Heh hauska katsella näin jälkikäteen kun lopetin palstan siivoamisen ei-oikeisiin-roolipeleihin liittyvistä viesteistä, kuinka palsta on muuntunut pc/konsoli-roolipelien keskustelupalstaksi, vaikka sellainen on erikseenkin olemassa. No mutta ei hätää jatkakaa mielenkiintoisia keskusteluita Diabloista ja muista, kyllä niissä riittää aina puitavaa.
Palstan lopullinen kohtalo
Pelimies-77
5586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
1. Moni Duploja ja muita hakkaavat pelaavat varmaan myös muita roolipeleiksi luokiteltuja pelejä, joten täältä ne löytyvät saman otsikon alta.
2. Liveropeille ja pöytäropeille on oma palsta, joten tämä "yleistä ropeista"-palsta tuntuu itsestänikin luontevalta paikalta kysellä kaikista "roolipelit"-kategorian alle mahtuvista peleistä.
3. ööö jotain piti vielä sanoa, mutta en enää muista.
"Moni Duploja ja muita hakkaavat pelaavat varmaan myös muita roolipeleiksi luokiteltuja pelejä, joten täältä ne löytyvät saman otsikon alta."
jep jep ... eli täällä kysellään sitten vain ja ainoastaan tietokonepeleistä. Aivan kuin niitä muita roolipelin osa-alueita ei olisikaan.
"Liveropeille ja pöytäropeille on oma palsta, joten tämä "yleistä ropeista"-palsta tuntuu itsestänikin luontevalta paikalta kysellä kaikista "roolipelit"-kategorian alle mahtuvista peleistä."
... eli vain tietokonepeleistä.
"ööö jotain piti vielä sanoa, mutta en enää muista."
Kuten että roolipeleihin todellakin kuuluu muitakin kuin tietokonepelit ... joten jutelkaamme tietokonepeleistä.
Kertoo todella paljon tietokonepelaajien ajatuksenjuoksusta. Heille Roolipeli tarkoittaa oletusarvoisesti peliä jossa huijataan toisilta pelaajilta virtuaali-roinaa, etsitään huijauskoodeja, käytetään "hahmon kehitys ohjelmia", ja kinutaan milloin milläkin tekosyyllä CD-keytä siihen omaan piraattipeliin. Tuon roolipelin pelaamista helpottaa suuresti se, että toiset pelaajat ovat bittivirran toisessa päässä, joten nuo epärehellisyyden ilmaukset ovat niin helppoja toteuttaa kun uhri on kasvoton virtuaali-olio - onnistuneesta huijauksesta voi jopa kehua toisille samanhenkisille pelaajille.
Tuo bittipelien pelaaminen on niin arvokas asia, että sille tarvitaan kaksi keskustelualuetta.
yleistystä. Pyydän kaikkien tälle palstalle kirjoittaneiden "bittipelaajien" puolesta anteeksi, että et ole päässyt tänne keskustelemaan itseksesi kaikesta muusta kuin tietokonepeleistä. Niille kaikille muillekin kun on jo ennestään olemassa omat keskustelualueensa, kuten aiemmin ilmoitin. Oikeastaan tämä palsta onkin mielestäni suhteellisen tarpeeton.
Ja selvennykseksi omasta käyttäytymisestäni: Olen pelannut eniten muita ropeja kuin tietokoneroolipelejä. En ole tälle palstalle kirjoittanut muuta kuin satunnaisia neuvoja muutamalle asialliselle kyselijälle (eli ei huijauskoodeja/CD-keytä tms.). Kirjoitin väärin, kun ilmoitin "kyselleeni" täällä jotain.
Maailma muuttuu, Eskoseni. Kun minä aloitin ropet joskus 80-luvulla, ei ollut vielä juurikaan tietsariroolipelejä saatavilla. Nykypäivänä niitä on valtava määrä, joten ehkä täällä sallitaan myös niistä tiedustelu? Ehkä pöytiksistä ja larpista tiedustelevat suuntautuvat suoraan niille palstoille selkeyden vuoksi?
Näin on tähän mennessä tapahtunut aivan jokaiselle keskutelualueelle jossa ei ole toimivaa valvontaa.
80 luvulta aloitin minäkin, englanninkielisellä D&D:llä.
on sitten naurettavaa touhua!