scorpio coswort 2.9 tax free

joo tollanen olis myynnissä tummansininen sedan kaikilla mahdollisilla varusteilla ja nahkapenkeillä ajettu 165tkm hinta katsastetuna haminassa 3500e verottomana vm91 143kw en tiedä paljonko verot on tähän autoon
3413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuollaiseen autoon tulee varmasti aika rankka verotus. Verottaja haluaa kantaa veroa auton moottorista, siis sen koko ratkaisee, tuollaisen V6:sen verotus on varmasti aika huippua, samoin kaikki ne herkut, jotka tulevat mukana. Sähköikkunat, kattoluukku, nahkapenkit, ilmastoinnit, auton kunto noin yleensä. Jos auto on tosi top, niinkuin ne sakepelit yleensä on, voi verottaja ottaa vertailukohteekseen samanlaisen Suomiauton, joka varmasti maksaa ainakin 20.000€, tietysti veroa kannetaan myös tällaisen auton uusihinnasta, eli n. 60.000€, Kun sitten verottaja tuumailee uuden ja käytetyn erotuksen, ikävähennyksen yms. kivaa, joka lopulta tekee selväksi myös sen, ettei tällaisen auton rekisteröinti Suomeen kannata. Käypä joskus Mobile.de sivuilla ja huomaa, kuinka halpoja ne Fordit siellä on. Tämäkin yksilö on varmasti tuotu Suomeen ns. tuliaisena, mutta kun totuus on sitten selvinnyt, on se laitettu lehteen myyntiin. Jos haluat auton verotta, tulee sinun työskennellä Saksassa ja tienata auton hinta tekemällä töitä saksalaiselle työnantajalle väh. 1 vuosi.

Äänestä
  • joo just just,
    sunkin kannattais vähän seurata aikaa, tullin sivuja ja verokeskusteluja tältäkin sivustolta. Taidat olla aika uuno kun tuommoisia vastauksia latelet vitun tyhmä.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


matu kirjoitti:

joo tollanen olis myynnissä tummansininen sedan kaikilla mahdollisilla varusteilla ja nahkapenkeillä ajettu 165tkm hinta katsastetuna haminassa 3500e verottomana vm91 143kw en tiedä paljonko verot on tähän autoon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu