vuokran maksu

Vuokrasin yksiön yksityiseltä. Maksanko hänen tililleen vuokran vesimaksun vai pelkän vuokran? Varmaankin ihan tyhmä kysymys, mutta en oikeasti tiedä näitä juttuja.
51467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

muut sitä voisi tietää? Lue vuokrasopimusta, ainakin itellä on kiinteä vesimaksu, 12e kuukausi ja maksan sen taloyhtiölle. Sähkön maksan sähköyhtiölle jahka tule 3 kuukauden välein lasku. Ei me voida tietää minne sun pitää se maksaa, ota selvää taloyhtiöltä tai vuokranantajalta.

Äänestä
  • Kun kirjoitin tuota viestiä, ajattelin, että ehkä jollakulla on ollut samanlainen tilanne joskus. Vuokrasopimuksessani on laitettu erikseen vesimaksu tällä hetkellä ja vuokra €/kk.

    Ja jos luulet, että olen niin uusavuton, että en saa soitettua vuokranantajalle vaan etsin PELKÄSTÄÄN täältä vastausta, niin aliarvioit minua suuresti. Kuten ehkä olet huomannut, kun lähetin viestin, oli jo viikonloppu ja vuokranantaja on tavoitettavissa vain arki-iltaisin.tästä syystä ajattelin kysäistä täältä, kun en muutakaan tällä hetkellä pysty tekemään. Että sellasta.

    Äänestä

  • mietin vain.. kirjoitti:

    Kun kirjoitin tuota viestiä, ajattelin, että ehkä jollakulla on ollut samanlainen tilanne joskus. Vuokrasopimuksessani on laitettu erikseen vesimaksu tällä hetkellä ja vuokra €/kk.

    Ja jos luulet, että olen niin uusavuton, että en saa soitettua vuokranantajalle vaan etsin PELKÄSTÄÄN täältä vastausta, niin aliarvioit minua suuresti. Kuten ehkä olet huomannut, kun lähetin viestin, oli jo viikonloppu ja vuokranantaja on tavoitettavissa vain arki-iltaisin.tästä syystä ajattelin kysäistä täältä, kun en muutakaan tällä hetkellä pysty tekemään. Että sellasta.

    ihmiset vaan v*ttuilee täällä kun niillä ei ole parempaakaan tekemistä. Jos vuokrasopimuksessa sanotaan veden hinta, eikä se siis sisälly vuokraan, niin silloin maksetaan vuokra se vesimaksu vuokranantajan tilille samalla kertaa. Ellei siis toisin ole sovittu.

    Äänestä

vuokranantajalle sekä vuokra että vesimaksu.

Äänestä

lukee.
Jos vuokrasopimuksessa lukee että sekä vuokra että vesimaksu menee vuokranantajan tilille, niin sitten maksat sekä vuokran että vesimaksun hänelle.
Jos taas vuokrasopimuksessa lukee että vuokranantajalle maksetaan pelkkä vuokra, ja vesimaksun joudut maksamaan suoraan talonyhtiölle, niin sitten teet noin.

Yksin kertaista, eikö totta?


Ja toisaalta, eikö tullut mieleen kysyä tuota _vuokranantajaltasi_? Koska se riippuu tosiaankin täysin siitä miten te olette sopineet, eli miten se vuokranantaja haluaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mietin vain.... kirjoitti:

Vuokrasin yksiön yksityiseltä. Maksanko hänen tililleen vuokran vesimaksun vai pelkän vuokran? Varmaankin ihan tyhmä kysymys, mutta en oikeasti tiedä näitä juttuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu