miksi pakollista`?
miksi bulgariaan matkavakuutus?
matkaaja766
667481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Siellä ei ole nämä omat vakuutukset kunnossa. kaikennäköistä härveliä pyörii matkailupaikoissa ja ikärajaakaan ei ole, joten jos vaikka sattuu ikävästi ja joku törmää sinuun, niin onhan hyvä olla vakuutus. Mielestäni kannattaisi pitää aina matkavakuutus voimassa, se kattaa kotimaankin ikävät reissut. Jos olet 100 km kotoa olet jo matkalla. Ay-liitoilla on myös alennuksia, meillä on kotivakuutuksessa matkavakuutus.
On niin paljon sairauksia ja muutenkin maa luokitellaan ei turvallisiin kohteisiin.
Riski että jotain sattuu on erittäin suuri.
että Bulgariassa riski on suurempi kuin muualla?
esim. Kanarialla, Intiassa, Brasiliassa, Keniassa, j.n.e.
Oletko saanut esim. vakuutusyhtiöiden tilastoja?
Mistä niitä löytää?
Kanarialla, Intiassa, Keniassa ja Kreikassa. Pakollista matkavakuutusta kyseisiin maihin ei ole.
Vakuutusyhtiöt tekisivät mielellään matkavakuutuksen pakolliseksi kaikkiin maihin. Tällä hetkellä se ei ole perusteltua muualle kuin Bulgariaan.
matkavakuutus ei perusteltua!!
ps; ei ole sen kummemmin pakollinen Bulgariaan myöskään, mulla viimekesänä unohtui, ei kukaan kyselly!!
Toisaalta, ei kukaan valvo onko sulla vakuutusta vai ei!
Terve järki sanoo; pitää olla vakuutus sama minne matkustaa. Ei sitte, jos ei tunnu kukkarossa sekään, että pitää tulla yksityiskoneella lääkäri saattueessa.
eikös se tässä jokunen vuosi takaperin joku äijä menehtyny kanarian saarelle ku ei ollu matkavakuutusta eikä rahaa hoidattaa itteesä.
Kukaan ei kysele onko vakuutusta kun lähdet, joten ei tosiaankaan ole pakollinen!!!!
Mutta järkevä ihminen OTTAA AINA VAKUUTUKSEN kun lähtee ulkomaille maasta riippumatta!!
Et selvästikään ole käynyt bulgariassa.
heinäkuussa oltiin ja kukaan ei kysellyt missään vaiheessa vakuutuksesta mitään!!!
Kyllä se on terve maalaisjärki, joka pitäisi ollatoiminnassa kun matkustelee.
Matkavakuutus Bulgariaan tosiaan on välttämätön.
miksi epäilet???
vakuutus kandee aina olla koska maa on tosiaakin aika takapajunen hygienian puoleen. mutta varautukaa maksamaan paikan päällä. itse juuri eilen palannut ja lapsen kanssa joutunut turvautumaan lääkäripalveluun.
Minä itse vietin kaksi päivää sairaalassa SB:llä.
Poika joutui turvautumaan lääkärin apuun matkallamme (eikä kyse ollut mistään vatsataudista) - lääkäri haki meidät hotellilta, vei vastaanotolle, teki diagnoosin, ja taksilla tultiin takaisin. Ropoakaan emme joutuneet maksamaan siellä koska vakuutukset kunnossa ja vakuutuskortti mukana.
kumpa kaikki tekisivät näin
eihän se vakuutuksen otto kauheasti innostanut, mutta luojan kiitos sen otin!!! Sillä sitä kyllä tarvittiin matkatavaroihin sekä lääkäriin ja varmasti koko rahan edestä!
Mun käsityksen mukaan kukaan ei Suomessa pakota ottamaan matkavakuutusta sen enempää Bulgariaan kuin muuallekaan, mutta Bulgariassa saatetaan sinne saapuessa vaatia todistamaan, että matkavakuutus on voimassa...?! Syytä en tiedä. Meiltä ei ainakaan mitään kyllä kukaan kysellyt missään vaiheessa. Ja tottahan se on, että se on hyvä olla voimassa, minne tahansa matkustaa, vaaditaan sitä eli ei...
Koska bulgaria luokitellaan hygieniatasoltaan "ei kunnossa" oleviin maihin.
Turvallisuuspuoli retuperällä, varkaita ja rosvoja kadut pullollaan. Pitäkää huolta rahoistanne.
hygieniaa!!?`nyt keskustellaan matkavakuutuksesta! tollo!
kerro jos voit taata sellaisen maan?? missä ei varkaita!
Kysyttiin miksi Bulgariaan on pakollinen matkavakuutus? Muihin etelän lomakohteisiin ei ole PAKOLLISTA matkavakuutusta.
1 Joulukuuta 2001 tuli Bulgariaan laki, jonka mukaan jokaisen ulkomailta tulevan matkailijan on pakko olla matkavakuutus
( Health insurance).
Osa suomalaisista pyrkii säästämään tässäkin ja jättävät matkavakuutuksen ottamatta.
säästä niin väärässäpaikassa!
Pitäis olla, ettei pääse maasta ulos ilman vakuutusta erkki. kään !
minusta on jatkuvasti voimassa oleva matkavakuutus!
yleensä ammattiliitoihin kuuluvalla se on jäsenetuna, lisäksi tarvii matkatavaravakuutuksen, ei pelkästään roistoja varten, mutta bakaaseja vain hukkuu!
Itsellä jatkuvavoimainen eurooppalaisessa, huoleton! maksaa kahdella reissulla vuodessa itsensä verrattuna häthätää otettuihin ja on hyvin kattava!
Edellinen viesti on kyllä täyttä lööperiä, ei ammattiliitot mitään vakuutuksia henkilöstölleen ota. Jos vakuutuksen ottaa liiton kautta voi saada alennusta. That's it.
kirjoittaa googleen vaikka metalliliitto, teknistenliitto, mitä vaan, niin asia sullekin selviää. Siellä kyllä kerrotaan jäsenedut, joita yksi on MATKAVAKUUTUS !
kait sä osaat nettiä käyttää?
että kaikki ei oikein ole ajantasalla, vaikka ammattiliitot ovat vuosikymmeniä vakuuttaneet jäsenensä matkavakuutuksella, ei matkatavara!
Siksi varauksella täällä juttuja ja itse tarkistettava asiat, jos ei tiedä.
Ei metalliliitto ole vakuutusyhtiö, kyllä se matkavakuutus täytyy hakea ja siitä jäsenet saavat sen edun. Ei metalliliiton kortin heiluttaminen paljon Bulgariassa auta.
totta helkkarissa ammattiliitot ei ole vakuutusyhtiöitä! Ovat neuvotelleet jäsenilleen jäsenetuna esim. matkavakuutuksen. Kuten metalli ifin kanssa! Ja asia on, että jäsen "heiluttaa" vain jäsenkorttiaan. Esim. tarviessa lääkärin apua, esittää ammattiliittonsa jäsenkortin, siinähän lukee, että if!! Ei muuta tarvi.
Ihmettelen todella ihmisten tietämättömyyttä, mutta eivät halua ottaa tietoa vastaan, selvittää asioita, löytyy tieto helposti netistä, vaan jänkkäävät vastaan!
"lääkäriasema", joka hyväksyy tai on sopinut suomalaisen vak. yhtiön kanssa suoraveloituksen!
Bulgariassa niitä on varmaan paljon?
Minulla on Pamin jäsenkortti, sillä sai jäsenedun kotivakuutukseen. Siihen on sitten yhdistetty tämä matkavakuutuskin, kaikista vakuutuksista sai tämän jäsensedun. If lähettää sitten erikseen matkavakuutuskortin.
Täällä vaan tuntuu olevan noita vähempi älyisiä, jotka kuvittelevat netistä näkevänsä mitä vakuutuksia heillä on voimassa. Tuo matkavakuutuskortti on nimenomaan se voimassa oleva matkavakuutus.
Otapa selvää asioista ennenkuin tulet tänne paskaa puhumaan.
..jääräpää...
Kirjoitin kyllä vastineeni tuolle joka väittää että liitot eivät ota niitä vakuutuksia.
ei mitään muuta vakuutuskorttia kuin Ammattiliitonjäsenkortti ja se on samalla matkavakuutuskortti, ko. kortissa maininta asiasta!
Sähköliitto neuvotellut Turvan kanssa jäsenilleen matkavakuutuksen. Jäsen kortti suoraan myös vakuutuskortti.
Ei erillistä maksua asiasta, tietysti kaikenhan maksamme ammattiliiton jäsenmaksuina.
Sama Teknisten liitolla ja käsittääkseni metallilla.
Teknisten liiton jäsenkortti ei ole mikään vakuutuskortti.
esim. jos matkatavarat katoavat lennolla tai vaurioituvat ym. matkatavaroihin liittyvää. Matkavakuutuksia on erilaisia; pelkkä matkatavaravakuutus (vakuutusarvo vaihtelee) ja sitten matkatavaravakuutuksen lisäksi otettava sairausvakuutus. Esim Lähivakuutuksen kautta matkavakuutukset maksavat alle 9 päivän matkalle noin. 14-36€.
keskeytysvakuutuksen, peruutuksen ja y.m.
sieltä ei kannata vakuutusta ottaa jos jotain sattuu tekevät kaikkensa ettei vaan tarvii maksaa ja on erittäin kallis esim. tapiolaan verrattuna.
TURVAsta ja Eurooppalaisesta, hyvin toiminut. Vain ammattiliiton korttia "vilauttanut".
Tällaista tietämättömyyttä, niin tulee mieleen, kuinka monella matkalaisella tupla vakuutus reissulla? Jos ovat tehneet matkakohtaisen tai itse jatkuvan matkavakuutuksen, vaikka ammattiliitto sen tehnyt heidän puolestaan.
Suomen metalliliiton?
Ainakin Turkissa tunsivat kun jouduin ripuloinnin vuoksi sairaalassa käymään. Miksi ei siis Bulgaaritkin?!
Metallimiehet voivat turvallisin matkustaa Bulgariaan syömään ihmisille kelpaamatonta ruokaa.
ei todella ole jästi siitä kysymys, tuntevatko suomalaisia ammattiliittoja! Vaan siitä, että ammattiliiton jäsenkortissa on painettuna yhtenä asiana neuvoteltuna etuisuuksena matkavakuutus!
Muita etuja myös! Eli puhutaan nyt sitte tässätapauksessa vakuutuskorttina, se esille esim. lekurissa, sairaalassa t.m.s.
he laskuttavat suoraan ko. vakuutusyhtiötä.
Homma hoituu, että he ottavat yleensä Zeroksin ko. kortista.
Ihmettelen todella täällä tällaista tietämättömyyttä! Pitääkö mun pikkuhiljaa alkaa uskoon erkkiä ja kumppaneita, että tää on Bulgarian keskustelupalsta ja keskustelijat sen mukaan. Eli ei siitä sen enempää.
Tämän sivun taaveja! Et tajuu mistä täällä keskustelu, mitä ketjun avaaja halunut tietää.
Tässä ei minusta ollut ollenkaan tarkoitus keskustella ruuasta.
Tajuan senkin, että sinua jurppii, kun ihanne maahasi on pakollinen matkavakuutus.
"...ammattiliiton jäsenkorttina on painettuna.."
Katsohan hieman tarkemmin sitä jäsenkorttiasi.
mukaan taikavoimia omaamaton henkilö.
Ammattiliiton (ainakin JHL:n) jäsenkortin takana on Health Incurance eli sairausvakuutus matkalle. Voipi olla että kuulut johonkin onnettomaan ammattiliittoon, jossa tällaisia etuja ei ole.
Mikä tuollainen JHL oikein on, julkisten huvinvointialojen liitto. Heh, heh. En nyt kauhean ylpeä olisi tuostakaan, enkä alkaisi kehua retostelemaan. Bulgaria on varmasti ainut ja oikea matkakohde teille.
Vai että piti oikein tarkistaa mikä liitto JHL on. Tarkennukseksi vielä sinulle, että se on Julkisten JA Hyvinvointialojen liitto. Perehdyppä nyt myös hieman siihen millaisia ammattialoja liittoon kuuluu, kun noin kätevästi pystyit melkein selvittämään tuon lyhenteenkin salaisuuden.
Kertoisitko mikä se ammattiliitto on, johon sinä kuulut ja jolla ei ole matkustajavakuutusta jäsenistölleen?
Health insurance on sairaanhoitokortti, ei suinkaan mikään matkavakuutus. Ikävä kyllä joudut hakemaan sen vakuutuksen ihan niin kuin muutkin.
tässä on nyt nimenomaan ollut puhetta ammattiliittojen jäsenetuna olevasta matkavakuutuksesta, joka on sairausvakuutus. Tiedän kyllä, että matkatavaravakuutus pitää ottaa omasta vakuutusyhtiöstä erikseen. Nyt oli siis kyse siitä, että vakuutusyhtiöillä on erilaisia matkavakuutuksia tarjolla, joista joihinkin kuuluu myös sairausvakuutus matkatavaroiden lisäksi ja ammattiliittoihin kuuluvien kannattaa näin selvittää omalta osaltaan, onko hänellä jo olemassa tämä sairausvakuutus jäsenetuna.
Tässä keskustelussa oli kyllä kyse nimenomaan matkavakuutuksista ja miksi ne on Bulgariaan pakollisia. Sitten joku keksi väittää ammattiliittojen hoitaneen asian. Näin ei suinkaan ole.
ammattiliittoasioihin, enkä tuonne alkuperäiseen aloitukseen.
Eli lyhyesti vielä, jos pitää vääntää rautalangasta:
Sellaisen vakuutuksen (sairausvakuutus, matkustajavakuutus), joka korvaa matkustajan lääkärissä käynnit tms. tarjoaa yleensä ammattiliitto jäsenetuna, eli tämä asia kannattaa varmistaa ennen vakuutuksen ottamista. Se saattaa olla myös kotivakuutuksessa valmiina. TÄMÄ VAKUUTUS EI OLE PAKOLLINEN!
Matkavakuutus eli matkatavaravakuutus saattaa jollain olla jo vakiona kotivakuutuksessa, mutta jos ei ole, niin se pitää hankkia matkaa varten. TÄMÄ VAKUUTUS ON PAKOLLINEN!
kun levitän tietämättömyyttäsi täällä ihmisille!
ammattiliiton neuvottelema sisältää muutakin kuin sairausvakuutuksen.
toisekseen matkatavaravakuutusta ei ole pakko ottaa omasta vakuutusyhtiöstä, vaan vapaasti mistä vain!
bulgariaa pois!!!
Olet pahempi kuin Erkki ja Tomppa yhteensä.
näyttää olevan täällä sellaisia fanaatikkoja etteivät halua nähdä ei kuulla mitä joku fiksu ja asian tietävä yrittää selittää!
Pitäisit hetkeksi pysähtyä ja todeta ettei ole oikein asioista perillä.