Eli meillä on tekeillä lukion filosofian etiikan projekti ja aiheenamme on abortti. Jos jaksaisitte uhrata hetken, että vastaisitte yhteen kysymykseen koskien aborttia. Kaikkiin kysymyksiin ei ole pakko tietenkään vastata.
1. Sukupuolesi
2. Ikäsi
3. Edustatko jotain tiettyä uskontoa?
4. Mikä tekee abortista mielestäsi hyväksyttävän? Onko ns. hyviä syitä tehdä abortti? Jos on, niin mitä nämä syyt voisivat olla?
5. Oletko tehnyt abortin? Minkä ikäinen olit? Mikä oli syy abortin tekemiseen?
Kiitos paljon etukäteen.
Abortti
8
626
Vastaukset
- pliip
1. Sukupuolesi
*tyttö
2. Ikäsi
*15
3. Edustatko jotain tiettyä uskontoa?
*ev.lut.
4. Mikä tekee abortista mielestäsi hyväksyttävän? Onko ns. hyviä syitä tehdä abortti? Jos on, niin mitä nämä syyt voisivat olla?
* jos äiti on aivan liian nuori (ei kykene huolehtimaan itsestään), on pahasti alkoholi-ongelmainen ja/tai käyttää huumeita, abortti voisi olla hyväksyttävä. tosin fiksumpi vaihtoehto olisi ehkä antaa lapsi adoptoitavaksi (paitsi jos lapsi kärsii jo kohdussa PAHASTI äidin elämäntavoista)..
5. Oletko tehnyt abortin? Minkä ikäinen olit? Mikä oli syy abortin tekemiseen?
* eipä ole ollut tarvetta - ;;;
1. Nainen
2. 18
3. Olen uskonnoton, en kuitenkaan ateisti.
4. Abortti on hyväksyttävä, jos vanhemmat eivät halua lasta. Se on mielestäni paras syy. Eri asia on, jos lapsi on suunnitelmissa parin vuoden päästä, mutta "ei juuri nyt". Sellainen on mielestäni huono syy. Jos lapsia halutaan, niin antaa niiden tulla, ei niiden tuloa voi aikatauluttaa. Ikä ja taloudellinen tilanne ovat toisinaan myös hyviä perusteita aborttipäätökselle, mutta ne vaativat rinnalleen myös halua.
Tilanteessa, jossa lapsi haluttaisiin, mutta taloudellinen tilanne on huono, olisi mielestäni kannattavaa pitää lapsi. Sillä jos tahtoa riittää, niin huonoistakin olosuhteista voidaan selvitä voittajana. Avainsanana siis onkin halu: jos lapsi halutaan->EI aborttia, jos halua ei ole-> abortti.
Abortti on ERITTÄIN ymmärrettävä, jos ehkäisyä on käytetty. En ymmärrä, miksi ei käytetä ehkäisyä, jos lasta ei haluta. Kuitenkin jos on niin vastuuton, ettei osaa edes ehkäisystä huolehtia, niin tuskin on tarpeeksi vastuullinen pitämään lastakaan, joten abortti on silloinkin varsin aiheellinen. Kuitenkin katson vähän kieroon ihmisiä, jotka tekevät abortin, koska eivät välittäneet ehkäisystä.
5. En ole tehnyt aborttia. Tekisin kyllä, jos tulisin raskaaksi, sillä en halua lapsia, en pidä vauvoista, en halua sitä vastuuta, en halua laittaa lapsen tarpeita omieni edelle, sillä minun elämänihän tämä on.
Taisi tulla aika pitkähkö vastaus... :)- Nocturna
voi että, ihailen sinua, ainut nainen (minun lisäksi) joka ei halua lapsia, voi kiitos sinulle. ;)
- kdslöaj
1. Sukupuolesi
nainen
2. Ikäsi
16
3. Edustatko jotain tiettyä uskontoa?
ev.lut
4. Mikä tekee abortista mielestäsi hyväksyttävän? Onko ns. hyviä syitä tehdä abortti? Jos on, niin mitä nämä syyt voisivat olla?
kyllä abortti on ihan hyvä asia jossain tilanteis kuten jos äiti on liian nuori tai ei vaan muuten kykene hoitamaan lasta ja tietää sen itsekkin (esim. rahatilanne, riippuvuudet..) tai jos vaikka lapsi luotiin maailmaa raiskauden yhteydes tai jos siihen ei vain ole valmis.
5. Oletko tehnyt abortin? Minkä ikäinen olit? Mikä oli syy abortin tekemiseen?
en ole tehnyt - Nocturna
1. Sukupuolesi
2. Ikäsi 17 v
3. Edustatko jotain tiettyä uskontoa?en
4. Mikä tekee abortista mielestäsi hyväksyttävän? Onko ns. hyviä syitä tehdä abortti? Jos on, niin mitä nämä syyt voisivat olla? kaikki syyt on hyväksyttäviä, maailmassa on iha liikaa ihmisiä, pian maankuori ei enää kestä, ja hulluhan se on joka pahaan maailmaa pentuja tekee, ite ooon ainakin ikuisesti vanhemmille vihainen, perkeleet tekivät minut tänne kärsimään, mieluummin olisin olematta, kaikki syyt on siis oikeita, minusta Aina pitäisi tehdä abortti, ;)
5. Oletko tehnyt abortin? Minkä ikäinen olit? Mikä oli syy abortin tekemiseen? en 1.Mies
2.17
3.Roomalaiskatolinen
4.En hyväksy missään tilanteessa- Nuori_M
Toivottavasti jätkätkin voi vastata..
1. M
2. 18
3. en, mutta virallisesti kuulun silti ev. lut kirkkoon.
4. Abortti on mielestäni hyväksyttävä ratkaisu jos ehkäisyä on käytetty, mutta raskaus alkaa silti, eivätkä äiti ja isä pysty lapsesta huolehtimaan iän tai muun painavan syyn takia.
5. Yllätys yllätys en, mutta kerran silloinen tyttöystäväni teki. oltiin 16. ilmeisesti kortsu puhkesi ja raskaus alkoi. Olimme liian nuoria ja tuolloinen tyttöystäväni teki abortin, vaikkei aluksi meinannutkaan. - Kargo
1. Mies
2. 19
3. -
4. Raiskaus tai jos raskaus olisi äidin terveydelle haitallinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2936849Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2526370Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai445714Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1625068Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi493907Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2203815Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433519Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan183223HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok463187Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3762961