tietääkö kukaan millainen operaatio on kannuksen poisto koiralta? ja paljon maksaa suurinpiirtein? edessä olisi tällainen operaatio ja haluaisin tietää enemmän ennen kuin varaan aikaa.
kannuksista
cher.i
61165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
koiran iästä. Mitkä kannukset haluat poistaa ja miksi? Yleensä kannusten poisto käy saksilla helposti pennun ollessa muutaman päivän vanha ja silloinkin poistetaan vain takaa. Luulisin että kun viet eläinlääkärille vois olla jotain 150€.
Pieni operaatio. Ei maksa paljoa. Riippuu tietenkin jos viet jollekin kalliille klinikalle.. mutta jotain 100-150 paikkeilla.
minun koiralla on kannukset ja kun tidustelin niiden poistosta vastaus oli tämä: Suomessa kannuksia ei enää poisteta koska siihen on tullut joku laki muutos että jos ei ole suoranaista tarvetta (sairaus yms.) kannus kynsiä ei poisteta.
Jos kannukset on niinkuin varpaat ei siis irtonaiset on se suuri homma poistaa ne siis iso leikkaus jos vaan nahassa kiinni niin silloin helpompi. mutta luulen että tää että niitä ei poisteta on aika laajalti käytössä.
Tää tieto on sit tuoretta ittellä pentu rotikka josta sitä tiedustelin.
koirahan kärsii kannuksista, on jalat aina verillä. Heti muutaman päivän ikäisenä pois vain.
Tosin ei munkaan seisojan pentueella ei nyt ollut niitä , mutta edelliseltä pentueelta poistin ne.
enpä muista sanatarkkaan mutta ainakaan sitä ei suosittele suomen eläinsuojelu yhdistys enää, JOS koira ei kärsi kannuksista! eli ei niitä pidä mennä turhaa poistattaa jos ne on ns. kuin ylimääräiset varpaat on leikkaus iso, nahan varassa olevat on sitten helpompi leikata nämäkin muuttaa sitä hintaa..
Hinta vaihtelee niin paljon eri paikkakunnilla toisessa paikassa pelkkä "päivää" sanominen maksaa 50euroo toisessa paikassa on sit edullista, kannattaa ottaa selvää.
mutta esim mun koiralla ei ole törröttävät kannukset ja ne on kunnon varpaat miksi ne poistattaisin? tuskaa olisi se iso operaatio vaan.
Eikä tarvii heti kiihtyä kerroin vaan mitä eläinlääkäri sanoi..
kunhan kysyin!!!