Ghost ja Ulkoinen USB-kovalevy

Miten saisin ko. ohjelmalla tehtyä kannettavan kiintolevystäni varmuuskopion ulkoiseen kiintolevyyn USB-portin kautta ?

Ongelmana on, että Ghostilla luomani korppu ei tunnista ulkoista kovalevyä ?

Lääkettä ?
51007
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tehdä levykuva koko levystä käyttöjärjestelmineen
kaikkineen.
Ehkä tuo teko USB-portin kautta vielä onnistuu
mutta entäs palautus?

Palautuksen täytyy onnistua tyhjään tai täysin
seonneeseen koneeseen jossa siis ei ole vielä
mitään ajureita. Ei USB sellaisiakaan.

Elikkä siksi varmaan Ghost pakottaa tekemään
imagen välineelle mistä sen saa takaisinkin.

Tällainen käsitys minulla on asiasta, tosigurut
korjannevat.

Äänestä

Tervehdys,

Olen käyttänyt sekä Norton Ghost 10.0 ohjelmaa, sekä sen uudempaa versiota (Norton Save and Restore 1.0) kannettavan tietokoneen ja ulkoisen USB2 kovalevyn kanssa.

Norton Ghost tunnistaa ilman ongelmia USB -ajurit ja useimmat ulkoiset USB2 kovalevyt. Kaikki tarvittavat ajurit pitäisi olla mukana Disaster Recovery CD :llä.

Norton Ghostin avulla pystyy myös palauttamaan kannettavan oman kovalevyn ulkoiselta USB2 kovalevyltä buuttaamalla kannettavatn Disaster Revovery CD :ltä siten, että USB2 kovalevy on kiinni kannettavassa buutin aikana.

Kun asennat Ghostin, niin asennusvaiheen lopussa se kysyy "Validate Drivers (YES/NO)". Kun vastaat YES, niin se tarkistaa onko sillä Disaster Revovery CD :llä kaikki ajurit, jotka tarvitaan koneen buuttaamiseksi ja kovalevyn palauttamiseksi USB2 - kovalevyltä (jos se USB2 -kovalevy on kiinni kannettavassa asennuksen aikana ja kaikkien muut laitteet joita ei käytetä palautuksessa irroitettuna). Jos CD :llä ei ole tarvittavaa ajuria, asennusohjelma huomauttaa siitä ja voit itse lisätä ne tarvittavat ajurit CD :lle tai korpulle tms. (Ghos kysyy korppua tai toista CD :tä palautuksessa, jos ei löydä ajureita Disaster Recovery CD :ltä).

Saiko tästä nyt mitään tolkkua?

Eli periaatteessa palautus onnistuu varmasti ulkoiselta CD :ltä, jos Ghost on riittävän tuore versio ja se USB2 kovalevy on tuettujen laitteiden listalla.

Äänestä

versio Norton ghost-softasta, ei taida olla muutam mahdollisuutta kuin ensin tehdä image tietokoneen sisäisen koviksen d- tai E-asemalle (jos tilaa on) ja sitten siirtää image ulkoiselle kovalevylle perinteisellä leikkaa-liitä-menetelmällä.
Image menee melko pieneen tilaan, jos käyttää High compression asetusta.

Äänestä
  • ahaa !

    käytössäni on todellakin vanha versio, joten ei muuta kuin uutta hakemaan. Kiitos kaikille...

    Äänestä

  • yritystä kirjoitti:

    ahaa !

    käytössäni on todellakin vanha versio, joten ei muuta kuin uutta hakemaan. Kiitos kaikille...

    Lataa Hiren's boot cd, niin saat usb-tuet käyttöön helposti ja perus Ghost-version 8.3 ilman kikkailuja.

    http://www.hiren.info/bootcd.html


    Kaikki uudemmat koneet tunnistaa ulkoiset usb-massamuistit, jos muisti on kiinni usb-portissa bootin aikana. saa jopa levytunnuksen dos-tilassa ilman ajureita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yritystä kirjoitti:

Miten saisin ko. ohjelmalla tehtyä kannettavan kiintolevystäni varmuuskopion ulkoiseen kiintolevyyn USB-portin kautta ?

Ongelmana on, että Ghostilla luomani korppu ei tunnista ulkoista kovalevyä ?

Lääkettä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu