Vuosikaudet käyttäny redhat-pohjaista linukkaa, nyt ekan kerran asensin ubuntun dakkerin, huomattavia eroja löytyy kyllä ero distrojen välillä, käyttiksenä on gnome ja xgl compiz joka on todella hieno ja pyörii sutjakkaasti. Kyllä winukka jää kauas taakse kiihdytetys työpöydäs, lähinnä vistaa ajattelen.
Ongelmia tuli audigyn ajureissa sekä ide-väylänen polttava dvd ei ilmeisesti toimi ennen kernelin räpläämistä ubuntus? Sitten suurin ongelma, 1024x768 resolla ei saa kuin 60hz, tietääkö kukaan mitä arvoja laitan sonyn multiscan e220 näytölle xorg.conffiin että saisi sen 85hz minimissään, 100hz käy myös?? Mutta käyttiksenä tuo gnome xgl compiz on todella sutjakka ja hienosti toimiva paketti vaikka aika kehitysvaiheessa onkin vielä.. :)
http://www.youtube.com/watch?v=ih1TYQ_Ut-A
Ongelmia tuli audigyn ajureissa sekä ide-väylänen polttava dvd ei ilmeisesti toimi ennen kernelin räpläämistä ubuntus? Sitten suurin ongelma, 1024x768 resolla ei saa kuin 60hz, tietääkö kukaan mitä arvoja laitan sonyn multiscan e220 näytölle xorg.conffiin että saisi sen 85hz minimissään, 100hz käy myös?? Mutta käyttiksenä tuo gnome xgl compiz on todella sutjakka ja hienosti toimiva paketti vaikka aika kehitysvaiheessa onkin vielä.. :)
http://www.youtube.com/watch?v=ih1TYQ_Ut-A
Vastaukset 12
Vanhimmat
dakker.. Tätä se on, dapper, liikaa näyttöä vahdannut putkeen..
> Mutta käyttiksenä tuo gnome xgl compiz on todella sutjakka ja hienosti toimiva paketti vaikka aika kehitysvaiheessa onkin vielä.. :)
Kyllä se on niin että Ubuntu kehittyy ja kehittää kaikkea uutta kaikki muut vaan seuraa perässä.
:r
Taas joku hypebuntu-pelle vauhdissa. Muita distroja nähnytkään. Toivottavasti muut eivät seuraa perässä, se äskeinen päivitysongelma oli jo esimakua siitä mihin tuo harrastelijakyhäelmä tulee lopulta menemään.
GNOME, XGL ja Compiz ei ole mitään ubuntun kehittämiä juttuja, ne on kyllä kehitetty ihan omissa projekteissaan. Muutenkin suurin osa Ubuntun kehtityksestä tapahtuu Debianissa, Ubuntu vaan ottaa kehityksen tulokset käyttöön ensin.
"sekä ide-väylänen polttava dvd ei ilmeisesti toimi ennen kernelin räpläämistä ubuntus?"
Kyllä toimii ilman mitään sen kummempia määrittelyjä. Nykyisin liitospisteet löytyvät /media -hakemiston alihakemistoina.
"tietääkö kukaan mitä arvoja laitan sonyn multiscan e220 näytölle xorg.conffiin että saisi sen 85hz minimissään, 100hz käy myös?? "
Määrittele /etc/xorg.conf:iin vain näytön speksit joko editoimalla ko. tiedostoa - tai ajamalla ohjelma: sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
Kannattaa varmaankin kurkata:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
Ja google auttaa:
http://www.achetezfacile.com/sony-multiscan-e220-comparer-les-prix-2009.html
Sain tuon näyttöpuolen kuntoon, 85hz riittää hyvin. Ainoastaan tuosta polttavasta dvd:stä valittaa jotain xcdroast, se on pieni ongelma, muuten kaikki nyt toimii niinkuin pitääkin. Tosiaan ensimmäinen kerta kun joku muu distro kuin redhat ja eroja kyllä on pienoisia..
"valittaa jotain xcdroast,"
Xcdroast taitaa olla hieman ikääntynyt ja ehkä se ehdottelee scsi-emulaatiota.
Gnomelle on omia softiaan. Itse käytän gnome-ympäristössä KDE-ympäristöön kirjoitettua K3B:tä, joka on Neroa muistuttava erimomainen polttosofta.
sudo apt-get update
sudo apt-get install k3b
ja saat samalla tarvittavat kde-libs-kirjastot.
Kaikenlaista k3b-kamaa:
http://packages.ubuntu.com/cgi-bin/search_packages.pl?keywords=k3b&searchon=names&subword=1&version=dapper&release=all
http://shots.osdir.com/
Löytyy monista jakeluista screenshotteja asenuksesta käyttöön asti...
Ja sen xgl yms silmänkarkkihässäkän saa ainakin suseen suoraan ohjelmienhallinasta.
kauan kun kokeilin ekan kerran k3b:tä, oli todella keskeneräinen, alkutekijöissänsä mutta nyt tuo vaikuttaa erittäin hyvältä softalta, justiin dvd palaa ongelmitta. Kiitokset!
"alkutekijöissänsä mutta nyt tuo vaikuttaa erittäin hyvältä softalta,"
Eipä K3B:ään olla kuin edussofta monille muille softille. Growisofs ym. ovat yhä komentorivipohjaisia DVD:n kokoamis- ja polttosoftia. Jos siis vain viitsii, pärjää yhä toki tekstipohjaisilla ohjelmilla.
Tässä omasta xorg.confista relevantit osat kyseiselle näytölle:
Section "Monitor"
Identifier "Sony"
HorizSync 30.0 - 85.0
VertRefresh 48.0 - 120.0
ModeLine "1024x768_100" 113.3 1024 1096 1208 1392 768 769 772 814 -hsync vsync
Modeline "1024x768_85" 94.5 1024 1072 1168 1376 768 769 772 808 hsync vsync
ModeLine "800x600_120" 84.0 800 856 944 1088 600 601 604 643 -hsync vsync
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen"
Device "GeForce"
Monitor "Sony"
DefaultDepth 24
Option "DPMS"
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1024x768_100" "1024x768_85" "800x600_120"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768_100" "1024x768_85" "800x600_120"
EndSubSection
EndSection
Muokkaa siitä omia tarpeita vastaaviksi. Noilla irtoaa 1024x768 @ 100Hz ja 800x600 @ 120Hz.