1) Järjestelmän hallinta rekisteriä? Esim. kouluíhin tai keinon miten voi valvoa oppilaiden toimintaa koneella.
2) Mistähän voisi saada WLANilla ja tv-kortilla varustettuja Ubuntu yhteensopivia tietokoneita?
3) Miten voi pyst
2) Mistähän voisi saada WLANilla ja tv-kortilla varustettuja Ubuntu yhteensopivia tietokoneita?
3) Miten voi pyst
Vastaukset 3
Vanhimmat
"1) Järjestelmän hallinta rekisteriä? Esim. kouluíhin"
Minkälainen rekisteri siis tarkalleenottaen?
"tai keinon miten voi valvoa oppilaiden toimintaa koneella."
Ihan tohon suunniteltu ohjelma on olemassa, asensin sen kerran uteliaisuuttani Debianiin. Nyt en kyllä muista mikä se oli nimeltään, pitää katsoa jos löytäsin sen..
"3) Miten voi pyst"
Öö, niin? :)
Niin joo siis se opiskelijoiden koneiden työpöydän katselu tietty onnistuu monellakin tapaa, mutta oli tosiaan joku ohjelma missä oli opettajalle käyttöliittymä mistä saatto valita opiskelijan jonka konetta pystyi valvomaan ja jopa kontrolloitua. Mikähä sen nimi oli...
1.) Linuxissa ei ole järjestelmärekisterin kaltaista ominaisuutta kuten Windowsissa, koska sitä ei tarvita. Jos tarkoitit graafista työpöydän hallintaa, oikea ohjelma siihen on "vncserver" ohjelmisto.
Myös kde- työpöydän mukana on "krfb" ohjelma jossa voi määritellä työpöydän etäkäytön. Haittapuoli on se että tavan käyttäjä voi ottaa sen pois päältä.
Itse tein etähallinnan sillä tavalla, että asensin vncserver ohjelmiston, kirjauduin tavan käyttäjätunnuksella, jonne se asetetaan ja kirjoitin vncpasswd , jolla loin salasanat vnc- etäkäyttöön sekä näppäimistön/hiiren hallinnalla ja pelkästään katselu salasanan, jolla voi sitten seurata työpöytää. Sen jälkeen määrittelin kotihakemiston .bash_profile tiedoston viimeiseksi komennoksi vncserver ja se siis käynnistyy jokakerta kun käyttäjä kirjautuu sisään. Se toimii portissa 5901, mutta portti voi muuttua. windowsista hallinta onnistuu tightvnc ohjelmalla.
KDE:ssä hallinnoimaan pääset koneita "krdc" ohjelmalla. Eli siis katsomaan mitä työpöydällä tapahtuu.
2) Mandriva linuxissa on tuki jonkinlaisille tvkorteille. Myös ubuntussa on sellaiseen kai mahdollisuus. Kannattaa ostaa tvkortti erikseen, joka on varmasti tuettu linuxissa.
Katso lisää osoitteesta
http://www.linuxtv.org/
WLAN tuki löytyy kai uusimmasta Mandriva linuxista, ainakin ohjauskeskuksessa on mahdollisuus asettaa langattomia yhteyksiä. Uskon tuen löytyvän uusimmista muista jakeluista. Vanhempiin joutuu kai itse virittelemään.
3.) Joo niin.