siis, olen eroamassa narsistisesta alkoholistista. lapsia 4kpl, 8,7,2,1-vuotiaat.
mitä tukia saan? velkalyhennykset noin 1000e kuukaudessa. siis minulle jäisi velat ja talo. suurin osa siitäkin pankin. älkääkä kirjoittako, että myyntiin talo, sukutilastani en luovu. ja parempaa paikkaa en lapsilleni osaisi kuvitella.
onko edes mahdollista, että pärjäisin yksin lasten kanssa?.....
mitä tukia saan? velkalyhennykset noin 1000e kuukaudessa. siis minulle jäisi velat ja talo. suurin osa siitäkin pankin. älkääkä kirjoittako, että myyntiin talo, sukutilastani en luovu. ja parempaa paikkaa en lapsilleni osaisi kuvitella.
onko edes mahdollista, että pärjäisin yksin lasten kanssa?.....
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuin elarit *4, lapsilisät (yh-korotuksineen) * 4.
Kyllähän noilla ne lyhennykset hoitaa, mutta elämiseen ( * 5 ) menee rahaa ja talon muihin kustannuksiin.
Parista pienemmästä tulee vielä kodinhoitotukea jollet ole töissä (tai siis jollei lapset ole hoidossa kunnallisessa).
Pahalta näyttää, mutta riippuu muista tuloistasi.
Itselläni on pienipalkkaisena vuoroviikkohuoltajanakin tosi nipin napin jo paperillakin tämä toimeentulo, vaikka lyhennys korot on vain 600€. Niitä laskuja (vesi, sähkö, jäte, kiinteistövero ja ties mitä) tuntuu tipahtelevan jatkuvasti.
Toivon silti että keksit jonkin selviytymistavan. Ei taloudellisesti niukka elämä aina ole huonoa elämää.
Tilanteesi on todella vaikea, mutta ei mahdoton. Toivottavasti miehelläsi on tuloja... Hän on kuitenkin elatusvelvollinen. Ja varmasti elämänlaatusi paranee, vaikka rahat vähenisi. Olen itse ollut vastaavassa tilanteessa ja kodista en luopunut...
Onko sinulla mahdollisuus laskea lyhennystä ja ottaa pidempi maksuaika? Ja sosiaalitoimi kuitenkin huomioi lainan korot, vaikka ei lyhennystä huomioikkaan. Ja muista, että on olemassa ihmisiä, jotka tekevät humanitaarista työtä vapaaehtoisesti, kuten minä itse. He keräävät ja antavat omistaan lahjoituksia sinun kaltaisillesi ( esim. lasten vaatteita, leluja yms.) Jaksamista elämääsi, vaikkeuksien kautta voittoon
Akuuttia helpotusta saat tilanteeseesi pyytämällä lyhennysvapaata muutama kuukausi. Kun tila on sinun nimissäsi voit myydä metsää tai tontista reunapalan. Koska on kyse tilasta, onko sillä väliä vaikka maksaisit sitä seuraavat 50 vuotta, jos sillä saat puolitettua summan ja pidettyä paikan itselläsi?
Lapsilisät yh-korotuksin 639
Minimi elatusmaksu 449
Kotihoidontuki/työttömyyspväraha
Saat asumistuen, jonka määrää pystyt hahmottamaan Kela.fin automaatissa.
En tiedä, oletteko avio-vai avopari, mutta selitä miehellesi ja viranomaisille miten selität, ja parhaimmaksi näet, että saat itsellesi yksinhuoltajuuden. Vetoa alkoholismiin tai vaikkapa paaviin. Narsisti ei jätä sinua rauhaan, eikä varsinkaan jos pystyt pitämään talosi ilman häntä. Elatusmaksuja hän ei tule todennäköisesti maksamaan säännöllisesti että voit varautua ahdinkoon sillä saralla. Muista laittaa elatusmaksut heti perintään, jos hän ne jättää maksamatta. Toivottavasti saat kunnan elatustuen, se tulee ainakin päivälleen.
Pärjäät sinä, on sitä ennenkin pärjätty. Viisi seuraavaa vuotta ovat elämäsi raskaimmat, mutta myös antoisimmat. Oma tupa, oma lupa ;)