Niin olen yli kakskymppinen ja kiinostunut aloittamaan näyttelemisen. Miten mun pitäis toimia? Mistä pääkaupunkiseudulta löytyisi kursseja? Kun kaikki koulut ovat alaikäisille, paitsi teatterikorkea. Mutta siihen vaadidaankin sitten jo kunnon pohja
näyttelijäksi?
liian vanha
5928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.smok.com/palvelut/musti/
musiikkiteatteri-ilmaisun koulu mustin ammatillinen päivälinja on kallis mutta hyödyllinen ja hyvä vuoden kestävä koulu esiintyjille. ikähaarukka 17-35.
Paimiossa on musiikkiteatterilinja joka on huomattavasti halvempi (ja monipuolisempi). Tosin 1,5 tunnin päässä pk-seudulta. Katso www.paimio.fi/kansanopisto
Olen kuullut, että jossain päin Suomea olisi järjestetty jopa työvoimapoliittisena teatterialan koulutusta. Tämä vaihtoehto on ainakin suunnattu aikuisille eikä tule kalliiksi. Kannattaa kysellä työvoimatoimistoista.
Mielestäni ihminen ei ole koskaan liian vanha siihen mitä sydämmessään haluaa.
Teatterikorkeaan vaaditaan kunnon pohja? Nej.
Laura Birn pääsi sisään vaikkei tiennyt näyttelemisestä paljon mitään, ollut edes harrastanut sitä. Toki opiskeli kalliossa..
Oli jokin muukin immeinen joka pääsi sisään sen perusteella että oli yksinkertaisesti hyvä tyyppi.
Ne hakee tietynlaisia oppilaita, sellaisia joissa on potentiaalia ja varaa tulla hyväksi näyttelijäksi, ei valmiita näyttelijöitä. Persoonallisuus peliin siis.