laatuongelmia uusien mallien kanssa, josta syystä niiden julkaisemista on viivästetty. Uutisen bongasin just BBC:ltä...
Toyotalla
on vakavia
81214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ettei täällä myytäviä Tojoja tehdä Japanissa vaan jossain muualla.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/5285196.stm
Eikös siellä sanottu että _may_ have to... koska tarkistavat laatuprosessinsa.
Mitään uuttahan tuossa ei ollut. Siinä käsiteltiin juuri näitä miljoonaluokan takaisinkutsuja. Sinänsä hienoa että Toyota heti ottaa onkeensa ja parantaa. Vaikka mitään vakavaa loppujen lopuksi ei vielä olekaan laaturintamalla tapahtunut. Tässäpä juuri se ero miten laatuun suhtaudutaan. Jos meinaan maine menee, sitä on vaikea saada takaisin.
"Sinänsä hienoa että Toyota heti ottaa onkeensa ja parantaa."
Ai niinkun esim. niiten RAV-nelosten turvatyynyjen kanssa? Asiakkaalle toimitettujen viallisten autojen jälkihoitohan on suorastaan mallikasta.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/4544742.stm
mutta ei kovin mieltäylentävää. Vai haluaako joku ihan aikuisen oikeasti, että tulevaisuudessa on käytännössä vain yksi tai kaksi autonvalmistajaa, jolta pitäisi auto valita? Ei edes umpifanaattinen tojotero voi haluta sellaista.
Eihän sitten olisi edes ketään, kelle sillä tojolla provoilla.
laatu on jo mennyt.kuten minun.ja se olikin ainoa positiivinen puoli koko autossa,joten....
Ilmeisesti RAV4 turvatyynyjuttua on vahvasti liioiteltu. Oikeasti ilmeisesti on kysymys siitä että EURO NCAP testiä varten Toyota itse halusi tehdä uusintatestin jossa on viritetty turvatyynyjä tuota testiä varten. Siis oikeassa elämässä ei ongelmaa ilmeisesti ole ja siksi ei korjauksiakaan turhaan tehdä. Ja uusintatestissä muistaakseni sitten jäi pisteen päähän viidestä tähdestä jota uusintatestillä tavoiteltiin.