Roni Korlee

v 1987

Muistaako kukaan että roni-poju olisi ampunut Seppo Leppäsen. Onko sama korlee, joka karpossa hakkasi kämmenellään nauloja laudan sisään.

14

6867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hakkaa nauloja kämmenellä kyllä. asuu p-karjalassa kyllä lusi rahanväärennöksestä kyllä ampuminen en tiedä muistatko vuotta millon tapahtu

      • kertoo tapauksesta

        27.3-87 Korlee ja Seppo Leppänen menivät pistoolilla ja katkaistulla haulikolla varustautuneena tampereella erään oven taakse ja ammuskelivat ikkunan läpi sisään. Sitten Korlee tyhjensi pistoolin lippaan "kaveriinsa" Leppäseen.
        Tuota puolta en Korleesta tuntenutkaan, hän oli melkoinen kuuluisuus n 15v sitten, poliisi kun lähti häntä tapaamaan, ei sinne lähdetty yhdellä partiolla. Korlee oli kuuluisa potkuistaan. Sitä en tiedä kauanko Korlee lusi.


      • mää79
        kertoo tapauksesta kirjoitti:

        27.3-87 Korlee ja Seppo Leppänen menivät pistoolilla ja katkaistulla haulikolla varustautuneena tampereella erään oven taakse ja ammuskelivat ikkunan läpi sisään. Sitten Korlee tyhjensi pistoolin lippaan "kaveriinsa" Leppäseen.
        Tuota puolta en Korleesta tuntenutkaan, hän oli melkoinen kuuluisuus n 15v sitten, poliisi kun lähti häntä tapaamaan, ei sinne lähdetty yhdellä partiolla. Korlee oli kuuluisa potkuistaan. Sitä en tiedä kauanko Korlee lusi.

        ei pitkään istunu.kun puolusti itseänsä.hätävarjelun liioittelusta sai tuomion.ja yli 30 haulia käsivarsiin ku joku ampu sitä haulikolla.oisko ollu tuo leppänen


    • mää79

      sama mies.opetti mullekkin käsin naulojen hakkaamisen.enossa asuu.mukava ja rehti kaveri ainakin kavereita kohtaan.enpä toista noin mukavaa ihmistä tunne.

    • A

      roni korlee oli sukulaiseni avioliiton kautta 70 luvun lopulla...en ole koskaan tavannut ihmista joke olisi ollut pahempi valehtelija, vakivaltainen jope omaa vaimoaan ja lastaan kohtaan,,, huijasi rahaa papeilta ja vanhuksilta... moraaliton ja itsekas "scumbag"

    • tonizio

      Hyväinen "A" jos kerran olet sukua tälle "lapselle" niin olisitko hyvä ja soittais mulle (TONI) niin haluaisin todellakin tietää milloin Roni on ko tekoja tehnyt?
      (kyllä, Roni oli pahimman luokan ryökäle, mutta ei milloinkaan koskenut muhun tai äitiin. En millään muotoa puolustele Ronin muita tempauksia, mutta mies oli parasta mitä isältä voi toivoa. Oletan sun tietävän mun puhelinnumeron kun väität olevasi "sukua". Jos et uskalla soittaa, niin ole hyvä ja poista mustamaalaava viestisi tai ainakin korjaa se totuuden mukaiseksi.)

      Itse Ronista en ole kuullutkaan sitten 1990, joka on ihan hyvä vaan.. ei meinaan tultaisi kovastikkaan juttuun.. Silti paskanjauhaminen on vain turhaa.

      • h

        tää juttu osui ihan vahingossa eteeni onhan se tehny mitä on tehny mut mun muistot ovat kyl aika paljon vain hyviä olen ronin veljen tyttö eli sukua ihan oikeest en kyl ennen tätä juttua tiennyt tonista oisipa mukava joskus kuulla sinusta


      • A

        Parasta mitä isältä voi toivoa???? Oi voi... Sinä olit niin pieni poika silloin, etkä millään voi muistaa mitä kaikkea kamalaa tapahtui ympärilläsi. Ja tuo on vain hyvä asia. Olen iloinen ettet jatkanut isäsi jalanjälkiä....Mitä taakseen jättää sen edestään löytää...
        tämä varmasti on juttu Roninkin kohdalla


    • Tonizio

      Hyvä A, siltikään ei oo sitä soittoa tullut. Joten oletan ettet todellakaan ole kukaan lähipiiristä
      , eli paskaa puhut. Ole hyvä ja soita, niin selviää tämäkin asia.
      Mitä tulee isäni seuraamiseen, Roni ei onneksi ollut isäni, vaan parasta mitä oli.

    • Hurlumiz

      Eli pelkkää paskanjauhantaa Toniziollakin? Vai olisiko Roni itse? No onpahan tapaus tämä Roni Korlee.

      • Täh?

        Kuka on Roni Korlee? Joku nimimies? Korisija?


      • Anonyymi00013
        Täh? kirjoitti:

        Kuka on Roni Korlee? Joku nimimies? Korisija?

        Tunsin Roni Korleen... Roni oli melkoinen persoona, jolla juttua piisasi... asui aikoinaan naapurina Pohjois-Karjalan Enossa...


    • NAIKKONEN

      RONILLA OON KÄYNY KYLÄSSÄ MONTA KERTAA JA MUKAVA IHMINEN ON :)

    • Anonyymi

      Seppo oli työkaveri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1384
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      975
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      590
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe