No olen tässä miettinyt, että mistä helvetistä saa hyvälaatuisen skootterin jollain seittemäl (7) huntil?!
Vaikka siihen on vielä kaks vuotta, ku saan sen, nii silti.
Mutsi sano, et sen hintane skopo rippilahjaks tai sit 50 egee.
Jotkut 700 egee maksavat skopot menee takuulla paskaks, tai emmä tiiä, onhan niis varmaan eroo siin ulkomuodoskin.
Niin, mistä saa hyvän skootterin seittemäl huntil?
Vaikka siihen on vielä kaks vuotta, ku saan sen, nii silti.
Mutsi sano, et sen hintane skopo rippilahjaks tai sit 50 egee.
Jotkut 700 egee maksavat skopot menee takuulla paskaks, tai emmä tiiä, onhan niis varmaan eroo siin ulkomuodoskin.
Niin, mistä saa hyvän skootterin seittemäl huntil?
Vastaukset 16
Vanhimmat
voi olla valmiiks paskana, yhes korjaamos oli 8 skootterii niistä 5 oli soliferei ja 2 soliferin kaltasii, ja kaikki oli ajettu alle 1000 kilsaa:D 3 pienintä muistan et oli 60km 150km ja 230km menny paskaks... sit oli iks peugeot siel mikä on vähä kalliimpi skootteri, ja oliki ajettu yli 8000.. kyl sanosin et älä mistää robbarista osta:D
se joka halpa osta se paska saa :D
Alle 700eurol saa hyviä käytettyjä skoottereita.Ei todellakaan kannata ostaa mitää halppisskootterii just jostai robbarista,sillä jos vaik lamppu palaa,ni ei meinaa saaha uutta,ku ei oo varaosii suomessa.
Joo kantsii sitten ettii joku hyvä käytetty skootteri.
Vanhemmat osti mulle uuden kalliin skootterin, koska niilla oli varaa semmoseen.
Mutta jos ei olis ollu niin sillon olisin kyllä ehdottomasti halunnut käytetyn skootterin ennemmin kuin jonkun uuden halvan, mutta paskan.
Heh, enkä kyllä muutenkaan semmosella ajelis, ei pahal.
Hieman kakspiippunen juttu. Uus halpisskoba on tietysti uus, mut välttämättä laatu ei oo niin kovin hyvää. Toisaalta taas jos ostaa käytetyn, tulis olla mukana myös hieman tietoa tekniikasta. Meinaan huonolla tuurilla voi saada itelleen oikeen murheenkryynin..
Itselleni ostettii skoba uutena vuonna 2004. Kymco Super Fever, hinta 1590€. Enkä oo mitään moitteita juurikaan löytänyt. Mutta nyt kun vein sen 7500km huoltoon, niin huoltomies oli heti löytänyt isomman vian, jonka korjaaminen tulee maksamaan huollon kanssa n. - 500€... Ja pahimmillaan tuo vika olisi ollut hengenvaarallinen. Eli nyt varmaan käsität, miksi sanon et käytettyjen kaupassa tulis olla huolellinen..? Ja varsinkaan yksityisiltä ei ekana kannata mennä kysyyn, vaan ota ensin selvää jos jossain liikkeessä ois myynnissä. Ne mun käsittääkseni kuuluu jonkun kuluttajansuojan piiriin.
No joo, tuli nyt aika sekalaista tekstiä, mutta joka tapauksessa uusi halpisskoba ihan ok, kuten myös käytetty. Mutta aina käytettyä ostettaessa tulis olla tarkka, koska koskaan ei tiedä millaisen saa, jos ei mopon tekniikasta tiedä yhtään mitään..
(P.S. Toi mun skoba tulee nyt sellaseen kuntoon, et sillä ajelee helposti vielä päälle 10000km, kenties jopa 15000. Mittaris täl hetkel joku 8500 kai. Muuten voisin myydä sen vaik sulle, mut myyn sen jo talven aikana tai keväällä;) )
Mut onnee mopon hankintaan!! :D
Joo. Ite oon samaa miettiny.
uutena saa keeway 4-tahti hurricanen noin 800€.Keewaytä(cpi kone) kehutaan paljon ja itellä on myös focus..
keevay on ihan perseestä
Multa saat kuudella sadalla hyvän Keewayn skootterin. Ostin jotain pari kuukautta sitte ja on ajettu noin 400 kilsaa. Eli siis melkeimpä upouusi. Kaikki katsastukset ja rekisteröinnit kunnossa. Eli siis se on ihan ajovalmiina. :) En vaa tarvii enää ku oon kota 16 niin saan piikin. Voisit vaikka lisää mut mesee jos kiinnostaa?
mikä sun mese on olen kiinnostonut sun skootterista lähetä kuva jos on mahdollista :D
hmmm ...alko kiinnostaa toi sun skootteri juttu tosta keewaysta eli onko viel myynnissä ..... ota mun mese ylös niin voidaan jutella lisää siit jos sopii .. se on [email protected]
hei, sun skopo varmaan menny
Osta käytettynä. =)
Mee kone-glans ja siin on sulle skopa :D
Hinta-laatusuhde; EHDOTTOMASTI KEEWAY F-ACT-malli, ostin 1. toukok. 06, ajoin n. 10kk, 21.000km, hyvä peli. Uuden RR-mallin ostin JUHANNUKSENA 07, ajoin 5 kk yli 10.000km, nyt kohta 13.000km, UPEE; KESTÄVÄ; EI MITÄÄN VIRHEITÄ; yksi tehokk. moottoreista, ajan paljon, mm. lähes 2000km retkii, 4-6pv ym.... ja KULKEE, kestävä - huom: AJAJAN LIHASMASSA yli 110km ja hyvin vetää. VAIHDA TEHOPUTKI, älä muuta. EI KANNATA OSTAA HUONOMPIA YLIHINT esim Peugeot, Yamaha ym.
Hyvää matkaa.
Ei oo ollu vikoja omassa solikan skootterissa ja oon ajanu jo 10 000 km. Ajaa kaikki sisäänajot kunnolla ja käyttää takuuhuolloissa ja muistaa vaihtaa öljyt niin ei kyllä hajoa tyyliin alle 1000 km
kuka muuten tietää mistä sais käytettyjä vespoja??? haluainsin ehdottomasti sellasen!!