Minne helmikuussa?

morsku07

Me haluaisimme kohteen missä on n. 23-28 astetta lämmintä. Ei saa olla kostean kuuma paikka esim. Thaimaa..Sellasen sopivan lämmin ja missä on jotain nähtävää,ei pelkkä rantaloma,mutta ei kaupunkilomakaan..Talvella kohteissa on joko liian kylmä tai liian kuuma..auttakee!!

5

2809

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joululoma

      Joulukuussa (1999) etelä-Espanjassa oli lämpötila keskimäärin 20 asteen pintaan, joten helmikuussa on varmaan vähän lämpimämpää. Periaatteessa oli vähän turhan kylmä uimiseen, mutta ei se minua estänyt kun talon pihassa oli uima-allas (14-asteista vettä - olin hullu teini).

      Näkemistä siinä maassa on myös, riippuu sitten kiinnostuksesta mihin päin suuntaa. Tuolloin 1999 olin perhelomalla Malagan tienoilla - käytiin katsomassa linnoituksia ja Gibraltarillakin käytiin. Ruokakin oli hyvää (mutta vettä ei muistaakseni kannattanut juoda ja jokin rokotus kannatti ottaa jos aikoi syödä äyriäisiä).

      Meni minne tahansa, kannattaa majoittautua jonnekin turistikeskuksien ulkopuolelle - ei tarvitse olla edes kaukana, lyhyen ajomatkan päässä, kun hinnat tippuvat huomattavasti.

    • Heidi_

      Ootteko miettiny Meksikoa? Helmikuussa siellä ei vielä ole liian kuuma eikä hurrikaanikausi ole menossa. Meksikossa on lisäksi upeitten rantojen lisäksi paljon muutakin nähtävää. Esim. kaikki mayanähtävyydet, sukellus ja snorklaus ja muutenkin eksoottinen kulttuuri. Hotellit on hyviä ja valinnanvaraa löytyy. Lisäksi löytyy paljon hyviä all-inclusive -hotelleja, jos sen tyyppinen majoitus kiinnostaa.

    • travelparadise

      me lähdemme etelä-afrikkaan. Lämpötila mukava 26 asteen tietämillä, ja sateet vähäisiä-> kosteus pysyy alhaalla. Paljon nähtävää, aivan ihana maa: kaupunkia, kulttuuria, viinitarhoja, yksinäisiä valkohiekkaisia rantoja, vuoristoa. ja mikä parasta, samassa aikavyöhykkeessä, joten matka sinne on erittäin helppo. 12 tuntia lentokoneessa, illalla koneeseen, nukkuu yön yli ja aamulla herää virkeänä etelä-afrikassa. mikäs sen mukavampaa!

    • hhh

      Joo, parempaa paikka ei olekaan kuin Uusi-Seelanti. Helmikuussa siellä on loppukesä, niinkuin meillä elokuu.

      • Morsku07

        Me ollaan suunnittelemassa reissua sinne!!Se kuulostaa aivan ihanalta paikalta!!Kiitos sinulle joka ehdotit paikkaa!!
        Mistä kannattaa ostaa lentoliput yms.?muita vinkkejä matkan suunnitteluun,mitä kannattaa tietää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe