Olen 2 kuisen dobberin onnellinen omistaja ja olen päättänyt kouluttaa pojun suojelukäyttöön. Kysynkin nyt että missä iässä ja millaisia määriä ihmisenlihaa koiralle voi syöttää?
suojelukoira?
Jeppu K
62594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pitää. Alun alkaen olisi pitänyt syöttää sille ihmislihaa.
Itte vien oman dobberini aina päivälliselle Itä-Helsinkiin, sieltä löytyy mustaa kävelevää lihaa helvetisti.
Mustaa lihaa, tarkoitatko että läski on tummunut niin pahoin? toisaalta onhan valkoistakin lihaa - esim valailla
No, nyt on korkea aika aloittaa.
Onko sulla kirves?
Jos ei niin kipaise rautakauppaan.
Sillä näppärästi leikkaat vaikka pikurillisi tänään ja sitten huomenna nimetön jne...
Joka päivä jotain.
Sitten kun on sormet ja kämmenet menneet pyydä jotain kaveriasi apuun.
älä masennu! Kyllä tulee vielä se päivä, että sinullakin oikeasti on oma dobberi! Ainakin jos tosissasi haluat, että on; yleensä sellaiset haavet toteutuvat, joihin panostaa.
että mitä ihmettä aloittaja oikein tarkoitti?? :D
IHMISEN LIHAA?? provo kenties..? ;)
omalla laillaan.
Enhän minä-ite voi oikiasti tietää, mitä aloittaja tarkoitti...
Vaan olettaahan aina saa. Ensinnäkin olettaisin: häntä kiehtoo ajatus tosi upeasta koirasta, dobermannista.
Toisekseen, hän luulee, että koirien / dobermannien suojelukoulutus, tai suojelukoulutettavat koirat yleensä ovat jotakin suurempaa kuin elämä / koirien koulutus itse.
"Kerro vaikka sinä", mitä ihmettä olisi ihmisen lihassa, siis sellaista, mitä ei ole missä tahansa lihassa... Ei mitään. Provo se on, jos vielä pitää ottaa siihen kantaa.
Vaan jos hänellä oikeasti on kotonansa dobberin pentu, niin meidän velvollisuutemme kyllä on auttaa häntä oikealle tielle koirankasvatuksessa, ja pennun ruokinnassa erityisesti.
:-))