Kysyisin kun kaikissa kirjoissa sanotaan että koiranpentua pitää totuttaa kaikkiin uusiin asioihin: autoon, ihmisiin, juniin, eläimiin... Niin koiranpentuhan ei ole saanut vielä kaikkia rokotuksia... Onko suomessa niin paljon tauteja yleisillä paikoilla ettei sinne kannata viedä koiranpentua??
koiranpennun sosiaalistamisesta
sakemannihullu
8914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä pennun voi viedä muualle paitsi koirapuistoihin ja koiratapahtumiin jo ennen rokotuksiakin. Kakkoja sen ei kuitenkaan kannata antaa haistella. Voit myös tutustuttaa sitä vieraisiin koiriin, kunhan ne ovat terveitä ja rokotettuja.
Eli vie ihmeessä pentua eri paikkoihin mahdollisimman paljon niin saat siitä kivan rohkean ystävän.
on juuri kotiin tullut koiranpentu ja ajattelin just noita samoja kysellä. Moninissa suomalaisissa teoksissakin sanottu että kunpi riski suurempi, että koira saa jonkin viruksen vai että jää sosiaalistamatta? Aion käyttää koiraani bussissa ainakin kerran ja näyttää sille kaikki tuttujeni rokotetut koirat jne ulkoilla varovasti. Ihmeen nopeasti tuo alkoi ulkonakin leikkiä vaikkei ollut ikinä ennen käynyt ulkona! kaikki on niin uutta ja ihmeellistä
rokotukset on kunnossa niin pennun kanssa voi mennä lähes mihin vaan.Meillä on nyt 12 vk pentu ja se on matkustanut 700 km ja käynyt risteilyllä ja koirapuistossa ja muuten vaan pyörinyt pitkin raittia.
pennun emä on rokotettu säännöllisesti vuoden välein.
Mun pentu on nyt matkustanut auton kyydissä jo 350 km, kääynyt ulkona monessa paikassa (ei koirapuistossa) ja tavannut pari rokotettua koiraa.
Kuitenkin kun tämä on niin lyhyt aika (8-12 vko)
kun pennut ottavat kaikkein tiukimmin vaikutteita ,niin tahtoo opettaa mahd paljon myönteisiä asioita. Hih, muuten neiti oppi jo istumaan pyydettäessä ;)))
Jos emo on rokotettu, sen antama suoja säilyy myös pennulla noin 12 viikkoiseksi asti eli ensimmäiseen rokotukseen. Täydellinen rokotussuoja koiralla on kuitenkin vasta noin parin viikon kuluttua vahvisterokotuksen (16 viikkoisena) antamisen jälkeen.
Suomessa koirien tarttuvat taudit ovat kattavan rokotusohjelman ansiosta pysyneet todella hyvin kurissa. Käytännössä esimerkiksi penikkatautia ei esiinny ollenkaan. Itärajan takaa tulee itäiseen Suomeen harvakseltaan rabiesta kantavia kettuja tai muita villieläimiä, jotka saattavat oikein huonolla tuurilla päästä puremaan metsästyskoiraa. On aivan olematon mahdollisuus, että pentusi saisi tarttuvan taudin toiselta koiralta kaupunkiolosuhteissa tai esimerkiksi kakkoja haistelemalla. Sosiaalistumaan siis vain, mars! :) Ja ihanaa syksyä pennun kanssa!
Heippa!
Mulla on kotona nyt 11viikkoa hauva. Kiva kuulla että voi tutustuttaa muihin koiriin ja viedä eri paikkoihin.
Pitäis toi tutustuttaa ainaki bussiin, kaupungin ruuhkaan ja eri ihmisiin jne.
Ainoastaan parvovirusripulia on syytä varoa, sillä se voi tarttua pentuun esim. kakkoja haistelemalla.
http://www.intervet.fi/public/114_18596_2/ProductDetails_114_111611.asp
Muita vaarallisia tauteja rokottamattomaan pentuun tuskin tarttuu.
Pennun sosiaalistaminen on kuitenkin niin tärkeä asia, ettei sitä kannata jättää väliin sairauksien pelossa.
samalla viikolla kaupungille kun hain sen kotiin. Ja kävin ennen rokotuksia siellä sun täällä, annoin tutustua myös toisiin koiriin. Mitään ongelmia ei ole ollut, edes koiran vatsa ei ole ollut kertaakaan kuralla. Koirasta on kehittynyt mitä ihanin, rohkea, sosiaalinen nuorukainen! Mikäli pentusi emo on asianmukaisesti rokotettu, pennullasi on maternaaliset vasta-aineet noin viikolle 12 saakka. Minusta on pienempi paha ottaa riski tautien suhteen ja saada sosiaalinen koira. Kuin se että pidät koirasi eristyksissä ja siitä tulee huonotapainen.