Näyttelyiden hinnat?

Jos menen kahden Burma-rotuisen kissan kanssa näyttelyihin ja olen keskivertoa hiukan innokkaanpi harrastaja, kuinka paljon minulla menisi vuodessa rahaa näyttelyissä?

Eli, kuinka paljon kissanäyttelyihin osallistuminen maksaa?

(Googletin, mutta eipä löytynyt)
3218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yleensä hinnat liikkuu noin 30 e/ensimmäinen kissa ja noin 25 e seuraavat. Muutaman euron heittoja sinne tänne. Vuosittainen hintahan riippuu ihan miten innokkaasti käyt. Itselleni iski ihan mahdoton näyttelykuume ja nyt yritän päästä jokaiseen näyttelyyn joka vaan on järjellisen matkan päässä. On kiva harrastus, kun ei lähde niihin juonitteluihin ja toisten kissojen haukkumisiin yms mukaan. Kannattaa käydä ainakin kokeilemassa, kivaa on!

Äänestä

30euroa/kissa/päivä,eli kahden kissan näyttelyviikonlopun hnnaksi tulee n.120euroa.Toisesta saman omistajan kissasta saa yleensä pari euroa alennusta.
Itse laskin että tänä vuonna käyn yhden kissan kanssa yhdeksässä kotimaan näyttelyssä,eli 18X30=540euroa,ja tässä on vasta ilmottautumismaksut.Lisäksi tulevat matkat,hotellit yms.Tänä vuonna olen käynyt myös kahdesti tallinnassa,kerran puolassa ja ruotsissa ja edessä vielä kaksi ruotsin keikkaa.En ole viitsinyt edes laskea kuinka paljon matkoihin on rahaa mennyt..Ilmottautumismaksut ulkomailla ovat samat kuin suomessa,eli n.30euroa/päivä.
Yhden kissan käyttäminen Eurooppa Championiksi maksaa pelkästään ilm.maksuina 21X30=630euroa,ja siinähän täytyy aika monta kertaa käydä ulkomailla.Pentu-ja nuortenluokissakin sitä kissaa on pakko näyttelyttää,koska sitä ei voi ensimmäistä kertaa raahata näyttelyyn vasta 10kk ikäisenä.
Eli kyllä tässä harrastuksessa rahaa palaa,mutta kylllähän jokainen harrastus maksaa.

Äänestä

Itse olen tänä vuonna kuluttanut pelkästään näyttelymaksuihin 1770 € ja vielä on Turku kokonaan maksamatta, jonne ilmoitetaan ainakin kolma kissaa kahdeksi päiväksi. Tähän summaan ei ole laskettu mitään muuta kuin näyttelymaksut eli kaikki hotelli ja matkakustannukset puuttuvat. Näyttelyitä on tänä vuonna kertynyt Suomen lisäksi Ruotsista ja Tallinnasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


just niin kirjoitti:

Jos menen kahden Burma-rotuisen kissan kanssa näyttelyihin ja olen keskivertoa hiukan innokkaanpi harrastaja, kuinka paljon minulla menisi vuodessa rahaa näyttelyissä?

Eli, kuinka paljon kissanäyttelyihin osallistuminen maksaa?

(Googletin, mutta eipä löytynyt)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu