Hei! Onko esim.lentoasemalla saatavissa tai ostettavissa prahan karttaa, josta näkyisi kaikki nämä paikat, joita "pitäisi" käydä katsomassa. Ninkuin vanha kaupunki, linnakaupunki.. jne. Ja onko sellaisia joihin olisi merkitty nämä nähtävyydet myös. Viikon päästä prahaan ja ihan pihalla.. en oo edes matkustellut juurikaan ennemmin..apua.
prahassa käyneet
6
1977
Vastaukset
- lissu
Praha on onneksi keskustaltaan suht pieni kaupunki, eli kävelymatkan päässä kaikki päänähtävyydet. Tärkeimmät nähtävyydet on patsain koristettu Kaarlen silta, johon et voi olla törmäämättä kun kävelet Staromestske Namestyltä (vanhankaupungin aukio) luoteeseen kohti jokea. Ylitettyäsi sillan voit kävellä ylös katuja Prahan linnaan. Linnan alueella on mm Vituksen katedraali ja "Kultainen kuja", jonka yhdessä minitalossa Franz Kafka asui joskus.
Joitain Prahan nähtävyyksiä:
-Prahan linna (Vituksen katedraali, Kultainen kuja), metro Malostranska
- Obecni Dum – kaupungintalo (Namesti Republiky)
Ostoskeskukset: Kotva (Ankkuri), Tesco, Centrum Cerny Most
- Muchan museo (Panska 7, P1) auki 10 – 18 joka päivä
- Kansallisteatteri Narodni Divadlo (Narodni trida 2, raitiov. 6, 9, 17, 18, 22)
- Karlstejnin linna (Prahan ulkopuolella, junamatka)
- Juutalaisghetto (Jachymova, metro Staromestska/Mustek)
- Petrinin kukkula (funicular-"hissi", Ujezd-kadun yläpuolella olevalta asemalta raitiovaunut 12 ja 22, Strahovin puutarhoista tai Vlasska Ulice-kadulta raitiov. 12 ja 22 Malostranske namestille)
- Risteily Vltavalla
Huom. nuo metroasemat/ratikkalinjat ovat voineet muuttua, koska matkastani on jo muutama vuosi. Prahassa on paljon matkamuistomyymälöitä joista varmasti saat kartan hankittua. Luulen myös että lentokentältä löytyy. Toisaalta netistäkin kannattaa etsiä, "googlettaa". - Tsekkimatkat
Karttoja saa vähän joka puolelta. Yksi halvimmista paikoista karttaostoksille on esimerkiksi Levné knihy (Halvat kirjat) -kirjakauppa. Sieltä saa suhteellisen hyvät kartat sopivaan hintaan. Mutta kuten sanottua, niin karttoja saa kaikkialta.
Samasta em. kaupasta saattaa tehdä löytöjä Praha-kirjojen osalta. Eli jos haluaa kuvakirjan Prahasta, niin tästä liikkeestä voi löytää edullisesti. - katja.jkl
menisin jo tässä vaiheessa, niin voi tutustua etukäteen niihin "pakollisiin" kohteisiin ja miettiä, mikä niistä itseä kiinnostaa.
Tuolla esimerkkejä:
http://www.bookplus.fi/search.php?Text=Praha&TextType=like&hide=1&CustID=a2a00073a1852cb1187998e446234af7
Meillä oli tuo Prahan karttaopas ja siinä on nähtävyyksien sijainnit kyllä hyvin merkittynä. Toisaalta taustatietoa ei juurikaan, eikä oikein hyvää kokonaiskuvaa saa pelkästään tuosta kirjasta. Lisänä meillä olikin sellainen tutuilta lainattu vanhempi kirja, mitä ei ilmeisesti ole enää myynnissä. Mondon Prahakirjaa olen kuullut kehuttavan, mutta en ole lukenut.
Prahassa oli mahdottoman paljon jaossa sitten ilmaisiakin keskustakarttoja, esim. Kaarlen sillan tornissa.
Ja netistähän löytyy tietty vaikka mitä, mutta tulostetut ei kyllä kovin mukavia ole, kun ei ole katuluetteloita mukana.
http://prague.ic.cz/prague-map.htm - LCF
..viikon matkalla. 1. kartta saatiin hotellista. Kartan perusteella jalkaisin liikuttiin. Ostettiin metro/ratikka -lippu viikoksi ja se oli hyvä sijoitus. Julkiset liikenneyhteydet toimivat hyvin ja ovat edullisia => matkan parasta antia, pääsee mukavasti ympäriä kaupunkia. Museoita ym nähtävyyksiä on paljon, mainoksia niistä löytyy hotellien auloista, i-pisteistä jne. Mondo matkaopas hankittiin ennen reissua - sai hyvän käsityksen kaupungista rentoon tapaan kirjoitettuna.
KERRAN RYÖSTETTIIN!
Jonkun verran oltiin jo käyty paikallisissa kuppiloissa, joissa olut (ISO) maksoi 18-25 korunaa (euron kahta puolta). Vanhankaupungin
aukiolla meiltä kiskottiin nelin-viisinkertainen
hinta, 100 korunaa (n. 3,7 e)! Ryöstöltä tuntui..
Eli turiskohteissa ei kannata oluita - ruokia nauttia ellei halua maksaa ekstraa vrt 'downtown'.
Praha oli todella mukava, syyskuun lopulla lämpötila oli n. 20-24 päivällä.
Paikallista säätä voit katsoa osoitteesta:
www.meteotv.cz.- ap&pp
En pitäisi ryöstönä sitä, että asiakas tilaa listasta jossain vanhassa kaupungissa juoman, ja maksaa siitä listan mukaisen hinnan (vaikkapa 100 korunaa). Maissa joissa ei hintasäännöstelyä ole, hintaero oluellakin voi olla hyvin suuri, samoin kuin muillakin juomilla. On selvä, että kunnon oluttuvassa tuoppi on reippaasti halvempi kuin loistohotellin aulabaarissa tai vaikkapa lentokentällä tai tasokkaissa ruokaravintoloissa ja parhailla näköalopaikoilla. En tuntenut tulleeni ryöstetyksi Roomassakaan, jossa kahvilassa pöytään tarjoiltu kahvikuppi maksoi 4 euroa, kun taas saman kupin sai tiskillä seisten 80 sentillä.
- parillakypällä
ap&pp kirjoitti:
En pitäisi ryöstönä sitä, että asiakas tilaa listasta jossain vanhassa kaupungissa juoman, ja maksaa siitä listan mukaisen hinnan (vaikkapa 100 korunaa). Maissa joissa ei hintasäännöstelyä ole, hintaero oluellakin voi olla hyvin suuri, samoin kuin muillakin juomilla. On selvä, että kunnon oluttuvassa tuoppi on reippaasti halvempi kuin loistohotellin aulabaarissa tai vaikkapa lentokentällä tai tasokkaissa ruokaravintoloissa ja parhailla näköalopaikoilla. En tuntenut tulleeni ryöstetyksi Roomassakaan, jossa kahvilassa pöytään tarjoiltu kahvikuppi maksoi 4 euroa, kun taas saman kupin sai tiskillä seisten 80 sentillä.
Maksoin Oslossa pizzasta 20 euroa, mutta niin siinä ruokalistassa luki. Tilasin silti, eikä minua ryöstetty :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24614328Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1443763PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283702Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621450Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3531410Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn411190En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O101006Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok44893Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var8861En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔90736