Elipä kerran köyhä tyttö, joka vaelteli kadulla paljain jaloin ja paljain päin ilman rahaa ja ruokaa. Kädessään tytöllä oli vain pieni tuli tikku nippu, jonka isä oli antanut tytölle myytäväksi.
Tytöllä oli kylmä, ja tämä ei uskaltanut mennä kotiin, sillä isä varmasti löisi, jos hän tulisi kotiin ilman rahaa.
Muut viettivät riemuisaa joulua lämpimissä tuvissaan lahjojen kera.
-Voi kumpa saisin lämmitellä itseäni edes yhden tuli tikun lämmössä, tyttö ajatteli ja istui taloa vasten ja uskaltautui sytyttämään yhden kynttilän.
Sitten tapahtui ihme.
Yhden tuli tikun lävitse hän näki lämpimän hellan, jonka lämpö oli aivan ihana. Kun tyttö oli ojentamassa jalkojaan lämpimän hellan viereen, tuli tikku sammui, ja kaikki ihanuudet katosivat, ja lensivät taivaaseen.
Tyttö otti taas yhden tuli tikun, ja sytytti sen.
Sen lävitse tyttö näki ikkunan, josta näkyi ihana joulu ruoka pöytä. Pöydällä oli kookas kinkku, mehevä joulu puuro, pipareita sun muita herkkuja, joista tytölle tuli aivan vesi kielelle, ja kun hän oli kurkottamassa pipareita ja muita herkkuja, tuli tikku sammui, ja ihanuudet katosivat taas.
Tyttö otti taas yhden tuli tikun kädestään, ja sytytti sen.
Sen lävitse hän näki ´kauneimman joulu kuusen ikään, mitä oli nähnyt, sen kauniit valot valaisivat kirkkaasti, ja kauniit joulu koristeet koristivat sen.
Tyttö oli kurkottamassa kuusta, kun tuli tikku sammui, ja kuusi katosi.
-Tämä on viimeinen kynttilä minkä poltan! Tyttö vannoi ja sytytti vielä yhden kynttilän. Sen lävitse hän näki rakkaan mummonsa.
Silloin kun mummo vielä eli, hän hoivasi hyvin lapsen lapsiaan, ja sanoi settä kaikki ihanuudet leijaavat jumalan luo.
-OTA MINUT MUKAASI! Tyttö huusi.
-Tiedän että katoat kun tuli tikku sammuu, niinkuin Lämmin liesi, herkullinen joulu pöytä, ja maailman kaunein joulu kuusi!
Mummo otti tytön syliinsä, ja niin molemmat leijuivat taivaaseen.
Vielä aamulla pieni puna poskinen tyttö istui taloa vasten, kourassaan muutama tuli tikku, toisessa palanut tuli tikku. Tyttö oli tosiaan kuollut, leijunut kauniiden ajatusten mukana taivaaseen.
Tuo tarina opetti, että kun jouluna syöt joulu ruokaa, pidä pieni hiljainen hetki niille, joilla ei jouluna ole ruokaa, ja ne hotka ovat kylmissään, ja ne jotka kuolevat. Muuten, Hyvää joulua!
Pieni tulitikku tyttö [koottu]
ReX
2
498
Vastaukset
- Anonyymi
Ha haa
- Anonyymi
Yhdys sanojen oikea oppinen käyttö lopetettiin koulu opetuksessa jo 2000-luvun alussa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto675219Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161233- 801164