Euro NCAP on julkaissut uuden Ford S-MAXin törmäystestin tulokset (www.euroncap.com). S-MAX sai täydet pisteet etu ja sivutörmäyksissä (paras tulos tähän astisista testeistä isot tila-autot = MPV luokassa). Lapisturvallisuus 4 tähteä ja jalankulkijan 2 tähteä.
S-MAX euro NCAP 5 tähteä!
Mondeoman
213443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei muuta kun kokeilemaan oikein urakalla ettei jää tämäkin ominaisuus testaamatta.
Ford S-max on ainut hyvänäkönen tila auto maailmassa! ja viel volvon 2.5 turbo koneella! :)
Kyllä miun Mitsu Grandis on hienompi! ;-))))))
Näinhän se on.
Petyin pahasti Grandikseen kun kävin koeajamassa sitä. Siis muutama aivan järjetön asia esim.
ratin syvyyssäätö puuttuu kokonaan ja dieselin moottorin äänet on kuin traktorilla ajaisi. Ja surkeiden ajovalojen tilalle ei edes saa xenon valoja Suomessa!
Nimen omaan mitsu on omaa luokkaansa, sitten tulevat voortit ja muut. Grandis on minunkin mielestä paremman näköinen, kuin S-Max. Ulkonäöstähän tuossa edellä kommentoitiin...
Kun tuolla mitsu-sivulla yrittää joku kysellä Grandiksesta niin hiljaista on, mutta sitten tääällä Ford-puolella Grandiksesta löytyy juttua vaikka se ei edes kuulu Fordin mallistoon?
Hyvä Ford !
http://www.vibilagare.se/artikel.asp?guid=8F74BDEA-13DB-45A0-830F-032A949710CF
et s-max olisi iso tila-auto?
Onhan se luokiteltu EuroNCAPissakin MPV:ksi eikä small MPVksi kuten Touranit, Corollat jne...
Ei tarvii istua polvet suussa takapenkilä vaikka kontti vetä yli 1000 litraa tavaraa. S-MAXihan on vain muutaman sentin uutta Galaxyä lyhempi.
Välimalliksi kuvailisin S-Maxia. On selvästi tilavampi kuin pienet tila-autot (Touran, Corolla jne.), mutta kuitenkin selvästi pienempi kuin vaikkapa isoveljensä Galaxy. Senteissä tuo ero ei ole suuri verrattuna Galaxyyn, mutta käytössä aivan ratkaiseva: Galaxy on oikeasti 7-paikkainen ja S-Max 5 2-paikkainen. Takarivi on vain alle 180 senttisille tarkoitettu.
Eli ei auto oikein ole "iso" tila-auto, muttei "pienikään", joten välimalli sitten.
Kuinka moni ihan oikeasti tarvitsee sellaista auto mihin mahtuu 7 aikuista. Ehkä ne kansallispuvussa kulkevat, mutta kyllä näiden autojen ostajat ovat yleensä 2-3 lapsisia perheitä, jolloin ne kaksi takimmaista paikkaa riittävät vaikka pappa ja mammakin olisivat kyydissä...
Corolla Verson sun muiden vastaavien takimmaiset penkit vasta ovatkin varsinaisia vitsejä...
...senpä takia onkin hyvä, että on oikeasti 7-paikkaisia autoja ja sitten näitä 5 2-paikkaisia.
Päivittäin aika harva tarvitsee autoa 7 aikuiselle, mutta onhan se hyvä, että sitä tilaa on sitten kun sitä tarvitse. Eipä tarvitse kuin normaali perheen (2 aik 2-3 lasta) ja auto on täynnä. On hyvä, että jos haluat sitten vielä autoon kyytiin kaverin, tuttavapariskunnan, isovanhemmat tms., niin tilaa löytyy.
Viittaat näiden autojen yleisiin ostajiin: Eikö tuolla logiikalla sitten ihan tavalline farkku riitä? Siihen mahtuu hyvin tuo mainitsemasi 2 aik ja 2-3 lasta. Tämähän on se standardi ja se on monelle riittävä. Sen lisäksi jos haluaa jotain lisätilaa, niin on hyvä, että tarpeeseen löytyy ihan oikeat penkit, eikä vain lapsille tarkoitetut väliaikaisratkaisut.
Jos tai kun sitä tarvitsee, mutta valitettavasti täällä korkean autoverotuksen maassa siitä ilosta joutuu kyllä myös maksamaan reilusti.
Ns. skideille nuo S-Maxin takapenkit ovat ihan omiaan, mutta ei tosiaankaan millekään kehonrakentajille...
Meillä on ns. tavallinen farkku, johon kyllä mahdumme, mutta jotenkin tuollainen tila-auto kiinnostaa muunteluvaihtoehtoineen.
Ja eikä tuon kokoluokan tilaautoja niin kovin montaa löydy tuohon hintaan...
Eilen Galaxia ajaneena täytyy todeta että 178 cm varrella ei kauaa siellä takarivillä kärsi. Ero S Maxiin tulee vain jalkatilan pituudessa. Väitteet takarivin sopivuudesta aikuisille Galaxiyn yhteydessä on MINUN MIELESTÄNI naurettavia. Ettei vain olis ihan sama penkki ja istuinkorkeus sen S-Maxin kanssa? Muut toki saa olla omaa mieltä. Samalla tavalla taittuu ainakin lattialle jakkarat molemmissa. Minä odotin tilavampaa takariviä, ja seuraavaksi odottelen Kia Carnivalin tuloa marraskuussa.
Sitten siihen etupenkkiin, kaikkine sähkösäätöineen oikein positiivinen yllätys, mukavan hiljainen korvakuulolta. Vakaa ja tunnokas "Fordimainen" ajettavuus. Ei mitään (muuta) pahaa sanottavaa.
Ja sen keskirivin matkustusmukavuus kaikkine säätöineen on varmasti loistoluokkaa.
Olikohan sinulla säädöt ihan kohdallaan siinä takapenkissä? Itse ainakin liikkeessä istuin kolmannen rivin ja asialliselta vaikutti kaikin puolin. Tuo mainitsemasi jalkatilan pituushan nyt ensinnäkin on se tärkein pointti: jos polevt ovat aikuisella suussa, niin ei se istuminen kivaa ole, vaikka muuten olisikin hyvä penkit. Tämä on siis se suurin ero S-Maxin ja Galaxyn välillä. Tämän myöntävät jo automyyjätkin.
Mitä tulee muihin ominaisuuksiin, niin itse mahduin ihan kivasti Galaxyn kolmannelle riville vaikka olen sinua pidempi. Penkit ovat sellaiset kuin odottaa saattaa, eli eivät toki tarjoa hyvää sivuittaistukea, mutta se lienee hinta jonka joutuu maksamaan alas taittuvista penkeistä. Pääntilaa löytyi myös sekä istuinkorkeus oli ihan ok.
Palli oli matala mikä matala. Miksi tila-auton takapenkillä pitäisi maata kuten formulassa, jos etupenkillä saa hyvän "pystyn" asennon?
No se johtuu kätevästi lattialle taitettavista istuimista. Oikeassa henkilökuljetukseen tarkoitetussa takarivissä on samanlaiset istuimet kuin keskirivissä. Kuten pikkubusseissa ja Kia carnivalissa odottaisin olevan. Haittana on tietenkin se, että istuin on sitten poistettava tavarankuljetuksen ajaksi. Jostain oin siis aina tingittävä. Hienoa kuitenkin oli, että takarivin penkit sai erikseen pois ja esille.
En alkanut Galaxya uudestaan suunnittelemaan, mutta kun katto on korkea, kai siihen olis korkeamman penkin taakse saanut, kun keskiriviinkin mahtuu.
Säätöihin en toki sen paremmin tutustunut, mutta vieressä hääräsi koko ajan myyjä, joka puhui kuin Runeberg. Kai se olis osannu säädöillä tilannetta korjata, jos olis ollu mahdollista.
Lapin matkan tekisin oikein mielelläni etu ja keskirivillä, mutta ei millään takarivillä. Kuplavolkkarissa oli parempi takapenkki.
Käykäähän jokainen itse toteamassa.
Vaatimuksemme taitavat olla vähän eri tasolla:
En lähtisi tosiaan seitsemän aikuisen kanssa Lapin reissuun Galaxylla. Jokainen ymmärtää, että silloin tulevat jo tavaratilatkin vastaan ja kannattaa miettiä suoraan pikkubussin hankkimista.
Sen sijaan normaaliin käyttöön takarivi sopii mielestäni aikuiselle ihan hyvin. Uskon tämän olevan yleisin mielipide. Joo, ei takapenkki tietenkään vastaa yksittäistä kunnollista istuinta. Istuma-asento ei millään muotoa kuitenkaan ollut mitenkään formulamainen ainakaan siinä autossa, jossa itse istuin.
No, kuten sanoit itse testaamallahan asia selviää.
Vanhalla Galaxyllä olen käynyt Wienissä ja Budapestissä, 7 Miestä ja tavarat. Ja takarivin penkit vertailukelpoiset keskirivin penkkien kanssa.
Siksi mulla vaan oli "odotusarvo" ihan kunnon takapenkistä, tai penkin korkeudesta, etenkin kun katossa korkeutta olisi.
S-maxissakaan ei korkeus ollut suurin ongelma, vaikka olenkin sellaista pitkäselkäistä ja persjalkaista tyyppiä, ja lyhyt kuten sanoit.
Voisi olla mielenkiintoista verrata vanhan ja uuden galaxyn mittoja, jotta ihan realisoituis tuo mahdollisnen kokoero. Mutta en taida ryhtyä siihen, meille tullee S-max, tai joku muu, viimeistään keväällä.
Kuten sanottu, mulla oli erilaiset odotusarvot.
Niin, mielenkiintoista, kun mainitset kokeneesi vanhan Galaxyn isommaksi. Uusi Galaxy on selvästi vanhaa isompi ainakin kaikilta ulkoisilta mitoiltaan (en muista tarkkoja senttejä, mutta autolehtien raportit kertovat näin). Myös S-Max on vanhaa Galaxya isompi. Kysymys siis kuuluukin, että minne ne ulkomittojen lisäsentit ovat kadonneet, mikäli tuo mainitsemasi tilanne pitää paikkansa?
Minä puhun penkin korkeudesta ja sinä pituusmittojen senteistä
sentit ovat oikea yksikkö, mutta korkeussuuntaan.
Takapuolen pohjan korkeus jalkapohjien tasoon. etäisyys voidaan jättää mittaamatta pituussuunnassa. Se on se merkitsevä mitta minulle.
Tila-autolle on yleensä tyypillistä "korkea" istuma-asento. Ainakin minun mielestäni tulisi olla kaikilla riveillä.
Vanhassa galaxyssa oli täysimittainen takaistuin. Siinä korkeuden ansiosta oli tyydyttävää istua vaikka jalkoja ei ihan suoraksi olisi saanutkaan.
Olen pettynyt istuimiin en sisä- enkä ulkomittoihin yleensä.
Tilat uudessa ovat loistavat viidelle niiden lisäsenttien ansiosta, mutta minä en perusteluidesi jälkeenkään pidä siitä takapenkista/istuimista (lypsyjakkarat?).
Uusi Galaxy on varmasti loistava valinta monelle, mutta minä jään edelleenkin etsimään muuta vaihtoehtoa.