Haluaisin mielipiteitänne keskusteluista, jotka liittyvät seksiin. Tälle palstalle tulee silloin tällöin aloituksia, joista myös melko pian tulee valituksia ja pyyntöjä siirtää ne esim. seksi-palstalle. Eli ne ärsyttävät tai loukkaavat.
Ensinnäkin huomautan, että seksipalstalla ei ole erikseen alaotsikkoa lesboille, joten aloitus,jossa ei mainita lesboseksiä, ei tavoita siellä oikeita lukijoita.
Usein seksiaiheiset keskustelunaloitukset vaikuttavat nuorten poikien jutuilta. Mutta entä ne, jotka ovat asiallisia? Tai mitä jos onkin kyse kokemattomasta naisesta tai tytöstä?
Tuntuuko teistä mahdottomalta, että lesbot voivat tällä palstalla keskustella keskenään myös seksistä? Onko syynä se, että sellaiset keskustelut houkuttelisivat palstalle miehiä? Entä jos seksipalstalla olisi alaotsikko "lesbot", kävisittekö sitä lukemassa?
Tarkoitukseni ei ole mitenkään yllyttää keskustelemaan seksistä. Lähinnä haluan tietää toivomanne linjan. Sekin on tietysti mahdollista, ettei sellaista yhteistä linjaa ole olemassa.
Toivon vastauksia mahdollisimman monilta :)
Ensinnäkin huomautan, että seksipalstalla ei ole erikseen alaotsikkoa lesboille, joten aloitus,jossa ei mainita lesboseksiä, ei tavoita siellä oikeita lukijoita.
Usein seksiaiheiset keskustelunaloitukset vaikuttavat nuorten poikien jutuilta. Mutta entä ne, jotka ovat asiallisia? Tai mitä jos onkin kyse kokemattomasta naisesta tai tytöstä?
Tuntuuko teistä mahdottomalta, että lesbot voivat tällä palstalla keskustella keskenään myös seksistä? Onko syynä se, että sellaiset keskustelut houkuttelisivat palstalle miehiä? Entä jos seksipalstalla olisi alaotsikko "lesbot", kävisittekö sitä lukemassa?
Tarkoitukseni ei ole mitenkään yllyttää keskustelemaan seksistä. Lähinnä haluan tietää toivomanne linjan. Sekin on tietysti mahdollista, ettei sellaista yhteistä linjaa ole olemassa.
Toivon vastauksia mahdollisimman monilta :)
Vastaukset 36
Vanhimmat
Asialliset keskustelut on syytä mielestäni säilyttää, asiattomat, aiheesta riippumatta joutavat menemään. Kokemattomankin seksinharrastajan voi olettaa kykenevän asiallisen aloituksen rustaamiseen.
Aloittajan iällä tai sukupuolella ei minusta ole väliä. Jos aloitus on hyvä, miksen siihen vastaisi, vaikka henkilö miespuoliseksi ilmoittautuisikin? Keskustelujahan voi lukea ja varmasti lukeekin moni epälesbo. Tämä hiekkalaatikko kun ei ole yksityinen.
Miksi seksistä voisi tai pitäisi puhua? Onhan se olennainen osa aikuisten ihmisten elämää. Ja jossei ole, niin puhutaan sitten siitä, mistä puute. Jos jotakuta inhottaa lukea näitä keskusteluja, voi ihan itse siirtyä seuraavaan aiheeseen.
Seksipalstaa tuskin kävisin lukemassa, olettaen ettei sillä olisi omaa seriffiä. Holtiton rivoilu kun lähinnä ärsyttää, oli se sitten ujutettu minkä luokituksen alle hyvänsä.
Tämä keskustelupalsta ei ole k18 "napin" takana, siksi kyseiset seksikeskustelut tulisi mielestäni siirtää seksipalstalle/poistaa.
Vaikka seksipalstalle on k-18 nappi, se ei estä sinne menemästä ketä tahansa. Mielestäni kyseiset napit ovat kaiken kaikkiaan turhia. Jokainen voi itse tehdä valinnan jokaisen keskustelun kohdalla, onko halukas lukemaan vai ei.
Jos rajana pidetään tuota 18 vuotta, minä ainakin otin varaslähdön mitä tulee seksin ajattelemiseen, kokeilemiseen ja siitä puhumiseen. Jos on tarpeeksi kypsä löytääkseen tämän palstan, uskoisin, että on tarpeeksi kypsä myös lukemaan seksiin liittyviä keskusteluita.
Siinäkin mielessä olisi parempi puhua seksistä tällä samalla palstalla, missä puhutaan ihastuksista, arkielämästä, eroistakin, jotta hieman tyhmempikin lukija ymmärtää kokonaiskuvan, eikä erehdy luulemaan, että seksi on lesbouden ainoa ilmentymismuoto.
Kyllä täällä voisi keskustella seksistäkin, jos olisi parempi keskustelurauha. Luulen että se on totta, mitä sinäkin sanoit että jos keskustelujen aiheena on seksi, se houkuttelee miehiä (tai poikia) palstalle. Ja niitä ei kaivata.
kaivata varsinkaan Tinni-Tunnia!
ilman sarvia ja hampaita, miksi tunnet noin suurta antipatiaa minua kohtaan? (tai mielikuvaasi minusta kohtaan, sillä olen varmasti aivan erilainen ihminen kuin luulet...)
Tinni-Tunni
LÖYTÄÄ MISTÄÄN PALSTAA JOSSA VOISI TIEDUSTELLA YLEENSÄKKIN LESBOJEN ASIOISTA..KOKOONTUMISISTA.MIELIPITEISTÄ.AJATUKSISTA..ON KURJA ETTÄ MISTÄÄN EI TAHO SAADA MITÄÄN TIETOJA. KUN JO KÄSKETÄÄN HÄIPYMÄÄN SIVUSTOILTA..KYLLÄ NE KUNDIT HIIPII JOKA SIVUSTOLLE TÄYTYY VAAN TOIVOO ET ASIALLISETKIN VIESTIT SAA VASTAKAIKUA..
Setan nettisivuilla on tasokkaampi ja valvottu keskustelufoorumi.
... on välttämätöntä, että pääsee edes lukemaan setan keskustelupalstaa. Se osaltaan vähentää provoilua.
Minusta olisi hyvä että voisi keskustella myös seksiin liittybvistä asioista. Ylipäänsä en ymmärrä "lesboja" jotka ottavat heti nokkiinsa kun palstalla aletaan puhumaan seksistä. Ei voi olettaa että joka ainut lesbo osaa rakastella naisen kanssa,tai että lesbot ylipäänsä olisivat niin epäseksuaalisia etteivät haluisi tietoa seksistä. Jos kysymysten vastauksissa kärketään "imemään munaa" tms niissä suoraan sanotaan jtn lesboja halventavaa, käsketään naimaan miesten kanssa tms -sellaiset voi poistaa. Mut jos kysymys on asiallinen,mielestäni sellaiset viestit tulisi säilyttää. Tuntuu välillä todella turhauttavalta lukea palstaa kun siltä poistetaanb kaikki hiemankin seksiin viittavat kirjoitukset, tuntuu niin kuin sananvapautta rajoitettaisiin rankalla kädellä.
Oon samaa mieltä. Samaa juttua bissepalstallekin! Mä olen just tajunnut olevani bisse ja olisi kivaa keskustella tyttöseksistä tai lukea siitä, kun en ole sellaista koskaan tehnyt. Ikää kuitenkin on jo 24v.
saada jutella. Vastuu tässä aiheessa on kirjoittajilla. Jos kysmys esitetään tyyliin "mitä seksiasentoja on?" katsoisin että se ei ole mitenkään hedelmällinen pohja keskustelulle.
Pientä vaivaa siis toivoisin sekiasioista kyselijöille, yksi lause on ihan kiva mutta keskustelu aiheesta saattaa myös silloin jäädä yhden lauseen vastaustasolle.
Jos viestiketjuun myös ilmaantuu jotain ärsyttävää, eikö vain niitä voi poistaa eikä koko ketjua. Tietysti isompi homma on, toisaalta jos provoihin ei vastata ne aika nopeesti kuolevat, ja siinäkin olisi edelleen lukijoilla tätä vastuuta.
Tämä on hyvä palsta ollut ja sefun myötä paranee, joten minä ainakin kannatan avoimuutta myös seksistä juttelemiseen.
Tätä mieltä olen. Mua tympii ja kyllästyttää ja ällöttää ikuiset "miten lesbot panee" -keskustelut. Oma palsta voisi olla hyvä kun kuitenkin on lesboja(kin) jotka seksistä haluaa keskustella. Ja miksei sitä itsekin siellä voisi käydä sitten jos/kun oma elämäntilanne muuttuu ja asia tulee ajankohtaiseksi.
tarvi lukea mitään seksiin liittyvää! Ohita ne keskustelut ihan rauhassa ja jätä ne niile joita ne kiinnostaa!
Ainakin minun elämääni seksi/erotiikka/hellyys/läheisyy kuuluvat luonnollisena osana, enkä siten näe miksei siitä voitaisi keskustella ASIALLISESTI. Tosin jos keskustelut menevät usein kovinkin alatyylisiksi, on ehkä käytännössä helpompi raakata kaikki pois, mutta sääli se olisi. Uskon kyllä että täällä jutustelu pysyy paremmin asialinjalla kuin jos seksi-palstalla olis oma osio meikäläisille. Sinnehän ne pikkupojat vasta ryntäisivätkin.
...jota sopii pohtia tuolla naapuripalstallakin yhtä lailla.
En pitäisi ollenkaan pahana palstalla keskustelua naisten välisestä seksistä ja seksuaalisuudesta.
Asialliset keskustelut aiheesta voivat olla hyvinkin arvokkaita naisille, jotka pohtivat omaa seksuaalisuuttaan ja identiteettiään. Eihän keskusteluissa tarvitse mennä naimisen yksityiskohtiin.
Eri-ikäisten naisten _asialliset_ kannanotot naiseudesta, seksuaalisuudesta ja elämästä yleensäkin olisivat mielestäni varsin tervetulleita aiheita yhteisesti jaettaviksi ja pohdittaviksi.
Häiriköitä vastaan tuskin mahdetaan mitään: he löytävät aina paikalle. Ei liene sekään oikein, että heidän, kuitenkin harvojen vuoksi kenties tyrehdytetään asiallisesti alkanut keskustelu.
Pääosa palstoilla (myös bi) vierailijoista lienee kuitenkin aikuisia, joten asiallisen seksistä/seksuaalisuudesta keskustelemisen luulisi olevan luonnollista; törkeydet ja perversiot ovat asia erikseen eivätkä kuulu tänne.
Ja viime kädessä luotan kyllä gilamme harkintakykyyn tässäkin asiassa :)
Toivon siis, että seksistä ja seksuaalisuudesta kyettäisiin keskustelemaan ja mieluummin näillä meidän naisten omilla palstoilla kuin yleisellä seksipalstalla.
Jos aihetta lähestytään fiksusti, niin mikä ettei voisi keskustella. Aika useasti nuo seksikeskustelut tuppaavat vaikuttamaan jonkun pojan/miehen typerältä ja seksinnälkäiseltä kirjoitukselta. Tosiasiassa onkin sitten vaikeaa tehdä se rajanveto. Se mikä minusta tuntuu provolta tmv. on toisen mielestä ihan fiksu kirjoitus. Mene ja tiedä. Ehkä parasta on vain kitkeä pois sellaiset selkeät provot ja ilkeilyt.
"Usein seksiaiheiset keskustelunaloitukset vaikuttavat nuorten poikien jutuilta. Mutta entä ne, jotka ovat asiallisia? Tai mitä jos onkin kyse kokemattomasta naisesta tai tytöstä?"
Varsinainen virtuoosi olet, jos pystyt erottaamaan poikien utelut, kokemmattomien tyttöjen kyselyistä.
"Tuntuuko teistä mahdottomalta, että lesbot voivat tällä palstalla keskustella keskenään myös seksistä?"
Täällä on keskusteluja seksistä, niissä ei vain ihmeemmin ole vastauksia.
Minun mielipiteeni on: Ei seksikeskusteluja tänne,
netti on seksiä pullollaan. Kuka ei sieltä osaa hakea ei ole kykenevä seksiin.
En ole sanonut olevani sellainen virtuoosi, joka erottaa poikien kyselyt tyttöjen vastaavista. Siksi sanoinkin, että "mitä jos onkin kyse kokemattomasta naisesta tai tytöstä". Eli juuri sitä tarkoitin, että vaikka jokin vaikuttaa joltakin, se ei sitä välttämättä ole.
Niin, netti on seksiä pullollaan. Vai onkohan se kuitenkin niin, että se on PORNOA pullollaan? On kai siinä eroa, keskustellaanko seksistä tunteisiin ja suhteisiin liittyvänä osana vai teknisenä suorituksena.
Mutta siis, mielipiteesi on perusteltu, enkä todellakaan tarkoita painostaa keskustelemaan aiheesta, mikä tuntuu turhalta.
...seksistä ei pidä keskustella nettipalstoilla. seksi on jokaisen oma henkilökohtainen asia, ja jos on ongelmia, siitä pitäisi keskustella sen oman kumppanin kanssa eikä tulla esimerkiksi tänne ensin kyselemään neuvoja.
tämä siis vain minun mielipiteeni. kiitos.
jos on noin, että seksi on jokaisen henk.koht.asia niin eikö ole sen henkilön oma asia jos sitten haluaa siitä puhua. Ja jos on niin huonosti käyny ettei kumppanin kans pysty puhumaan seksiasioista ja ehkä ongelmista niissä, niin eikö se ole parempi täällä nimettömänä,kaltaistensa joukossa saada neuvoja tai apuja. En vois kuvitellakkaan menemistä tuonne yleisille seksipalstoille kertomaan mun ja naiseni asioista. Tai hevin jollekkin terapeutille.
Toivottavasti sulla ei tuu koskaan ongelmia kumppanis kanssa ja se osaa puhua seksistäkin sulkeutumatta.
En mäkään jaksais noista hedelmälisyysjutuista innostua, mut tiiän että ne on toisille tosi tärkeitä. So- annan heidän käydä keskustelua, en mene sitä kieltään.Mut emmä mee niitä lukeenkaan.
Eli hypi aihe yli jos ei innaa:) Voitas sopia, että jos ketjun aloittaja aloittaa seksiaiheisen keskustelun, niin sen otsikkoon vois tulla vaikka tähti merkiksi. Niin ei kukaan "joudu lukeen pakolla" sellasia:)
kun tässä mielipidettä kysyttiin niin kerroinpahan vain omani. eksyin palstalle sattumalta, en edes usein käy täällä lueskelemassa mitään.
Itse en näe seksiä niin erillisenä asiana, että siitä ei voisi keskustella asiallisesti yhtenä osana elämää.
Kun tämä palsta on tarkoitettu lesbojen keskusteluja varten lesboja kiinnostavista asioista, en ymmärrä, miksi seksistä ei voisi keskustella myös. Se logiikka, että seksistä pitäisi mennä keskustelemaan seksipalstalle, johtaa siihen,että myös suhteista pitäisi mennä keskustelemaan suhteet ja tunteet -palstalle.
Mutta yksityiskohtaiset seksin kuvailut ja pornografinen aineisto ei kuulu tälle palstalle jo suomi24:n sääntöjen perusteella. Samoin seksiasennoista keskusteleminen sopii paremmin seksipalstalle, koska siinä mennään helposti juuri yksityiskohtaisen kuvailun puolelle, jota ei sääntöjen mukaan voi esittää palstalla, joka ei ole rajattu 18 vuotta täyttäneille.
Minä en tietenkään voi nähdä tekstistä varmasti, onko kirjoittaja mies- vai naispuolinen, mutta jos viestissä on jotain loukkaavaa tai asiatonta, se poistetaan siitä riippumatta, kuka sen kirjoitti.
Odottelen lisää mielipiteitä.
"Tuntuuko teistä mahdottomalta, että lesbot voivat tällä palstalla keskustella keskenään myös seksistä?"
Osumat 1-25. Yhteensä 834 osumaa sanalle seksi, keskustelupalstalle lesbot.
joten kyllä täällä osataan puhua seksistä. eriasia kuka siitä haluaa puhua.
Kommentteja, joissa mainitaan sana seksi on vuosien kuluesssa tuo 834. Ja keskustelut, joita haulla löytyy, käsittelevät aihetta hyvin monella eri tavalla.
Olen kuitenkin saanut kirjoittajilta palautetta, että seksi-aiheista saa keskustella vain seksi-palstalla, ja haluan löytää linjan asian suhteen. Sen vuoksi halusin aloittaa keskustelun aiheesta ja mielipiteistänne.
Voiko muutama nipolepakko estää palstallamme asiallisen keskustelun SEKSISTÄ, jonkka pitäsi olla yhtä luonnollinen asia kuin syöminen tai juominen tai.....mikä normaali asia tahansa. HERRAJUMALA eletään 2000- luvulla. Eikä ole kysymys pornosta tai muusta pervoilusta. HEI HALOO.
Kyllä mun elämään kuuluu seksi ja kyllä jos siitä puhuminen kielletään, niin mistä täällä enää puhutaan. Joo haikaillaan kuukaudesta toiseen pelkkien nimikirjainten kanssa toistemme perään ja valitetaan kun kukaan ei huoli, oon niin yksin ja elämä menee ja on.Kyllä seksistä pitää voida puhua. Jos ei kiinnosta niin jätä lukematta. *huoh*
.. ei voi.
Jos jotakuta joku keskustelu ei kiinnosta, milloin mistäkin syystä, sen yli voi todellakin hypätä. Ja sitten vaikka omissa oloissaan voi ihmetellä, että "tuostakin ne jaksavat taas puhua".
Asialliset keskustelut seksistä ja siihen liittyvistä asioista ovat tällekin palstalle sopivia. Puhutaanhan täällä milloin minkinlaisista aiheista, jopa kengän numerosta eikä kukaan ole tainnut vaatia keskustelua siirrettäväksi kenkäpalstalle :).
Varmaan meistä itsekukin osaa pitää oman rajansa siinä, mitä haluaa lukea ja mihin ottaa kantaa. Jos seksistä puhuminen ei ole oma juttu, antaa sen keskustelun mennä sitten vain ohi. Oma kontrolli ja viime kädessä sefun kontrolli pitänevät huolen siitä, että keskustelu pysyy kaikkien silmille soveliaana.
Olen sitä mieltä, että seksistä pitäisikin puhua avoimemmin - yhä vain avoimemmin. Puhumalla asioista asenteetkin muokkautuvat myönteisempään suuntaan. Tiukkapipoisuus ei ole hyvästä tässäkään asiassa.
Totta se, että usein joku pilaa kysymyksen, näin myös itselleni käynyt. Onko se sitten ollut poika, mies tai joku muu...
Tuskin seksistä keskustelu ´palstalle sen enempää miehiä saati muita kuulumattomia houkuttelee, tuntuu heitä jo täällä olevan.
Miten heidät joukostamme karsii, siinäpä ongelma.
Hyvä ja tarpeellista on myös seksiin liittyvää keskustelua saada olla.
Ainut apu olisi vedota provan kirjoittajiin, että olisivat niin fiksuja, että eivät häiritsisi asiallisia kirjoituksia.
Täällä on ollut silloin tällöin ihan asiallisia ja tarpeellisia keskusteluja seksistä, ei paljoa mutta ollut kuitenkin. 15 v tytöksi tekeytyvien miesten ja muuten vain turhanjauhajien avaukset taas katoavat nopeasti.
Mun mielestäni ihan hyvä linja ja toivon jatkuvan nykyisellään. Mikseivät lesbot voisi käsitellä tätäkin asiaa lesbojen palstalla. Seksipalstat ovat normaalijärjellä varustetuille ja oikeaa keskustelua/kyseenalaistamista hakeville melko mahdoton paikka.
Rakkaus ja seksi ovat oleellinen osa sukupuolielämää, jomman kumman tai kummankin puute, liiallisuus, sopivuus, ihanuus, kurjuus, outous, kaipuu. Miksi seksistä ei saisi kirjoittaa? Siitä kirjoittaminen on kuitenkin helpompaa kuin puhuminen, ainakin minulle. Se karumpi totuus on sitten, etten taida juuri kirjoittaakaan, mutta se taas on jo toinen tarina, kuten Kipling sanoisi.
Tähän mennessä en ole havainnut palstalla liiallista seksitarjontaa, en osaa sanoa, johtuneeko hyvästä poistolinjasta vai siitä, että kirjoittajia ovat akuutimmin kiinnostaneet muut aiheet. Mutta silloin kun jollain on tarve pohtia seksiä, ja se kiinnostaa osaa keskustelijoista, niin suotakoon se mielihyvin. Kunhan karkeudet poistetaan, kuten on tehtykin.
Teknisetkin neuvot aivan varmasti olisivat joskus myös vilpittömän, ei pelkästään pornahtavan, tiedonhalun kohteena, taitava vastaaja pystynee kauniiseen tuen osoitukseen menemättä yksityskohtiin tarpeettoman intiimisti. Myös viittaukset kirjallisuuteen tai muihin lähteisiin voisivat auttaa neuvoa tarvitsevia.
Olen pannut merkille, että muutamia seksuaalisuuden käsittely yleisellä tasollakin loukkaa, samaten pariskuntien keskinäisten ongelmien selvittelyt ja valittamiset. Joitain risoo gallupit, joitain jokin muu. Niin että ohitellaan ärsykkeitä tai tarrataan juuri niihin, ja koetetaan olla avoimia.
Siis "kaunis" ja asiallinen seksikeskustelu ok. Jos seksitsunami yllättäen uhkaisi, niin ainahan asiaa voi harkita uudestaan.
jo sinänsä hyvä keskustelu seksistä.Tämmösiä keskusteluja lisää,kiitos.
Kyllä sä gila oot niin hyvä:D
Ihana sefukka,pus!
Tietenkin aikuiset ihmiset voivat keskustella elämän koko kirjosta.
Käsittääkseni tämä palsta on todellakin eritelty vain alaotsikon lesbo alle.
Ja oikeastaan kuka edes voisi määritellä tarkasti sanan seksi?
Puhutaanhan täällä suudelmista, koskettelusta, alasti nukkumisesta naisen kanssa..
Mielestäni provoper..ille jo nämä viittaukset ovat omiaan mielikuvien luomiseen. Toisaalta nuoret huomaavat, että seksi on oikeastaan läheisyyden ja hellyyden ja rakkauden ilmenemismuotoja.
Asiallista keskustelua aiheesta kuin aiheesta- kiitos!!
seksistä keskustelemiselle.
Ensisijaisesti serifin tehtävä on valvoa, että foorumin keskustelu pysyy kaikin puolin sääntöjen mukaisena.
Toissijaisesti me palstan lukijat, kirjoittajat ja vierailijat voimme ilmoittaa asiattomuuksista, provoista, mainoksista. Kaikesta sääntöjen vastaisesta tai muuten ärsyttävästä.
Paremminkin voisi kysyä haluammeko törmätä tällä palstalla
henkilökohtaiseen ja yksityiseen kahdenväliseen viestittelyyn (Siihen on varmasti muitakin kanavia kuin julkinen ja avoin keskustelupasta internetissä.)
tai sääntöjen mukaiseen mutta huonossa hengessä tai sitä levittävään kirjoitteluun. Tällä tarkoitan esimerkiksi lesbojen elämän uteliasta yksityiskohtien tongintaa, muka-keskustelua tarkoituksena leimata ihmissuhteet pintaliidoksi ja rakkaussuhteet kokeiluiksi ja pelkäksi seksiksi.
Myös siitä voisi keskustella miksi Suomi24:ssä keskusteluryhmät "Lesbo, gay, bi & tran" on suoraan Keskustelut-otsikon alla eikä avaudu esimerkiksi "Suhteet & tunteet" -linkistä.
Käykää vaikka katsomassa eikö siellä muka ole mitään meitä kiinnostvia aiheita sen sijaan, että olemme tungetut jalustallemme nurkkaan, helpostilöydettäviksi.
lisää seksikeskustelua palstalle