Hei!
Minulla on puinen seinätaulu johon on kaiverrettu naishahmo. Pinta on maalattu kirkkain värein. Taulu on n. 10x25 cm. Signeeraus C.Puro 1961. Onko tietoa kuka tämä kyseinen taiteilija on ja missä näitä töitään on tehnyt?
Puu"taulu"
4
7783
Vastaukset
- Juliax90
Mulla löytyy saman tekijä samantyylinen teos. Olin juuri etsimässä tietoa tekijästä kun kirjoituksesi löysin. Taulu myös ilmeisesti jollain massalla päällystettyä lastulevyä ja koko 6 x 46 cm. Ptkä naishahmo joka on kaiverrettu, koristeellinen ja maalattu kirkkain värein, turkoosia ja valkoista, tausta rusehtava. Signeeraus C.Puro -64. Onko kellään tietoa enemmän?
- yks Jallu
Moi,
mullakin on yksi C.PURO. Vuosimalli vissiin -66. Pieni puutaulu maljakkoasetelmalla. Hieno, tykkään kovasti. Harmi, ettei taiteilijasta löydy netistä tietoo. - Aivan Kallellaan
Elo-Viena Puuro (s.1933-k.1983) - synt. Säkkimäellä- kuoll. Prismanjoella. Aloitti opinnot jehovan todistajen valtakunnansalissa mutta siirtyi vapaaksi taiteilijaksi. Tehnyt kyseisiä töitä. Vuonna 1950 vaihtoi sukunimensä Puurosta Puroksi vedoten poliittisiin syihin. Löytyy taiteilija matrikikkelistä.
Toinen mahdollinen tekijä Puron nimellä on:
C. Joki (s. 1898 - k. 1999) - synt. Suolammessa - kuollut Baltian meressä. Pitkän ja vaikean elämänsä ajan Cyrrilanisimus von Joki ehti kokea ja selvitä monesta vaiheesta. Ensimmäinen ja Toinen Maailmansodat, äidin evakko ja pääsy kotiseuduilta nälkä ja tulvavarojen alla, huikea selviytymistaistelu ja vaikea aviotuminen Jenna Koskisen kanssa. Koskinen vei Joen kauas ja yhdessä he virtasivat taiteen merkissä markkinoilla ja hanoista tilanteen mukaan. Joki ei koskaan tyytynyt pieneen vaan uskoi ja toivoi isoa. Hän monien taiteiolijoiden tavoin unelmoi suurista vesista, johon elämänsä loppupäivinä pääsi sielunsa rauhaan.
Taiteilijan Cyrrilanisimus Joki (ent. Puro) oli vailla vertansa itseoppinut. Hän kaveerasi nobelisti Sillanpään kanssa, esiintyen monesti hän tuotannossaan. Hän vaikutti ratkaisevasti Siveliuksen viidenteen sinfoniaan, sulkemalla ikkunan siinä hetkenä kun Sibelius kärsii maanisesta Pohjolan kylmyydestä, sekä kunnostautui poliitikassa. Joki auttoi Kekkosta tekemään päätöksen Suomen ulkopolitiikan elintärkeistä linjoista. Hän ehdotti presidentti Kekkoselle vaihtaa sukunimensä Kakkoseksi, johon viimeinen ei suostunut. Molemman riitaantuivat ja C. Joki joutui oikeuden kautta vaihtamaan sukunimensä entisestä Purosta Jokiseksi. Oikeudenkäynti sai julkisuutta ja ent. Puro sai lisää taidetilauksia muutettuaan Jokiseksi. Saatttaa hyvinkin olla että mainitsemanne veistokset ovat Joen parhailta luomiskausilta. Joki on väheksytty veistäjä Suomessa, joka ei saanut vieläkään ansaitsemaansa tunnustusta.
Loppuelämässä Joki singahti suuren Koskeen ja molemmat kärsivät purjehdusiaikana Suomen lahdella vakavin seurauksin. Niitä ei löydetty koskaan. Etsinnät lopetettu ja kuolinvuodet kirjattu. Mutta Suomen taiteessa C.Joen tuotanto elää! Kuten saamme todeta.
kiittäen
taiteen maisteri
Aivan Kallellaan - Anonyymi
https://www.kirjastot.fi/kysy/olisin-tiedustellu-loytyyko-tata-kautta
"Kyseessä on edesmennyt tätini Sirkka Cecilia Puro (os. Åhman), lahtelainen taiteilija, nuorempana laulajatar. Hän oli naimisissa kuvataiteilija Kauko Puron kanssa, joka tosiaan kierteli ympäri maata heidän taidettaan myymässä. Madonna-aihe toistuu sekä puukaiverruksissa että maalauksissa."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne282370Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv592259Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.671825Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k651758Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941697Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel831638- 1131500
- 1051262
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401077Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest4975