hyvällä paikalla

Nurmeksen Jehovan todistajilla on kaunis sali pitkällämäellä. Ainakin minun mielestäni. Eikä noista ole kovin kamalasti ollut häiriötä. Helluntalaisten temppeli... no itse miettisin mihin pystyttäsin kirkkoni en ainakaan kapakan viereen. Kirkko on ihan hieno. kuitenkin eräs suomen suurimpia tosin ei siellä kovinkaan hirveästi kansaa käy kuuntelemassa (ainakaan silloin kun olen paikalla ollut) Laitan tässä kauneusjärjestykseen uskontokuntien rakennukset:
1. Luterilainen kirkko (niin suuri)
2. Jehovan todistajien valtakunnansali (ulkoapäin niin kodikas)
3. Ortodoksinen kirkko (katon vuoksi kolmannella sijalla)
4. Helluntai temppeli ( kapakan vieressä. jotenkin laatikkomainen)
291160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

onhan tämä hyvällä paikalla,ja vitut.nurmes on noin 500 km liian pohjoisessa.!!!!!

Äänestä

Kyllä Jehovan Todistajien valtakunnansali Nurmeksessa on kaunis sali. Värit,sijanti ylväästi korkealla paikalla,rakennuksen malli jne... paikkakin on sijainniltaan Ok,muut ovat kaukana Nurmeksesta!:D .Sali on katseenvangitsija myönteisessä mielessä!

Äänestä

Vieläkö se P. Hietanen on Nurmeksessa Jehovaa saarnaamassa?

Äänestä

Tempelipelimannit hoilaa paratiisia ja kadotusta pitkällämäellä.

Äänestä

Muumeihin ei saa kuvittaa uusija hahmoja.Jehovan todistajat ovat kiertäviä satujen kertojia.Puheitten mukaa taivaassa seirataan nykyaikaa Henkilö vuokrauksen kautta löytyy työ voimaa joka lähtöön.

Äänestä

Vastoinkäymisten aikaan alkaan mieltenvatkaus.Tilanne muuttusi serakuntaa vaihtamalla ja liittymällä jehovantodistajiin tai helluntaiserakuntaan.Enkeli talentien kohteena ollut.

Äänestä

Jehovan todistajat palavat helvetin liekeissä.

Äänestä

Ainakin krematoriossa aikanaan

Äänestä

Täytyy kiittää nimerkki "Ohiajanutta" . Olisit toki voinut käydä tutustumassa tähän Jehovan todistajien valtakunnansaliin. Onhan tällä palstalla muitakin vastaavan asiallisen kauniin
lausunnon antaneita.
Tosin helvetin liekkejäkin tarjotaan. Muistakaamme, että raamattu
ei opeta tällaista kuumaa paikkaa. Hyvää viikonloppua sinne Nurmekseen
kaikille tasapuolisesti !

Äänestä

Luterilainen kirkko näkyy tulitpa mistä suunasta tahansa maanteitä myöten Nurmekseen.Entäs tämä valtakunanansali.Jos sitä ei tiedä missä päin Nurmeksen Pitkällämäillä on.Eipä tuo mikään nähtävyys ole kannatas lähtee asiakseen katsomaan rakennusta.

Äänestä

Onko jehovantodistajilta aku ankkan lukeminen kieletty.Humautus sehän on pornolehti aku ankka esiintyy alasti lehdessä.

Äänestä

Helluntai seurakunnassa (paikasta riippumatta) on hyvä, lämmin yhteisö, ja ne TODELLA ovat JUMALAN PALVELIJOITA, siellä Jumalan läsnäolon oikein tuntee!
Eivät katso ihmiseen, eivät tuomitse, eivät käännytä ihmistä pois eivätkä "tuputa" uskoaan. Jehovan Todistajat ovat väärää uskoo, heillä Jeesus ei ole Jumalan Poika vaan vain profeetta, ja heidän mukaan vain tietty määrä (tietysti Jahven todistajia) pääsee, ei Taivaaseen, vaan johonkin paratiisiin. Samoin kun katoliset, palvelevat Paavia ja Neitsyt Mariaa, eivätkä Jumalaa eikä Jeesusta kuten ev.lut. ja Helluntalaiset.
Helluntaiseurakunnassa on todellisia Jumalan palvelijoita ja hyvässä mielessä aivan eri meininki kun muualla, siellä usko tuottaa iloa ja turvautumista Jeesukseen, meidän Herraamme ja Vapahtajaan ja rukoukset toimii yhteisessä hengessä hyvin, eikä ketään unohdeta, niinkuin Raamattu meille opettakin.
Jehovan Todistajilla on myös vääräuskoinen oma raamattunsa, joka on täysin ristiriitainen ns. oikeaan Raamattuun verrattuna.
Tämä on vain mun mielipide, mutta jos haluaa nähdä missä Jumala todella toimii, niin ehdottomasti suositteleen käymään Nrs:n Helluntaiseurakunnassa...!

Äänestä
  • Helluntailaiset valehtelevat että Jumala rakastaa kaikkia vaikka raamatussa lukee ainakin 18 kertaa että Jumala vihaa syntisiä, siksi helluntailaiset ovat kerettiläisiä joiden kohtalo on palaa helvetin liekeissä.

    Äänestä

  • Jumalan palvelija kirjoitti:

    Helluntailaiset valehtelevat että Jumala rakastaa kaikkia vaikka raamatussa lukee ainakin 18 kertaa että Jumala vihaa syntisiä, siksi helluntailaiset ovat kerettiläisiä joiden kohtalo on palaa helvetin liekeissä.

    Jumala vihaa SYNTIÄ, mutta RAKASTAA SYNTISIÄ! JEESUKSEN kautta saa jokainen ihminen kokea ARMON. Tarkistakaa vaikka itse Raamatustanne, hyvä Kirja :)

    Äänestä

  • Selvennys... kirjoitti:

    Jumala vihaa SYNTIÄ, mutta RAKASTAA SYNTISIÄ! JEESUKSEN kautta saa jokainen ihminen kokea ARMON. Tarkistakaa vaikka itse Raamatustanne, hyvä Kirja :)

    Heh heh jumala vihaa syntiä.Heh heh samalla rakastaa kaljaa ryyppäävää uskolahkolaista.Janotta se helteellä.Pussi tolkulla kaljaa kannetaan kaupasta.On monta silmin näkijää

    Äänestä

Täällä kysytään saako Aku Ankkaa lukea ? Jos vain on lukutaitoinen. No huumori
sikseen . En osaa tuohon vastata kun olen jo sen iän ohittanut . Onhan Akulla
höyhenet yllään . Ja luonnossa on paljon lintuja ja eläimiä ,joilla ei ole
housuja jaloissaan. Ihaillaan luontoa ja luomakunnan kauneutta.

Äänestä

Pakko tunnustaa, mut luonani kävi 2 jehova tyttöä. En mainitse nimiä, mutta paukutin molempia sekä ykköseen ja kakkoseen.

Voin sanoa, että yhtä kireää toosaa en koskaan ole ennen saanut!

Äänestä

taisit vetästä näpykkääsi.. hih hih hih.....

Äänestä
  • No himothan ne on hiirelläkin...!!!

    Äänestä

Listalta unohdit Särkän pirun torjunta bunkkerin . evl.

Äänestä

Mie oon vapaamuurari, meillä upein talo!

Äänestä
  • Mie ja mie ja mie

    Reppana paremminkin´.

    Äänestä

Kuulun luterilaiseen seurakuntaan.Meillä on näyttävä ja upein kirkko.

Äänestä

Joo, ne Heluntailaiset ne vasta kiroja on. Kyrpii kunnolla se porukka.Esim:.käyvät Eu:n ruokajako paketteja urakalla ja sitten syövät kokouksissaan niitä keskenään, porukka ajaa hienoilla autoilla ja talot ym on. Voisivat varmaan ostaa ihan kaupasta eväät sinne vaan kun ei..

Äänestä
  • Taivaspaikka aukeaa kun testamenti tehdään omaisuudesta.

    Äänestä

Kaikkien yhteinen palvottu jumala on euro .

Äänestä

Rahat ja testamentit kelpaa euro jumalille.

Äänestä

Luterilainen kirkko taas elää valtion kautta perittävällä kirkollisverolla, jolla pyritään mahdollisimman näkymättömään tapaan kerätä ihmisiltä rahaa. Valitettavan moni ihminen ei edes tajua maksavansa kyseistä veroa. Kirkosta eroaminen poistaa tämän veron. Säästät yleensä noin 200-300 euroa vuodessa riippuen palkkatuloista.

Lisää tietoa osoitteessa

http://www.eroakirkosta.fi

Äänestä

Kaikkissa kirkoissa ja lahkoissa rahan päälle ymmärretään.Luterilaisena ei minun tarvitse pitkin kyliä koilottaa uskostani.Vastoin käymistenkään aikana tarvinnu ruveta miettimään kirkkon uskonnon vaihatamista Uskoni oli vakaalla pohjalla sillloikin.Hyvin huomasin lahkolaisten parveilun ympärilläni.Tekivät vain itsensä naurun alaisiksi Toden peräisyys oli kaukana mitä yliampuvia satuja kerrottiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohiajanut kirjoitti:

Nurmeksen Jehovan todistajilla on kaunis sali pitkällämäellä. Ainakin minun mielestäni. Eikä noista ole kovin kamalasti ollut häiriötä. Helluntalaisten temppeli... no itse miettisin mihin pystyttäsin kirkkoni en ainakaan kapakan viereen. Kirkko on ihan hieno. kuitenkin eräs suomen suurimpia tosin ei siellä kovinkaan hirveästi kansaa käy kuuntelemassa (ainakaan silloin kun olen paikalla ollut) Laitan tässä kauneusjärjestykseen uskontokuntien rakennukset:
1. Luterilainen kirkko (niin suuri)
2. Jehovan todistajien valtakunnansali (ulkoapäin niin kodikas)
3. Ortodoksinen kirkko (katon vuoksi kolmannella sijalla)
4. Helluntai temppeli ( kapakan vieressä. jotenkin laatikkomainen)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu