Enpäs ole pariin viikkon ehtinyt käymään. Eilen tultiin ruotsista, reissu oli kerrassaan upea ja kaikki saivat haluamansa. Ystäväni mitä ihastuttavimman yorkki tytön ja minä pitkän ja antoisan juttutuokion erään kokeneen westie kasvattajan kanssa.
Nyt odottelen Helmin juoksuja alkavaksi ihan lähipäivinä ja kohta sitä taas reissataan toiselle puolelle suomea sulhon luo.
Mitäs tänne kuuluu? Umalle myöhäiset, mutta sitäkin suuremmat onnittelut Sissin pikku ihmeistä! Kuin myös Davalle pikku Justiinasta!
Nyt odottelen Helmin juoksuja alkavaksi ihan lähipäivinä ja kohta sitä taas reissataan toiselle puolelle suomea sulhon luo.
Mitäs tänne kuuluu? Umalle myöhäiset, mutta sitäkin suuremmat onnittelut Sissin pikku ihmeistä! Kuin myös Davalle pikku Justiinasta!
Vastaukset 3
Vanhimmat
se on hyvä.Oliko mukava se Yorkki kasvattaja? Itse sait varmaan paljon uutta tietoa ja vanhaa westeistä. Onko Ruotsissa samanlainen allergia tilanne Westeillä ?
Reissu oli todella onnistunut ja molemmat kasvattajat olivat todella mukavia ja erittäin kokeneen tuntuisia. Yorkki kasvattajan kanssa oli pienoisia ongelmia ymmärtämisessä, sillä hän ei puhunut paljon englantia, emmekä me ystäväni kanssa tarpeeksi ruotsia. Onneksi hänen poikansa toimi loistavana tulkkina. Westie kasvattajan kanssa meillä olisi riittänyt juttua vielä vaikkaa kuinka paljon. Tulimme toimeen loistavasti ja oli iloinen yllätys huomata että meillä on samanlaiset periaatteet ja käsitykset westien kasvatuksessa. Tuli sellainen tunne molemmille että varmasti tullaan tulevaisuudessa pitämään yhteyttä ja tekemään yhteistyötä puolin ja toisin. Tietoa ja kokemuksia vaihtui suunnattomasti.
Westie on herkkä allergioille maasta riippumatta, mutta suomessa se näyttäisi olevan pahimmasta päästä. Niillä melkein aina allergiat liittyy tavallla tai toisella ruokaan. Omillani, eikä myöskään kasvateilla ole ainakaan vielä ilmaantunut minkäänlaisia oireita ja toivottavasti pysyvätkin terveinä.
Asiasta toiseen, jääkö sinulla muuten yksikään Sissin lapsista kotiin vai onko kaikille uudet kodit tiedossa?
sillä narttu sen olla pitäisi. Ainokaisen tytön tie johtaa Poriin. Karvanlaadutkaan eivät vielä ole selvillä joten rekkaaminenkaan ei ole ajankohtaista vielä. Oikeasti minua kiehtoisi se bläkkäri uros, mutta sitä minun on turha jättää, sillä sillä ei ole minulle käyttöä. Lilli kun astutetaan Englantilaisen herrasmiehen kanssa niin siitä pentueesta olisi tarkoitus jättää uros tai narttu kotiin. Yleensä ei kaikki käy kuin haaveillaan.