AMIGA VOITTI!!

miksuh.

Jos ette jo tiedä, niin Amiga demo voitti tämän vuoden Assembly-demopartyjen demokompon. Muut tuotokset oli Windowsille jne ja ne pyöri modernilla PC:llä, mutta Amiga hakkasi kaikki kirkkaasti :) Olisitte vaan kuullut sen suosionosotusmyrskyn Hartwall-Areenalla Amiga-demon jälkeen :)

Demo vaatii siis pyöriäkseen Amiga 1200:n tai Amiga 4000:n ja prossuna 68060 50Mhz. Toki sitä voi ajaa myös UAE:lla. Itse demo löytyy täältä:

ftp://ftp.scene.org/pub/parties/2006/assembly06/demo/tbl-starstruck-partyversion.zip

Demosta tehty video löytyy täältä:
http://lobster.avenla.fi/ass06/tbl-starstruck.mpg

Myöskin oldskool-demokompon voitto tuli Amigalle :-) Voittanut oldskool-demo löytyy täältä:

ftp://ftp.scene.org/pub/parties/2006/assembly06/oldskool/demo/fruitcake_by_rno.lha

Oldskool-musiikki kompon voitto tuli Monkille, jonka varmasti kaikki suomen aktiiviset Amigistit tuntee :)

Lisäksi voi olla iloinen Fairlightin menestyksestä. Fairlight on vanha grouppi jonka juuret on C64 ja Amigapuolella. Fairlight tuli toiseksi demo-kompossa. lisäksi he voittivat 4k-introkompon ja 64k introkompon. Ja Old-skool-grafiikka kompossa he tulivat toiseksi.

Eli kaikenkaikkiaan aika hyvä saalis Assyilta :-)

1

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voitto,

      toisaalta uutisena tullut. Mitäpä sitä itsestäänselvyyksiä mainostamaan. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      190
      22471
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9682
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7645
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6428
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6146
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5142
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4812
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4499
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      43
      2738
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2257
    Aihe