Päikkäriasiaa

taaperon äippä

Miten muut taaperot nukkuu päikkäreitä: monet päivässä, kuinka pitkään, ulkona vai sisällä, miten nukuttaminen onnistuu?

Meillä 1-vee poika ja ollaan siirtymässä kaksilta päikkäreiltä yksiin. Ennen saattoi nukkua jopa 2x2tuntia. Nyt hädin tuskin nukkuu yhdet tunnin unet ja koko ajan on väsynyt. Pelkäänpä tehneeni virheen kun rupesin päikkäreitä muuttamaan. Yöllä kyllä nukkuu nykyään hyvin.

9

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma+vaavi

      meillä 1v 2kk, yhdet päikkärit 1,5h. on tosin iltaisin hirveen väsynyt ja simahtaa heti klo 19 kun yöpuulle laittaa. tosin ei osaa rauhoittua toisille päikkereille enää joten jätettiin sit pois.

      sisällä nukkunut jo puol vuotta (en uskalla jättää rattaisiin, kun voi kiivetä sieltä pois suomeksi=tippua). nukahtaa hyvin, laitan vaan sänkyyn, unilelut viereen ja tutti suuhun (en ole raaskinut vieroittaa). nukahtaa yksinään melko pian.

      • äiskä83

        Meillä on poika 1v ja 6kk ja ei nuku enään päiväunia.Illalla nukahtaa n.21.30-22 välillä ja aamulla heräilee 8-8.30.Hyvin pirteänä.
        Tutista luovuttiin 7,5kk iässä.Ei oo tuttia kaipaillut.


      • ja rattaissa nukkuminen

        Itse aloin laittamaan natiaisen valjaisiin nukkumaan kun alkoi vängätä rattaissa istumaan kesken nukutuksen. Pari kertaa niistä protestoi, mutta on sen jälkeen nukkunut rauhallisesti valjaista välittämättä. Nykyisin pitää jo itse huolen, että valjaat kiinnitetään.

        Naapurin mukula meinasi pudota rattaista kun herättyään nousi pystyyn seisomaan kuomua vasten. Kaatui sitten kuomun kanssa pitkälleen - onneksi vaunujen pohjalle. Suosittelen ehdottomasti valjaiden käyttöä rattaissa nukkujille!


      • vinkkitär

        Rattaissa on yleensä viisipistevaljaat, ei sieltä voi tippua:)


      • äiti70
        äiskä83 kirjoitti:

        Meillä on poika 1v ja 6kk ja ei nuku enään päiväunia.Illalla nukahtaa n.21.30-22 välillä ja aamulla heräilee 8-8.30.Hyvin pirteänä.
        Tutista luovuttiin 7,5kk iässä.Ei oo tuttia kaipaillut.

        Kyllä taaperot tarvii vielä pienet päiväunet. Meillä jäi toiset unet pois 11kk iässä. Nyt yhdet päiväunet päivässä ½ tunnista 1½ tuntiin, riippuen milloin on herännyt aamulla.

        Nukkumaan poika menee klo 21 ja herää yleensä klo 9, mutta herääminen vaihtelee 8-10 välillä. Unentsarve on n. 13 tuntia vrk.ssa, joten jos lapsi nukkuu 12 tunnin yöunet, ei päivällä tietenkään unta riitä kolmea tuntia:)


    • poitsun äitee

      Meillä 1v poika nukkuu kahdet päikkärit n.30min-1½tunnia kerralla. Jos toiset päikkärit nukuttu hyvin ni toiset nukutaan huonosti. Meillä herätään siinä 8.30 ja mennään yöunille 21 aikaan. Poika nukkuu omassa sängyssä pääsääntöisesti, pistän omaan sänkyyn ja nukahtaa sinne itsekseen. Meillä on ainakin tarvitaan kahdet päikkärit, jos joskus on toiset jäänyt väliin, niin koko ilta on kiukuttelua.

      • Siis meidän poika nukkuu yhdet päikkärit jotka on n. 3 tuntia. Illalla menee nukkumaan n. 19-20.30 ja aamulla ollaankin hereillä jo klo 5-6. Päikkäreille menee tossa n. klo 11. Meillä itse jätti toiset unet pois joka on toisaalta ihan hyvä juttu.


    • Äiti*

      meidän 2 vuotias tyttö nukkuu päikkärit 13.30-15.00 ja ilta unille 21.00-8.00

    • Pojan äiti

      Poika 1v9kk nukkuu 2,5h päikkäreitä ja yöunet on 10h,joskus yöunet pitemmät ja silloin jää päikkärit lyhyemmiksi.Nukahtaa itsekseen ja nukkuu hyvin,omassa sängyssään.

      Yksiin päikkäreihin siirtyi 1v2kk iässä ja silloinkin ekan kuukauden aikana nukkui välillä kahdet.Alussa ne yhdet päikkärit eivät kestäneet tarpeeksi kauan ja siksi laitoin pojan jo aikaisemmin yöunille,nukkui sitten pitemmät yöunet.Pikkuhiljaa päikkärit pitenivät kun poika tottui uuteen rytmiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      340
      6365
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3796
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      953
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      826
    6. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      820
    7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      803
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      800
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      135
      792
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      711
    Aihe