Järsimisenestoainetta?

Onko kenelläkään antaa vinkkejä millä voisin estää pentuani järsimästä seiniä ja listoja? Se aloitti sen homman jo, ja pelkään mitä se saa aikaan vanhempana. Aina en voi olla kuitenkaan sitä kieltämässä.

Meillä oli aikoinaan hevonen, ja sille kyllä oli myytävänä sellaista töhnää mitä hierottiin tallin purtuihin kohtiin. Onko koirille olemassa jotain vähemmän sottaavaa, vai onko minun vain pelättävä pahinta? Jos asuisi omakotitalossa niin eihän se mitään, mutta kerrostalo on "hieman" eri asia!
7258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

moi.en oo varma menikö karkotteen nimi oikein,mut sinne päin kummiskin.se on tarkoitettu sisä että ulko käyttöön,haisee sitruunalle meijän koirii on tepsinny tosi hyvin,ostin vähä aikaa sitte jotai toista karkote ainetta,se ei tuoksun millee koirani oli roskapussin kimpussa,suihkutin ainetta siihen ei tepsin,kokeilin namupaloihin,ei tepsin sekää koira olisi vaan halunnut lisää ja lisää,suosittelen tota ensimmäistä ainetta,meillä on joka koiraa tepsin se,ei tarvi olla paniikissa ku tulee kotii,et on syöty rottinki tuolit ym.mistä meijän koira tykkää.

Äänestä

Itse henkilökohtaisesti en käyttäisi karkotteita vaan koittaisin muita keinoja.
Järsiminenhän johtuu enimmäkseen ahdistumisesta.
Oma "pesä" voisi auttaa asiaa..

Monet käyttävät pennuilla häkkiä (siis sellaista kunnon häkkiä tai pentuaitausta jossa koira voi hyvin kääntyä ja mahtuu seisomaan).
Sinne sitten makuualusta ja vaikka puruluu.
Siis häkki on rauhoittumispaikka/unipaikka, ei rangaistus missään tapauksessa.

Mitään tuntikausia häkissä ei tietenkään voi pitää, mutta muutama tunti menee nukkuessa hyvin ja kunhan on oppinut rauhoittumaan, niin ainakin ne tuttujen koirat, joilla tiedän tuota menetelmää käytetyn osaavat nykyään olla rauhallisesti ilman häkin sulkemistakin..

Häkkiin totuttelut kannattaa aloittaa pienissä erissä ja sitten kun on kauniisti ja hiljaa, niin aina palkita sitten tästä iloisesti.

Äänestä

Minä käytin chilipippuria ja tapascoa. Sivelin jyrmiskkohteisiin.

Äänestä

Pennun huonekalujen ja kaikkien muidenkin esineiden jyrsiminen voi johtua siitä että koiralle on tulossa/vaihtumassa hampaat. Oman koiran kohdalla asia oli just näin eli järsimistä kesti muutaman kuukauden ja sitten se loppui yhtä äkkiä kuin oli alkanutkin. Kaikki kelpasi; matot, lehdet, lattia (!) ja vaatteet. Tähän auttoi jonkin verran kaupasta saatava karkoite, tiukka kielto ja tabasco (joka kuitenkin värjää aika pahasti huonekaluja).

Äänestä

meidän bordercollie pentu järsii kaikkia mahdollista. Kokeiltiin ensin sitruunaa, pippuria, tabascoa. Koira nuoli kaikki pois! Sitten saatiin vinkki että hiuslakka toimisi. Niin todellakin toimii, Alkoi paikat pysyä ehjinä. Ainoa huono puoli hiuslakassa on että paikat tulee tahmaisiksi, mutta ompahan ehjänä...

Äänestä

Kastele kohde johon koirasi iskee hampaansa ja laita siihen vähän punapippuria tai chilipippuria. Kun muutaman kerran uudistat tempun, niin koira karttaa paikkoja jossa on pippuria. Muista antaa vettä runsaasti saataville, sillä koira lievittää kirvelyä vedellä. Tämä temppu on täysin turvallinen ja on minulla toiminut jo neljällä koiralla.

Äänestä
  • taitaa olla meidän borderilla makuaisti mennyt sitten... Se kun nuoli "hyvät" mausteet pois, eikä edes vettä kaivannut!
    Hiuslakkaa se karttaa kuin ruttoa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mira kirjoitti:

Onko kenelläkään antaa vinkkejä millä voisin estää pentuani järsimästä seiniä ja listoja? Se aloitti sen homman jo, ja pelkään mitä se saa aikaan vanhempana. Aina en voi olla kuitenkaan sitä kieltämässä.

Meillä oli aikoinaan hevonen, ja sille kyllä oli myytävänä sellaista töhnää mitä hierottiin tallin purtuihin kohtiin. Onko koirille olemassa jotain vähemmän sottaavaa, vai onko minun vain pelättävä pahinta? Jos asuisi omakotitalossa niin eihän se mitään, mutta kerrostalo on "hieman" eri asia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu