuukausi sitten todettiin kilpirauhasen vajaatoiminta. Olen aloittanut tyroksiinin oton ja lapsettomuushoidot ovat "jäässä" sen aikaa kunnes saan kilprauhasarvot kohdalleen. Näin neljässä viikossa olen huomannut suuria muutoksia jaksamisessa ja yleisessä virkeydessä. Huono vaan, että ikä alkaa painaa päälle (37 v)eikä aikaa olisi turhiin odotteluihin lapsettomuushoitojen suhteen. Iästä saankin paljon huomauttelua lääkäreiltä ja hoitajilta, josko tässä iässä kannattaa enää haaveilla omasta lapsesta. Meillä lapsettomuuden syytä ei löytynyt kummastakaan. Saas nähdä mitä aika tuo tullessaan. Tsemppiä sinulle!!
Olen kokenut samanlaista huomauttelua iästäni kunnallisessa hoidossa ja jopa huonoa kohtelua ja töksäyttelyä. Oletko siellä hoidossa? Yksityiseltä puolelta olen saanut tukea ja kannustusta ja rohkaisua vaikka olen jo 40!Minulla on ollut nyt hoitojen aikana 3 keskenmenoa ja nämä raskaudet ovat kaikki olleet yli 37 vuotiaana, viimesin oli keväällä. Sulla on vielä aikaa todellakin! Älä jää kuuntelemaan tommosta ja jos vaan mahdollista vaihda hoitopaikkaa!
Hei! Olen kohta 29v ja ensimmäisen synnytyksen jälkeen aloin ihmettelemään, että missähän on vikaa kun painoa alkoi tulemaan ja minulle tuli kuukasvot, väsymys. No sitä alettiin tutkiin ja eka mulle sanottiin että on jonkinlainen kasvain päässä, mut eipä ollutkaan kun vajaatoiminta.lääkäri sano, että se on voinut olla minulla piilevänä, mutta puhkesi sitten esiin synnytyksen jälkeen. Jonkin aikaa kesti sitten että lääkityskin saatiin kohilleen. Eli olen synnyttänyt vuonna 95 ja 97 nyt on tehty vaikka minkämoisia tutkimuksia, koska olemme yrittäneet 2vuotta lasta eikä ala kuulumaan joten ajattelin et oiskohan syy sit vajaatoiminnassa.Mut on se kumma juttu ku toinen kuitenkin sai alkunsa luomusti vaik olikin vajis. Ja nyt mulla kuitenkin on lääkitys kohillaan
Hei!
Vaikka olisikin vajaatoimintaa niin oletteko harkinneet, että myös mies tutkittaisiin? Meillä "vika" alunperin minussa, mutta rutiinitutkimuksissahan myös mies tutkitaan ja kas: simpat erittäin huonoja.
kuusi vuotta jonka jälkeen vasta huomattiin kilpirauhasen vajaatoiminta...hmm..
aikalailla erinlainen järjestys sitten paikkakunnittain koska tuo oli yksi ensimmäisistä testeistä mitä meillä täällä turussa tehtiin!
toivotaan vaavionnea=)
siis muutama vuosi sitten mut tutkittiin, mutta tutkimukset jäivät silloin. Tälläkään hetkellä lapsettomuushoitoja ei ole päällä, ja kilpparivaivat tajusin itse voituani huonosti pitkän aikaa. En tiedä oliko kilppari syynä vauvattomuuteen, toivo on kyllä taas suuri! =)
Ja silloin neljä vuotta sitten multa otettiin vain t4v (eli toinen kilppariarvo) ja se oli viitearvojen alapäässä, ei kuitenkaan "huonon" puolella. Voi kun jo silloin olisi tutkittu sitä asiaa lisää....
Mitä muita testejä sinulle sitten tehtiin???? Oireet täälläkin samat.