Käyttäjätunnusten siirto Sambasta MySQL:aan?

Osaisiko joku sanoa, onko olemassa tapaa, jolla MySQL:aan saisi automaattisesti siirrettyä käyttäjätunnukset ja salasanat Linuxin Samba-serveriltä (smbpasswd)?

Turhauttaa, jos kaikille verkon käyttäjille täytyy erikseen perustaa käyttäjätunnuskanta MySQL:aan, ja ylläpitää sitten aina kahta salasanatietokantaa :-/
1260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei oisko mahdollista vääntää sovellus siihen päälle, joka hoitaa käyttäjähallinnan MySQL:n
Samba-serverin, Gerberos-, Active Directoryn jne.
kanssa, niin että saisit kaikki näissä olevat käyttäjät näkyviin yhdessä sovelluksessa ja sitten annat heille oikeudet, jolloin sovellus liittää käyttäjät oikeuksiin (ryhmiin) vaikka MySQL:ään oma taulunsa tätä varten.

Sitten sovellukset ensin nuuskivat näistä eri paikoista löytyykö käyttäjä, jos löytyy, käy MySQL:n taulusta tutkimassa mitkä oikeudet niillä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lakastunut Shakespeare kirjoitti:

Osaisiko joku sanoa, onko olemassa tapaa, jolla MySQL:aan saisi automaattisesti siirrettyä käyttäjätunnukset ja salasanat Linuxin Samba-serveriltä (smbpasswd)?

Turhauttaa, jos kaikille verkon käyttäjille täytyy erikseen perustaa käyttäjätunnuskanta MySQL:aan, ja ylläpitää sitten aina kahta salasanatietokantaa :-/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu