Osaisko kukaan sanoo, paljonko maksaa kultasennoutajan pentu suunnilleen?? Olisin hankkimassa sellaista lähiaikoina.. Olis kiva tietää..
"Kultsin" hinnat!
Kultsi-fani
51176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siinä 800-1200 välillä, kasvattajasta ja pentueesta riippuen.
Koiranpentujen rekisteröinti maksaa sitten halvimmillaan 20 euroa ja kalleimmillaankin 60 euroa per pentu. Joten jos sinulle tarjotaan rekisteröimätöntä, mieti kaksi kertaa, mitä koirissa on vikana: kyseessä voi olla esimerkiksi liian huonot terveystulokset tai nartulla ehkä teetetään pentuja joka juoksusta (pentutehdas).
Olet varmasti käynyt tutustumassa Suomen Noutajakoirajärjestön nettisivuihin?
Kannattaa käydä tutustumassa erilaisiin koiriin kokeissa ja muissa tapahtumissa. Tottelevaisuuskokeissa näkee jonkin verran kultaisia, ja jos vain on mahdollista, käy katsomassa noutajien taipumuskokeita. Ei kannata mennä siihen halpaan, että 3 sertiä tekee koirasta "huipputasoisen". Koiralla täytyy olla myös rodunomainen luonne, ja hyväksytty taipumuskoe kertoo, että näin on.
Tässä Kultsun hintoja:
Puhdasrotuinen ja paperit, el.tarkastama, sirutettu/tatuoitu.
Hinnat n: 800-1000e.
Ei puhdasrotuiset
Riippuu omistajasta
-n. 200e-500e ?
Älä missään nimessä osta rekisteröimätöntä pentua,sillä tuet pentutehtailua :(
Itselläni kultsuja ollut vuodesta -89,kennelnimi ja nuorimman koiran ostin vuosi sitten hinta 1000e.Jos haluaa terveen ja hyvä luonteisen pennun niin tuo on pieni hinta!JA muutenkin hankinta hinta on koiran pito kuluihin verraten pieni.Ehdottomasti rekisteröity pentu ja ehkä kasvattajalta jolla jotain menestystä joltain noutaja puolelta esim.näyttelyt=hyvä ja terve rakenne.Onnea pennun ostolle!minulla kultsut karvin,boogie´s ja honeylines kennelieistä mutta on paljon muitakin laadukkaita kenneleitä.Katsopas GOLDEN RING sivuilta,SE on rotua harrastava yhdistys