Tämä on TODELLA tyhmä kysymys jota voisin kysyä mielummin poikaystävältäni, mutta kysynpä nyt teidän mielipidettä.
Poikaystäväni eräänä iltana kysyi, että haluanko olla hänen kanssaan koko loppuelämän.. ja vastasin että haluan. Oliko se nyt kosinta teidän mielestä?
Ei kuulunut mitään perinteistä kosinta menetelmää, vaan "haluatko olla kanssani loppuelämän" (?)
Meninkö nyt tietämättäni kihloihin? Aika hämy poikaystävä minulla jos tuolla tavalla kosi :)
En tosin ole naimisiin menoa vastaan, olemme seurustellut jo pitkän aikaa ja onhan se kosinta ihan odotettavissakin. Ihme tavalla vaan ehkä?
Jos se nyt oli kosinta, niin en pistä pahakseni.. pitää vaan kertoa, että en silloin tiennyt luvanneeni mitään.. vaikka haluankin. heh.
Poikaystävä tulee kotiin illalla, eli sillon kysyn. Mutta kertokaa te mielipiteitä tästä?
Olen ihan pihalla..
6
2448
Vastaukset
- aloittaja
Haluan vielä kertoa, että olen 25 vuotias ja olemme seurustelleet 5v. Poikaystävä 27.
Eli en nyt enään niinkään teini. Luin uudestaan tuon jutun ja tajusin sen olevan niin typerä, että varmasti tulee joitain "helen teini"-kommentteja. - niksuliini
poikaystäväsi ns. kepillä jäätä? Voisin hyvin ajatella, että juuri kosinta taitaapi olla hänellä mielessä, ja ehkä ajatteli hieman tunnustella, että oletteko samoilla linjoilla.
Ulkopuolisena vaikea sanoa, mutta luulisin asian olevan näin. Olette kuitenkin seurustelleet suhteellisen kauan, että kihlautuminen tuskin muuttaisi asioita suuntaan jos toiseen.
Mutta, nykyään kun nainenkin voi ihan häpeilemättä kosia, niin kysy pois poikaystävältäsi, mitä hän tarkoitti, ettei asia jää mieltäsi kaiverruttamaan. - heili
Illalla saat varmaankin varmuuden... vaan jos hän olisi kosinut hän olisi myös kysynyt päivämäärää milloin se mahdollisesti tapahtuisi:olisi rahaa ja suvun juhlat ym.Kannattaa kysyä, ettei jää turhia odottelemaan.
- kosinta ollut
Loppuelämän voi viettää yhdessä muutenkin kuin avioliitossa, eli en minä ainakaan tuota kosinnaksi laskisi. Jos et aivan malttamaton ole, niin sinuna ehkä odottelisin... ehkäpä mies tunnusteli tilannetta ennen oikeaa kosintaa? On mahdollista, että utelusi latistaisivat hänen hienot suunnitelmansa =)
Vaikka sama kai tuo. Kosinta ja kihlaus ovat vain pikku juttuja yhteisen elämän varrella, ei pitäisi olla keskeistä milloin ja miten ne tapahtuvat. Joten kysy pois jos siltä tuntuu! Jos olet sopinut meneväsi hänen kanssaan naimisiin olet kihloissa. Jos et ole sopinut meneväsi hänen kanssaan naimisiin et ole kihloissa. Kihlaus on vain ja ainoastaan sopimus naimisiin menosta. Eikö olekin yksinkertaista?
Sitä voidaan julkistaa ja juhlia kuten mitä muuta sopimusta tai tapahtumaa tahansa. Tai jättää julkistamatta tai juhlimatta. Se ei siitä mihinkään muutu.- kosintana
Tehän voitte olla loppuelämänne yhdessä menemättä koskaan naimisiin! Joten ei voi varmaksi sanoa, että se oli kosinta. Siis että hän tarkoitti haluatko mennä hänen kanssaan naimisiin. Ja jos mies ei siitä sen koommin puhunut niin ehkä se ei sitä ollut. Mutta voi olla, että hän aikoo kosia ja kyseli vähän etukäteen.
Joko muuten kysyit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719517- 756502
- 286146
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni985945Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435799Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1005678- 625113
- 434797
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on624156- 493765